Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zlatý úhoř sportu

Česko

DISKUSE

Jak je zřejmé z tematické strany Lidových novin, které vyšly minulé pondělí, politici objevili nové ložisko předvolebního paliva: sport. V programových tezích svých stran slibují, jak moc mu pomohou. Nad „finančně neutěšenou“ situací v této oblasti hořekují vcelku svorně; v recepturách možné nápravy se různí. Což je pochopitelně v pořádku, od toho tu jsou - a kdy také jindy než před volbami mají nám voličům důrazněji připomínat, že máme na výběr?

Jenže nápad některých z nich vylovit sport jako takový z dotačního rybníku ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) a přemístit ho do výživné sádky samostatné kapitoly státního rozpočtu budí rozpaky. Tedy alespoň u nestátních neziskových organizací, které si do svého vínku vetkly péči o všestranný rozvoj dětí a mládeže. Sport je jistě jednou z jeho důležitých součástí. Nikoli však jedinou. Výsledek sportovního utkání se dá poměrně jednoznačně vyjádřit. Interpretovat. Někdy i předpovědět. Dobře se na něj sází. Sportu skoro každý „rozumí“. A média zpravidla bývají při tom.

No řekněte sami - být politickými lídry, takhle před volbami -nešli byste do toho?

Pod „střechou“ naší národní České rady dětí a mládeže (ČRDM) najdete stovku sdružení nejrozmanitějšího zaměření. Od turistických a vodáckých oddílů (hleďme - sport...) přes spolky integrující zdravotně či jinak znevýhodněné děti až po folklorní soubory nebo třeba novinářský potěr, chcete-li. Tyto členské organizace ČRDM čítají dohromady přes 200 000 duší. Dobrovolníci, kteří v nich působí, na sebe a na své potřeby neupozorňují hřmotným halasem. Spíš soustředěně pracují na svém díle. Přesněji řečeno: na našem společném díle.

Má-li tedy z názvu MŠMT vyklouznout z vůle některých politických stratégů zlatý úhoř „T“ -jako tělovýchova - coby bezstarostný adresát povinných, mandatorních výdajů státu, je třeba také na rovinu říct, kde pak zůstane „M“ - jako mládež. Tam co dosud. Ve frontě žadatelů o každoroční (nejisté) dotační dávky: až jak se zadaří..., však to znáte..., chápejte... Plánovači samostatného penězovodu pro sport to vědí, nevadí jim to, podle nich je to tak správné, tak to má být.

O autorovi| Aleš Sedláček, předseda ČRDM

Autor: