Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zklamali, zájem poutali jiní

Česko

Po fiasku na Euru mají šanci na velký přestup z českých fotbalistů jen Svěrkoš a Sionko

PRAHA Tajně snili, že jim Euro změní život, ale neúspěch jejich plány výrazně omezil. Čeští fotbalisté se na evropském šampionátu nestali hitem, pozornost upoutali jen dva z nich – Václav Svěrkoš a Libor Sionko. „Nikdo jiný už takový výkon nepodal,“ tvrdí jejich manažer Pavel Zíka.

Původně se přitom čekalo, že na turnaji nejvíce vydělají Marek Matějovský, Milan Baroš, Radoslav Kováč nebo Tomáš Galásek, jenže český tým nakonec nabídl jen dvě hvězdy. „Svěrkoš naskočil do vítězného zápasu, a ještě se do podvědomí zapsal jediným gólem. Každý už v té době věděl, že je to nejlepší střelec české ligy,“ tvrdí hráčský agent David Nehoda.

Baník Ostrava teď svého kanonýra jen stěží udrží, už před Eurem totiž byl Svěrkoš blízko přestupu do Itálie. „Tehdy jsme ho tím nechtěli zatěžovat. A zájem trvá,“ tvrdí Zíka. „Jeho gól proti Švýcarsku moc nezměnil, jen zájemce utvrdil v tom, že si vybral správně.“

Zatímco Svěrkoš po čtyřech nevydařených letech v Německu touží po druhé šanci v zahraničí, Sionkovi se momentálně z FC Kodaň utíkat nechce. Ani kouč dánského klubu Stale Solbakken nechce slyšet o tom, že by o rychlého záložníka přišel. „Nejprve budeme s Kodaní jednat o vylepšení smlouvy, což by sám Libor chtěl. Máme ale i čtyři konkrétní nabídky z Německa, Francie a Itálie,“ tvrdí Zíka.

Přestupy druhé kategorie Navzdory neúspěchu nakonec stejně možná vymění dres víc hráčů než před čtyřmi lety po Euru v Portugalsku. Je to paradox, vždyť tehdy stál za přestupy útočníků Vratislava Lokvence, Marka Heinze a obránců Tomáše Ujfalušiho a Martina Jiránka především zisk bronzové medaile.

Tentokrát ale půjde spíš o přestupy do druhořadých klubů a nebudou za nimi stát ani tak výkony na Euru, jako spíš sympatie a dlouhodobá pověst. Důkazem je návrat brankáře Jaromíra Blažka do Sparty a plánovaný odchod Jana Kollera do ruské Samary, kde včera osobně vyjednával o smlouvě.

Důvod je jasný. „Zahraniční skauti sledují případné posily dlouhodobě, nerozhodují se podle dvou zápasů,“ tvrdí Nehoda. Zíka dodává: „Ano, pokud někdo Euro vyhraje, a ještě vstřelí osm gólů, pak se jeho cena výrazně změní. Ale jinak už Euro takový vliv nemá.“

Právě proto by podle českých agentů neměl reprezentantům neúspěch na mistrovství Evropy výrazně uškodit. „Pro pozorovatele je často dobré vědět, jak se hráč chová, když se týmu nedaří. Jestli pak sám rezignuje, nebo se to naopak na jeho výkonu neprojeví,“ připomíná Nehoda.

Utěšovat se tím může i Milan Baroš, který chtěl na Euru oprášit zašlou slávu, jenže z mnoha nabídek zatím nemůže vybírat. „Milanova budoucnost je momentálně v Lyonu,“ potvrdil manažer Pavel Paska, že se Baroš vrací do francouzského klubu, kde se dosud neprosadil.

Podle anglického deníku The Mirror mají o Baroše zájem West Bromwich a Bolton. Paska však plánuje: „V Lyonu se změnil trenér. Nejprve se proto Milan musí vrátit, nemůžeme řešit všechno najednou.“

***

Nejžádanější české zboží

Václav Svěrkoš (Ostrava) Zřejmě zamíří do Itálie, Baník je už s jeho odchodem smířený

Libor Sionko (FC Kodaň) Zajímají se o něj údajně čtyři kluby z prestižních soutěží, ale z Kodaně se mu nechce

Jan Koller (Norimberk) Je blízko dohodě s ruským klubem Křídla sovětů Samara

Autor:

Mohlo by vás zajímat