15. dubna 2015 18:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Před 10 lety vraždil kvůli LTO. Soud ve Zlíně Večeře poslal do vazby

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: MAFRA - František Vlček

ZLÍN Zlínský okresní soud ve středu poslal do vazby dvaapadesátiletého muže stíhaného kvůli dvěma vraždám z roku 1995 ve Zlíně a Uherském Hradišti. Uvedl to státní zástupce Roman Kafka.

Do vazby půjde Jiří Večeř, odsouzený dříve za organizování vraždy podnikatele zapleteného do nelegálních obchodů s lehkými topnými oleji (LTO). Na rozhodnutí soudu o vazbě upozornila Česká televize.

Obviněnému podle Kafky hrozí až 15 let vězení nebo až výjimečný trest, tedy až 25 let nebo doživotí. Muž je stíhán mimo jiné kvůli vraždě zlínského podnikatele Miroslava Kovaříka spjatého také s obchody s LTO, který zemřel v roce 1995 při explozi automobilu s nastraženou náloží. Kafka uvedl, že muž vzatý do vazby byl už v minulosti odsouzen pro stejnou trestnou činnost a před nedávnem byl podmíněně propuštěn z výkonu trestu.

Vraždil pomocí výbušnin

Večeře loni v únoru brněnský krajský soud poslal na 15 let do vězení za organizování vraždy zlínského podnikatele Marka Lehkého z roku 1995. Lehký byl zapojen do rozsáhlých nelegálních obchodů s LTO, při nichž stát přišel v polovině 90. let na neuhrazených daních o miliardové částky. Kdo si vraždu Lehkého objednal a kdo jej odstranil, se soudům ani po letech vyšetřování a procesů nepodařilo prokázat.

Vražda se stala v noci na 30. března 1995, kdy neznámý pachatel umístil na tělo Lehkého trhavinu, odvezl jej na břeh řeky Moravy u Kvasic na Kroměřížsku a odpálil jej. Určit objednavatele vraždy bylo podle soudů obtížné, protože Lehký měl více sporů o peníze.

Večeř byl už dříve odsouzen také za organizování vraždy jiného obchodníka s oleji Lubomíra Holého, za přípravu vraždy novináře Stanislava Čecha a také za nedovolené ozbrojování. Podle svědků Večeř kdysi vlastnil takzvané trhací kufříky, tedy bedýnky naplněné výbušninami, které podle svědků použil.

ČTK, Lidovky.cz