Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Zlost lidí z Handlové se obrátila proti dolům

Česko

HANDLOVÁ/PRAHA Nebezpečná práce za málo peněz. A vedení dolů, které se „vykašlalo“ na příbuzné zmizelých horníků. Zlost obyvatel Handlové, kde v dolu v pondělí zahynula při výbuchu plynu dvacítka horníků a záchranářů, se obrátila proti těžařské uhelné společnosti. Bez těžby uhlí si však zároveň nikdo nedokáže v této chudé středoslovenské oblasti život představit.

„Ten důl byl odjakživa nebezpečný, nebyl tam ani žádný únikový východ, kdyby se něco stalo, ani potkan by nepřežil,“ řekl serveru Pravda.sk horník, který do dolu fáral šestnáct let. O vedení společnosti si stejně jako mnoho jiných horníků myslí to nejhorší. „Vrchnost tam dole nikdy nebyla, celou dobu jen telefonovali,“ dodává.

Za práci byl v dolech v Handlové podle informací médií jen podprůměrný plat, šest set eur měsíčně, v přepočtu asi 15 000 českých korun. „Všichni Handlované na doly nadávají. Je to těžká, nebezpečná práce za málo peněz. Mužovi už jsem říkala, aby odtamtud odešel. Práce tady ale není, musel by odejít do zahraničí, a my si rodinu nechceme nechat rozbít,“ uvedla pro server Slávka Zedeková z Handlové. „Mám strach, ale nemám na výběr. Jinou práci bych sháněl hodně těžko,“ řekl deníku Sme i jeden z horníků, kteří se chystali na ranní směnu.

Pokračování na straně 6

Dokončení ze strany 1

Smutek příbuzných a přátel těch, kteří zahynuli při výbuchu v dole, se mísil ve vztekem na vedení dolů, které dlouhé hodiny po neštěstí nebylo schopno sdělit, kteří horníci zůstali pod zemí. Nesouhlasily ani počty, nejdříve se hovořilo o osmnácti pohřešovaných, pak devatenácti, nakonec vystoupal počet obětí na dvacet. To vypovídá o velkých zmatcích a přinejmenším nedodržování bezpečnostních předpisů.

„To se přece nemůže stávat. Když my jsme fárali, tak nás vždy přepočítali třikrát,“ vyjádřil se před novináři jeden z horníků.

Podle Jozefa Vozára z Geologického ústavu Slovenské akademie věd bylo možné uhašení požáru řešit vysláním robota, a nikoli horníků a záchranářů. Podle něj je také otázkou, zda horníci u sebe měli senzory, které mohly odhalit přítomnost nebezpečných plynů nebo koncentraci uhelného prachu, které byly zřejmě příčinou výbuchu.

Vyšetřením případu už včera premiér Robert Fico pověřil ministra hospodářství Lubomíra Jahnátka. Případem se už zabývá i slovenská policie.

Zda se však podaří příčiny neštěstí zcela objasnit či najít a obvinit viníky tragédie, zůstává nejasné. Vyšetřování tři roky staré tragédie v dolech v Novákách, kde zemřeli čtyři horníci, dosud nebylo ukončeno. Báňský úřad udělil dolům v Novákách pouze pokutu 33 200 eur, tedy asi 750 tisíc korun.

Autor: