Zmar a bída. Slavia je ze hry

Bez vstřeleného gólu přišel český mistr v Poháru UEFA proti Hamburku o poslední naději na postup

PRAHA Vstřelit gól? To pro Slavii představuje v této pohárové sezoně těžko překonatelný problém, který definitivně potopil její postupové ambice. Červenobílí fotbalisté neskórovali ani při svém třetím vystoupení ve skupině Poháru UEFA, Tentokrát v Edenu podlehli Hamburku 0:2. Za dva týdny budou na Ajaxu bojovat pouze o vylepšení dosavadní nelichotivé bilance.

Lepší výsledek si ale český mistr ani nezasloužil. Pokud se diváci chtěli v chladivém počasí zahřát, museli si dojít koupit grog. Zakřiknutý projev domácích jim krev v žilách rozproudit rozhodně nemohl. „Z mého pohledu to mohl být remízový zápas. Chtěli jsme uspět,“ tvrdil kouč Slavie Karel Jarolím.

Před přestávkou vyvolalo největší údiv oznámení hlasatele, že Žilina nastřílela na hřišti Aston Villy v dalším souběžně hraném utkání skupiny F dva góly během úvodních dvacet minut. O podobné smršti si mohli nechat ve Vršovicích jen zdát.

Zápas dochytal kapitán Brabec Ani Hamburk nikam nespěchal, ale předvedl účelný projev. Hned první a vlastně jediná vážnější akce hostů skončila ve Vaniakově brance. Na svědomí ji po půl hodině nudného oťukávání měla chorvatská útočná dvojice. Petrič se pokusil vystřelit, jenže nechtěná teč stopera Suchého propustila míč před nabíhajícího Ivicu Oliče. Ten už jen pohotově zakončil.

Bundesligový soupeř měl v tu chvíli splněno. Ve zbývajícím čase ukazoval, že těsný výsledek umí pod taktovkou českého kapitána Davida Jarolíma s přehledem ubránit.

Slávisté vynikali zvlášť před půlí v úplně jiné činnosti. Značně aktivně vystupovali při diskuzích s rozhodčími. Oličův gól rozčílil i kouče Jarolíma natolik, že vyběhl za pomezním. Domníval se, že jeho svěřenci inkasovali po ofsajdu. Hlavní sudí za to slávistického trenéra poslal na zbytek utkání sednout si na tribunu. Televizní záběry prokázaly, že se zlomová situace neodehrála v rozporu s pravidly.

Ze sílící ofenzivní bezmoci vybočil osamělý záblesk po špatné rozehrávce Hamburku. Ve 39. minutě vypálil jedinou přímou ránu na hamburského brankáře Rosta obránce David Hubáček. Nikdo další se nepřidal. Třeba nejlepší ligový střelec Tomáš Necid v posledním domácím vystoupení před odchodem do CSKA Moskva zapadl a čtvrt hodiny před koncem střídal.

A utrpení pokračovalo dál. V poslední minutě srazil Vaniak v pokutovém území Jarolíma a uviděl červenou kartu. Brankářské rukavice si kvůli vyčerpanému počtu střídání musel obléct kapitán Brabec. Proti zvyšujícímu Petřičovi byl bez šance. Stejně jako Slavia v předchozích devadesáti minutách.

***

Slavia Praha 0 Hamburk 2

Branky: 30. Olič, 90.+3 Petrič z pen. Rozhodčí: Dereli Selcuk - Akkin, Satman (všichni Tur.). ŽK: Krajčík - Demel. ČK: 90. Vaniak (Slavia). Diváci: 17 368. Poločas: 0:1.

Slavia: Vaniak - Krajčík, Suchý, Brabec, Hubáček (46. Šmicer) - M. Jarolím, Belaid (69. Ivana), Tavares, Černý - Necid (72. Toleski), Švento.

Hamburk: Rost - Demel, Reinhardt (76. Boateng), Mathijsen, Aogo - D. Jarolím, Silva, Benjamin, Jansen - Olič, Petrič (90. Guerrero).

Další zápas skupiny F: Aston Villa -Žilina 1:2.