Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Žloutenka: očkování chrání i dvacet let

Česko

Loni se žloutenkou typu A nakazilo 128 osob. Letos hygienici hovoří už o více než trojnásobku počtu nemocných. Nejlepší ochranou proti této infekci je očkování.

Žloutenka typu A se rozšířila i do škol. Středočeská bezpečnostní rada minulý týden rozhodla, že vyčlení peníze na očkování všech žáků prvních tříd. Epidemiologové se obávají, že právě ve školách by se mohla infekce mezi dětmi začít rychle šířit. Mnoho dětí si totiž zapomíná před jídlem umýt ruce. Důsledná hygiena je přitom zásadní.

I přes důslednou hygienu - která ale nikdy nemůže být tak důsledná, aby vám nákaza vůbec nehrozila - zůstává nejspolehlivější ochranou očkování. Pokud se pro něj rozhodnete, měli byste vědět, že v současné době existuje na trhu vakcína, která zabrání nákaze žloutenkou typu A a také kombinovaná vakcína, díky níž se nebudete moci nakazit ani žloutenkou typu B. Vzhledem k tomu, že v některých pražských lékárnách obě vakcíny došly, povolil Státní úřad pro kontrolu léčiv i vakcíny s cizojazyčnými nápisy, které byly určeny pro zahraniční trh. Jde ale o stejné vakcíny se stejným účinkem.

Cenový rozdíl mezi vakcínami přitom není na první pohled značný. „Vakcína proti žloutence typu A u nás stojí 1150 korun, kombinovaná 1450 korun,“ říká doktorka Ludmila Sattranová z Očkovacího centra v Českých Budějovicích s tím, že v ceně je zahrnuta i aplikace vakcíny (ta stojí asi 150 korun). Zatímco u levnější vakcíny se podávají dvě dávky, u kombinované zahrnuje očkovací schéma tři dávky. To znamená, že kombinovaná varianta vás vyjde téměř o sto procent dráž.

Očkování je účinné po dvou týdnech od aplikace vakcíny Vakcína, která chrání pouze proti typu A, je účinná přibližně po dvou týdnech od podání první dávky. Po šesti až dvanácti měsících se pak aplikuje druhá dávka, která prodlouží účinek až na dvacet let.

Na rozdíl od této vakcíny je kombinovaná vakcína účinná až po dvou týdnech od aplikace druhé dávky, která se vpichuje po měsíci od první dávky. To znamená, že vás začne chránit až po šesti týdnech. Pokud tedy chcete být v době epidemie chráněni co nejdříve, rozhodněte se pro první variantu.

U kombinované vakcíny je navíc potřeba aplikovat i třetí dávku. Ta se podává s časovým odstupem pěti až dvanácti měsíců od první dávky. Výhoda tohoto očkování je, že pak účinkuje po celý život.

Vakcíny jsou vhodné prakticky pro každého. Neočkují se jen děti do jednoho roku věku. Vakcína se dále nepodává lidem s akutním infekčním onemocněním, kdy je potřeba vyčkat až do úplného uzdravení.

Někdy je třeba zhodnotit, zda má vakcína pro dotyčnou osobu smysl. „Pokud pacient prodělává chemoterapii, jeho tělo by si nemuselo vytvořit dostatečné množství protilátek a vakcinace by ztrácela smysl,“ říká doktor Petr Urbánek z Ústřední vojenské nemocnice. Vakcína nemá význam u těch lidí, kteří již infekci prodělali. Protilátek v těle mají již dostatek a znovu se nakazit nemohou.

Po očkování se v místě vpichu může objevit červená skvrna. Často lidé pociťují lehkou únavu a méně obvyklá je i zvýšená teplota. Lékaři proto doporučují dodržovat čtyři dny po očkování klidový režim.

***

Očkovací schéma

Vakcína proti žloutence typu A: 1. dávka 2. dávka po 6 až 12 měsících * účinnost: po dvou týdnech od první dávky, po druhé dávce až dvacet let Kombinovaná vakcína proti žloutence typu A a B: 1. dávka 2. dávka po 1 měsíci 3. dávka po 5 až 12 měsících od první dávky * účinnost: po dvou týdnech od aplikace druhé dávky, po třech dávkách je ochrana celoživotní

O autorovi| Barbora Minksová, redaktorka LN

Autor: