Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zloděj destiček je ve vazbě

Česko

Terezínská krádež - Sběrny surovin budou přísněji kontrolovány

PRAHA Miroslava Daňa, který podle policie nadvakrát ukradl z Národního hřbitova v Terezíně 824 bronzových destiček, poslal včera litoměřický soud do vazby. Památníku vznikla škoda 2,5 milionu korun.

Devětadvacetiletému muži z Mostu v případě odsouzení hrozí až osm let vězení. „Muž je ve vazební věznici v Litoměřicích,“ informovala litoměřická policejní mluvčí Alena Romová. Muže kriminalisté zatkli ve středu v noci. Je podezřelý, že se během dubna podílel na krádeži 824 cedulek se jmény obětí terezínské policejní věznice gestapa, ghetta a litoměřického koncentračního tábora.

Policisté stále prošetřují, zda měl komplice, či nikoliv. „Probíhá šetření. Nic víc k tomu nemůžu říct,“ odmítla být konkrétní tisková mluvčí litoměřické policie.

Inspekce si chce posvítit na sběrny Většina ukradených barevných kovů končí ve sběrnách. To byl i případ bronzového lupu z Terezína, který skončil v 50 kilometrů vzdálené sběrně v Nehasicích na Lounsku. Policisté prošetřují i podíl jejího majitele a obsluhy na krádeži. Pokud by prokázali, že zástupce sběrny vědomě vykoupil věc pocházející z trestné činnosti, dopustil by se trestného činu podílnictví, za což mu hrozí trest až dva roky vězení nebo peněžitý postih.

Sběrny surovin mnohdy nedodržují zákon. Porušují provozní řád a neevidují lidi, kteří jim přinesou k odkupu barevné kovy. Za takové přečiny jim hrozí až milionová pokuta. „Sběrny si musí zapsat nacionále člověka, který jim přinese barevné kovy. Neučiní-li tak, hrozí jim finanční postih,“ řekla LN tisková mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Ivana Awwadová. Původ kovů přinesených do sběren je často nejasný. Nezřídka pochází z trestné činnosti. Legislativa přitom spíše nahrává zlodějům měděných okapů, bronzových štítků z hrobů a sběrnám než jejich skutečným majitelům.

Ministr vnitra Ivan Langer v reakci na krádež 824 bronzových destiček na Národním hřbitově v Terezíne řekl, že si „dokáže představit zpřísnění legislativy“. „Firmy, které se zjevně podílejí na vykupování kradených věcí, by mohly být úplně uzavřeny.“

Inspekce se chce v nejbližších dnech do sběren vydat na důkladné kontroly. Ušetřena nebude ani ta v Nehasicích. „Kromě evidence se bude kontrolovat i to, jak sběrna nakládá s odpadem,“ informoval Jiří Turek u ústeckého inspektorátu ČIŽP. Pravomoc zkontrolovat sběrny mají kromě inspektorů i krajské úřady a obce s rozšířenou působností.

Firmy podílející se na vykupování kradených věcí by mohly být zavřeny

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat