Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zlato po krátkém oddechu opět roste, čeká se na Fed

Česko

PRAHA Cena zlata se v Evropě vrátila zpátky na 1330 dolarů za unci. Důvodem je znovuoslabení amerického dolaru, který obrátil předchozí sestupnou tendenci ceny zlata.

Obchodníci jsou však opatrní před nadcházejícím setkání představitelů americké centrální banky Fed, která bude jednat o dalším uvolňování peněz do ekonomiky, informovala včera zpravodajská agentura Reuters.

Cena zlata za unci dosáhla včera ráno 1329,7 dolaru za unci oproti středečnímu obchodování, kdy se na newyorské burze obchodovalo za 1324,70 dolaru.

Hodnota vzácného kovu spadla o 4,5 procenta oproti maximu na začátku tohoto měsíce, kdy se obchodovalo za cenu až 1387,10 dolaru za unci. Důvodem propadu byly obavy z vývoje americké ekonomiky, které se promítly do poklesu ceny amerického dolaru. To se však nepotvrdilo a dolar začal zase růst, tím pádem šla cena zlata zase dolů.

Průzkum agentury Reuters ukázal, že analytici z Wall Streetu očekávají, že Fed nakoupí na americkém trhu aktiva v hodnotě 80 až 100 miliard dolarů. Nový program Fedu by měl být představen někdy na začátku listopadu.

Analytik Commerzbank Daniel Briesmann k tomu řekl: „Čekáme, že tato čísla budou nižší, což by pomohlo americkému dolaru. To by pak mohlo mít vliv na ceny drahých kovů.“ Uvolňování stále dalších peněz do ekonomiky je přitom hlavním důvodem, proč zlato zdražuje. Investoři se jeho nákupem jistí před růstem inflace, která podle nich kvůli nadbytku peněz na trhu dříve či později přijde.

Kromě zlata vzrostla i cena stříbra z původních 23,53 dolaru na 23,71 dolaru za unci.

Autor: