Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ZLATÉ ČASY FRANCIE JSOU PRYČ

Česko

Skok na zlatý vrchol MS 1998 (Francie)

Když se výběr trenéra Aimé Jacqueta nedokázal probojovat na šampionát v roce 1994, francouzští fanoušci doufali v domácí úspěch. Přestože „Les Bleus“ čelili kritice kvůli zastarale defenzivní taktice, stali se mistry světa. Vítězství 3:0 nad Brazílií zařídil legendární Zinedine Zidane.

Nejlepší také v Evropě Euro 2000 (Belgie a Nizozemsko)

Nový kouč Roger Lemerre navázal na úspěch svého předchůdce a dovedl Francii také k titulu evropských šampionů. Francie zažívala zlaté časy a vyhoupla se do čela žebříčku FIFA.

Vystřízlivění šampionů MS 2002 (Jižní Korea a Japonsko)

Francie zažila obrovský šok, když hned v prvním zápase podlehla 0:1 debutantům ze Senegalu. „Les Bleus“ se už nedokázali sebrat a v tabulce základní skupiny obsadili až poslední místo.

Pokus o návrat Euro 2004 (Portugalsko)

Na lavičku reprezentace přišel Jacques Santini a na evropském šampionátu znovu ukázal silnou a sebevědomou Francii. Nakonec se však musel smířit s vyřazením ve čtvrtfinále od Řeků, pozdějších překvapivých vítězů celého turnaje.

Ještě jedno finále MS 2006 (Německo)

Národní tým převzal současný kouč Raymond Domenech. Vlažný rozjezd však proměnil v účast ve finále, kde Francie podlehla až na penalty. Zinedine Zidane se s národním týmem rozloučil vyloučením po pověstné hlavičce, kterou srazil Marka Materazziho.

Další rozpaky Euro 2008 (Rakousko a Švýcarsko)

Francouzská reprezentace nepřežila účast ve skupině smrti, ve které se utkala s Itálií, Nizozemskem a Rumunskem. Následoval konec dalších hráčů ze zlaté generace.

Ostuda v baráži Kvalifikace na MS 2010

Útočník Thierry Henry v loňské baráži o africké mistorovství světa nahrál rukou na rozhodující gól a vyřadil tak Irsko. Podle některých fanoušků si Francie nezaslouží na šampionátu vůbec být.

MS 2010 (Jihoafrická republika)

Fotbalisté Francie se s Afrikou pravděpodobně rozloučí už po základní skupině. Při úvodní remíze s Uruguayí a čtvrteční porážce od Mexika předvedli mdlý výkon a postup do vyřazovací fáze se jim vzdálil.

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj