Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zlatá tretra opět ulovila Bolta

Česko

Sprinterský fenomén z Jamajky se možná znovu pokusí o světový rekord na netradiční trati 300 metrů

PRAHA Ani tentokrát nebude na mítinku Zlatá tretra v Ostravě chybět největší hvězda světové atletiky Usain Bolt. Kdo chce spatřit fenomenálního Jamajčana při úprku, ať si zaškrtne datum 31. května.

Organizátoři včera opět vytáhli trumfové eso nejvyššího kalibru.

Již popáté. Tentokrát sprinter ozdobí jubilejní 50. ročník podniku na vítkovickém stadionu.

„Do Ostravy se vracím rád, na Zlaté tretře je vždycky příjemná atmosféra a místní diváci patří k nejlepším na světě,“ vzkázal Bolt prostřednictvím organizátorů.

Trojnásobný olympijský vítěz, majitel stejného počtu titulů mistra světa a světových rekordů dosud běžel na Tretře stovku, dvakrát dvojnásobnou trať a loni se pokoušel o nejlepší světový výkon na trati 300 metrů. Času 30,85 vteřiny z roku 2000, který patří legendárnímu Američanovi Michaelu Johnsonovi, se však v deštivých podmínkách „jen“ přiblížil na dvanáct setin.

Trať pro letošní mítink si však ještě nevybral, v úvahu přicházejí sprinty na 100, 200 a tři sta metrů.

„S blížícím se mítinkem to rozhodne můj trenér,“ dodal Jamajčan.

Jak se nyní podařilo jeho start zajistit? „Nebylo to jednoduché. Nejsložitější bylo najít termín, protože Usain v sezoně, jež vyvrcholí mistrovstvím světa v jihokorejském Tegu, moc startů neplánuje,“ vysvětloval sportovní manažer mítinku Alfonz Juck. „Úterý není ideální, v neděli před námi je mítink v Hengelu, ale všechno jsme přizpůsobili Usainovi, který ve čtvrtek předtím poběží v Římě,“ doplnil a připomněl, že Zlaté tretře patří jistý primát.

„Kromě mítinků Diamantové ligy Usain v Evropě jinde než u nás nepoběží,“ pravil spokojeně.

Majitel pořádající agentury TK Plus Miroslav Černošek nechtěl specifikovat, na kolik Boltův start vyjde. Spekuluje se o částce podobné jako loni, kdy údajně inkasoval částku převyšující 300 000 dolarů. „Cena odpovídá hodnotě sportovce,“ uvedl Černošek.

Předehru obstará Wembley A kdy padne rozhodnutí, kterou trať Bolt v Ostravě poběží?

„Mělo by to být do měsíce. V tuto chvíli je ale důležitější, aby zůstal zdravý a dostal se do formy,“ pravil Juck.

Nicméně pořadatelé by přivítali, kdyby se Jamajčan opět rozhodl pro netradiční třístovku.

„Vím, že má z loňska pocit, že ten rekord se u nás překonat dá. Má všechny sprinterské rekordy, měl by i tenhle,“ míní manažer, podle něhož je této variantě nakloněný i Boltův trenér Glen Mills. „Když bude v tréninku všechno v pořádku, třístovku ho nechá běžet,“ pokýval hlavou Juck.

Předehru prý bude mít Bolt ryze fotbalovou. „Jako velký fanoušek fotbalu nebude v sobotu 28. května chybět při finále Ligy mistrů na stadionu ve Wembley. Teprve v neděli se vydá na cestu do Ostravy.“

***

Z již známých hvězd na Zlaté tretře 2011

MUŽI * Usain Bolt (100 nebo 200 m nebo pokus o světový rekord na 300 m) * Dayron Robles, světový rekordman, olympijský vítěz, Petr Svoboda, halový mistr Evropy (110 m překážek) * Andreas Thorkildsen, mistr světa, vítěz OH, Tero Pitkamäki, mistr světa 2007, Petr Frydrych (oštěp)

ŽENY * Veronica Campbellová -Brownová, dvojnásobná olympijská vítězka na 200 m (100 m) * Barbora Špotáková, světová rekordmanka, mistryně světa 2007, olympijská vítězka (oštěp) * Denisa Rosolová, halová mistryně Evropy (400 m)

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!