Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zlato stojí 1200 dolarů za unci

Česko

PRAHA Cena zlata se včera poprvé v historii vyšplhala nad 1200 dolarů za troyskou unci. Zlatu pomáhá k růstu další oslabování dolaru, vliv ale mají i spekulace v souvislosti s poptávkou po zlatu ze strany centrálních bank. V růstu pokračují i ceny dalších drahých kovů, především stříbra a palladia.

Cena zlata na promptním trhu, kde se obchoduje kov k okamžitému dodání, se vyšplhala až na 1200,70 dolaru. V pondělí se v New Yorku ustálila na 1179,10 dolaru za unci.

Stříbro poprvé od loňského července vystoupilo nad 19 dolarů za troyskou unci a jeho cena se dostala až na 19,17 dolaru. Palladium zdražilo asi o pět procent na 382 dolarů za unci.

Cena zlata se trvale zvyšuje už delší dobu a vzhůru ji tlačí i obavy z inflace. Ta by se podle některých ekonomů mohla objevit v příštích letech jako reakce na masivní stimulační kroky ze strany vlád a centrálních bank.

Centrální banky přitom mají o zlato čím dál větší zájem.

Koruna opět rostla Pražská burza včera nenásledovala růst světových trhů a stagnovala. Dopoledne se sice index pražské burzy PX rozběhl až k procentnímu růstu, ten se však postupně zmírňoval a končil blízko nuly.

Za celý den hlavní index přidal 0,08 procenta a uzavíral na 1117,4 bodu.

Hlavním důvodem jsou ztráty ČEZ a Komerční banky, ty ale nakonec vykompenzovaly zisky Erste Bank a Telefóniky.

Energetická skupina ČEZ včera klesla o šest desetin procenta na 865 korun, Komerční banka oslabila o bezmála dvě procenta na 3730 Kč. Rakouská banka Erste si naopak připsala procento na 722,50 koruny a Telefónica 02 uzavírala proti pondělku silnější o 1,43 procenta a přiblížila se 426 korunám. Hlavní světové akciové trhy včera podle Josefa Němého z Komerční banky rostly především díky tomu, že na trhu polevily obavy z problémů v Dubaji a investorům se vrátila chuť riskovat.

„Státem ovládaná firma Dubai World uvedla, že bude restrukturalizovat dluh ve výši 26 miliard dolarů z celkového objemu 59 miliard,“ uvedl. Náladu podle něj povzbudily také údaje o průmyslové aktivitě v Číně. Evropské burzy tak rostou o více než dvě procenta, na čemž mají největší zásluhu banky a ropné společnosti.

„Americké indexy rostou nižším tempem – jen o necelé jedno procento. Zřejmě se projevilo zklamání ze zpomalení růstu průmyslové aktivity, naopak chystané prodeje domů stouply už devátý měsíc v řadě,“ podotkl Němý. Koruna včera posílila vůči oběma hlavním světovým měnám. Dostala se pod 26 korun za euro, před závěrem se obchodovala těsně pod touto hranicí na 25,99 koruny za euro.

K dolaru si česká měna proti pondělku polepšila zhruba o dvacet haléřů, když končila na úrovni kolem 17,20 koruny za dolar. Včerejší obchodování bylo podle analytiků pro riziková aktiva příznivé, optimismus mezi investory byl patrný nejen na akciových trzích. „Posilovaly všechny tři měny v regionu,“ uvedl Jiří Škop z Komerční banky.

Koruna si hned v úvodu včerejšího dne znatelně polepšila, aby pak už jen udržovala zisky. „I v závěrečné fázi se kurz držel mírně pod 26 korunami za euro, a to díky podpoře nižší averze k riziku.

Trhy odpoledne trochu přibrzdil index ISM vyjadřující aktivitu v americkém průmyslu. Index za listopad klesl na 53,6 bodu, tedy více, než se čekalo. Přesto se ale Wall Street i evropské akcie drží v kladném pásmu a k žádné korekci nedochází ani na koruně,“ doplnil analytik Patria Finance Tomáš Vlk. Oslabování dolaru pokračovalo podle Vlka až těsně nad linii 1,5100 vůči euru, odkud se dolaru odpoledne přece jen dařilo mírně korigovat na 1,5080.

„Hlavním faktorem posledních ztrát americké měny je pokles nervozity, který znovu otevřel prostor pro rozjezd carry obchodů (s měnami s rozdílnou úrokovou sazbou) financovaných dolarem,“ dodal Vlk.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...