Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Zlín ztratí dva tisíce obyvatel

Česko

ZLÍN Obyvatelé zlínské čtvrti Želechovice nad Dřevnicí rozhodli, že se jejich obec stane samostatnou. Sobotního referenda se zúčastnilo více než 83 procent oprávněných voličů a 77,5 procenta se jich vyslovilo pro odtržení. Zlín tak ztratí téměř dva tisíce obyvatel. Patří k městům, od nichž se odtrhává největší počet čtvrtí.

Nepomohla ani opakovaná jednání, ani rozhodnutí magistrátu, že do Želechovic prodlouží městskou hromadnou dopravu. Radní už předem tušili, že na rozhodnutí místních nic nezmění. Po březnové schůzce primátorka Irena Ondrová uvedla, že nepřijeli lidi přesvědčovat, ale nalít jim čistého vína. „Vedení města z vašich snah nejásá a mrzí nás to, ale nemůžeme vás přemlouvat,“ řekla tehdy.

Podle zmocněnce přípravného výboru Michala Špendlíka předčila volební účast očekávání iniciátorů referenda. „Ministerstvo vnitra přidělí obci správce, poté proběhnou volby do zastupitelstva. Od 1. ledna 2009 pak vznikne nová samostatná obec Želechovice nad Dřevnicí a konečně se budeme moci rozvíjet,“ uvedl Špendlík.

Nespokojenost Želechovických s politikou města trvá již několik let. Jeden z prvotních sporů vznikl kvůli záměru Zlína rozšířit komunikaci R49, která vede středem příměstské části a v současné době je na hranici své kapacity. Iniciátorům referenda však především vadí nekomunikativnost úředníků magistrátu a to, že se nezabývají jejich požadavky. Již řadu let prý usilují o výstavbu chodníku k místní škole, neuspěli ani s žádostí o vybudování dětského hřiště.

Výsledek referenda je podle náměstka primátorky Miroslava Kašného signálem, že Zlín zanedbal společnou komunikaci se svými příměstskými částmi. „Obecně mám vždy radost, když jsou lidé ochotni a schopni se o sebe sami postarat. Gratuluji jim a držím palce. Věřím, že se rozhodli správně, ale těžko říct, zda budou šťastnější,“ poznamenal Kašný. Výsledek želechovického hlasování podle něj nespustí lavinu v podobě snah dalších místních částí Zlína o osamostatnění. O odtržení od krajského města se přitom mluví také v souvislosti s Malenovicemi, Lužkovicemi a dalšími částmi. Osamostatnit se může jenom ta, která má samostatné katastrální území sousedící nejméně se dvěma obcemi nebo obcí a cizím státem a po oddělení musí mít alespoň tisíc obyvatel.

Nyní má Zlín sedmnáct místních částí, fakticky pouze katastrálních území, protože jim na rozdíl od jiných velkých statutárních měst nezřídil vlastní samosprávu. Nyní hodlá zřídit alespoň dobrovolné regionální komise.

Zlín už o několik částí přišel. V roce 1954 se oddělily Otrokovice, po pádu totality Lhota u Malenovic, Lípa a Tečovice, v roce 1991 Karlovice, roku 1993 Březnice a v roce 2001 Ostrata.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: