16. července 2019 17:17, aktualizováno  18:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Von der Leyenová má podporu liberálů, lidovců i socialistů

Projev kandidátky na post šéfa EK Ursuly von der Leyenové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projev kandidátky na post šéfa EK Ursuly von der Leyenové. | foto: ČTK/APReuters

Štrasburk Liberální frakce Obnova Evropy dnes večer v tajné volbě podpoří kandidaturu Němky Ursuly von der Leyenové do čela Evropské komise. Na Twitteru to oznámil Dacian Ciolos, šéf třetí největší politické skupiny v europarlamentu poté, co o svém postoji odpoledne frakce diskutovala. Von der Leyenová má už jistou podporu lidoveckých europoslanců z EPP. Socialistická frakce v EP krátce před začátkem hlasování na twitteru uvedla, že podpoří nástup von der Leyenové do čela Evropské komise.

„Těšíme se, že budeme společně intenzivně pracovat, abychom Evropu posunuli kupředu. Je před námi mnoho práce,“ uvedl Ciolos na sociální síti. Součástí frakce Obnova Evropy jsou také zástupci českého vládního Hnutí Ano či europoslanci zvolení za koalici Obroda francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

16.července 2019 v 16:37, příspěvek archivován: 16.července 2019 v 17:13

My Group will support Ms Von der Leyen today. We are looking forward to work intensively with her to move Europe forward. There is a lot of work ahead of us. Let’s renew Europe together!

Na tiskové konferenci po jednání frakce Ciolos doplnil, že pro německou kandidátku bude hlasovat „naprostá většina“ členů jeho frakce. Upozornil, že to bylo poprvé, kdy se uchazeč o vedení Evropské komise před potvrzením v europarlamentu s jeho členy bavil o tom, jakou agendou by se jeho tým měl v následujících letech zabývat. „Dali jsme jasně najevo, že podpora ze strany naší frakce je podmíněna prosazováním naší politické agendy,“ uvedl Ciolos.

Rumunský premiér Dacian Ciolos.

Rumunský premiér a šéf evropských liberálů Dacian Ciolos.

Von der Leyenová už proto také několik dní svými vystoupeními i politickými deklaracemi míří rovněž na europoslance z druhé nejsilnější socialistické frakce S&D. Socialisté zatím o svém postoji k její nominaci dlouho diskutovali a řada socialistických delegací z různých členských zemí - včetně Německa, Francie, Belgie či třeba Řecka - dávala najevo vůči von der Leyenové výraznou skepsi. 

Ursula von der Leyenová.

Ursula von der Leyenová.

Von der Leyenová už proto také několik dní svými vystoupeními i politickými deklaracemi mířila rovněž na europoslance z druhé nejsilnější socialistické frakce S&D. 

Hlasování europarlamentu má začít v 18:00, výsledek by měl být znám před 20:00.

ČTK

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na Lidovky.cz