Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zločinci, kam se podíváš

Česko

„Pedofilgate“, jež propukla kolem zneužívání dětí z tábora Artěk, dodala před volbami munici ukrajinské opozici.

S tím, že se při předvolebním boji na politické rivaly kydá hnůj, má bohužel zkušenost leckterá země. Na Ukrajině ovšem vzali očerňovací kampaň před prezidentskými volbami počátkem příštího roku opravdu z gruntu. Politici se tu polévají hned celými kýbly splašků, či jak se vyjádřil jeden z aktérů, fekálií.

V důsledku skandálu nazvaného „pedofilgate“, o němž tento týden jednal i ukrajinský parlament, se oponenti trumfují obviněními ze zločinů. Tři poslanci z frakce BJUT, podporující prezidentskou kandidaturu premiérky Julie Tymošenkové, jsou údajně zapleteni do sexuálního zneužívání a znásilňování dětí, které se prý odehrávalo v „zemi dětských pohádek“, mezinárodním dětském táboře Artěk na Krymu. Napadení „bjutovci“ naopak připomínají zločineckou minulost kandidáta Strany regionů, expremiéra Viktora Janukovyče, i jeho lidí.

Celé to začalo jako rozvodový spor Dmitrije a Oleny Poljuchovyčových. Olena muže na jaře opustila a poté ho obvinila ze sexuálního obtěžování adoptovaných dětí, dvanáctiletého Jurije a devítileté Táni. Později přitvrdila a udala, že šlo o znásilňování, které údajně trvalo tři troky a docházelo k němu v Kyjevě i při častých rodinných návštěvách Artěku. Její advokátka vysvětluje, že prohlédnutí zvěrstev trvalo Oleně tak dlouho, protože v manželství nezískala „dostatečnou sexuální a životní zkušenost“. A vůbec prý za tím vším není majetkový spor o kyjevský byt manželů. Milice případ nejprve řešila „výchovným“ pohovorem s manželem, ovšem poté, co žena stále rozšiřovala svá obviňování a o kauzu se začali zajímat i poslanci, byl Dmitrij zadržen a poslán do vazby.

Z celkem všedního sporu se stala bomba s ničivým politickým dopadem až 13. října, kdy Olena, jeden poslanec za Janukovyčovu stranu a i poslanec Vlasti Hryhorij Omelčenko, který ovšem stranu opouští, paralelně podali oznámení o trestném činu. V něm poprvé figurovala jména tří známých poslanců z tábora Tymošenkové. Veřejnosti jsou známi především dva z nich - bývalý ministr ekonomiky Serhij Terjochin a údajně nejkreativnější člen štábu BJUT Viktor Ukolov.

Bouřlivá parlamentní interpelace ministra vnitra Viktora Lucenka a generálního prokurátora Oleksandra Medveďka nic konkrétního nepřinesla. Lucenko uvedl, že existuje více vyšetřovacích variant včetně možného zfabrikování případu. Pro to mohou svědčit policejní nahrávky, na nichž advokát Poljuchovyčové požaduje dva miliony dolarů za to, že děti své výpovědi odvolají. Medveďko na druhou stranu obvinil policisty z kyjevského Dniperského obvodu, že z počátku projevili při vyšetřování trestuhodnou nedbalost. Lucenko, který sám letos dočasně abdikoval kvůli opileckému skandálu, jenž vyvolal na letišti v Německu, liknavost připustil, ale kontroval tím, že opoziční poslanci požadovali na obvodním veliteli milice kompromitující výpovědi proti vládním politikům.

„Stejně bude smrdět i náš stát“ V souvislosti s kauzou na sebe rivalové vytahují leccos. Ministr Lucenko například uvedl, že v důsledku generálního pardonu, na němž se před lety domluvil prezident Viktor Juščenko a Janukovyč, bylo ukončeno vyšetřování stovek „regionálů“ podezřelých ze zločinů včetně vražd. „Pak se konaly volby a celá ta neodpovědná parta přišla do parlamentu,“ tvrdí ministr. Poslanci za blok BJUT se rovněž snaží dokázat, že Janukovyč byl kromě dvou trestných činů, o nichž se dosud vědělo, odsouzen i za znásilnění. Poslanec Omelčenko naproti tomu zdůvodňuje svůj odchod z Vlasti tím, že v ní jsou „lidé odsouzení za skupinová znásilnění, zloději, podvodníci“, a jeho pokusy stranické řady očistit vyšly naprázdno. Na případu údajné pedofilie vytlouká kapitál kdekdo. Stoupenci BJUT obviňují z vydírání advokáta obviněného Poljuchovyče současného partnera Oleny, jímž je Artěm Dechťjarev, šéf občansko-právního fondu zřízeného ruským skandálním oligarchou Borisem Berezovským. Po krku jdou i šéfredaktorovi deníku Ukrajina moloda Mychajlu Dorošenkovi, jehož list „poslaneckou“ kauzu rozjel. Prý tak učinil v zájmu svého nejbližšího přítele od dětských let, prezidenta Juščenka. Sám prezident ostatně včera bez ohledu na rozporuplné výsledky vyšetřování tvrdil, že „na nejvyšších místech státní moci máme, promiňte ten výraz, pedofily“. Někde v pozadí za kyjevskými duely se pak odehrávají i boje o vlastnictví tábora Artěk, jehož vedení má být odstraněno kvůli podpoře pedofilů (byť k vyšetřovaným skutkům podle policie údajně docházelo za hranicemi tábora, v blízkém hotelu Adalar). Na lukrativní pozemek si brousí zuby „regionálové“, jimž zas jde po krku nově jmenovaný velitel krymské milice.

Zatím nejdrtivěji dopadl skandál na poslance Uvalova. Obviněného Dmitrije osobně zná a ještě v počátcích manželského sporu mu půjčil peníze na advokáta. Po šokujícím obratu kauzy ohlásil odchod z volebního štábu Tymošenkové a na svém blogu vyjádřil niterný pohled na politickou situaci: „Pokud si zvolíme prezidenta na základě principu hovna, bude stejně smrdět i celý náš stát.“ Pak se však do Kyjeva vrátil s tím, že proti „vyvrhelovi“, jakým je Janukovyč, se musí bojovat. Nejspíš tak zatím jde jen o počátek boje, při němž se bude razance útoků již jen eskalovat.

***

Někde v pozadí za kyjevskými duely se pak odehrávají i boje o vlastnictví tábora Artěk, jehož vedení má být odstraněno

O autorovi| PAVEL MÁŠA, novinář

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...