Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Zmatek v datech. Kdo aféru řešil první?

Česko

Klaus stojí za Drobilem, který hází vinu i na Michálka. Kvůli jeho vyjádřením se aféra zamotává

Dozvěděl se ministr vnitra Radek John od klíčového svědka Libora Michálka o údajné korupci „na konci léta“, či až poté, co se obrátil na Petra Nečase? Výpovědi Johna a Michálka se liší. V případě, že se John s Michálkem sešli až poté, co byl upozorněn Nečas, by John posláním Michálka za novinářem Jankem Kroupou naznačil nedůvěru v policii, které šéfuje.

PRAHA Ještě ve středu, kdy Lidové noviny na základě tvrzení bývalého šéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka zveřejnili, že od poloviny října věděl o kauze i premiér Petr Nečas, spustili véčkaři ostřelování premiéra i celého kabinetu.

V té době zřejmě většina členů Věcí veřejných nevěděla, že informace o kauze přímo od Michálka už dříve věděl i jejich předseda a ministr vnitra Radek John. A podle informací LN i ministr dopravy a neoficiální šéf véčkařů Vít Bárta.

„Pan Libor Michálek se na mne obrátil již na konci léta tohoto roku na půdě sněmovny. Požádal mne tehdy o radu, jak postupovat v obtížné situaci, do níž se dostává (...) měl obavy, že na fondu může dojít k nestandardnímu ovlivňování veřejných zakázek a nakládání s majetkem. V té době však neměl v ruce nic konkrétního, šlo pouze o podezření, že k účasti na nějakém protiprávním jednání bude nucen,“ uvedl v sobotu John.

Tou dobou už ale na serveru iHned visel rozhovor s Michálkem, kde mluvil o tom, že se na Johna obrátil až po té, co neúspěšně kontaktoval Nečase. Tomu mail odeslal 13. října. „Byla to další z osob, u nichž jsme předpokládal, že mi poradí, co mám dělat,“ uvedl.

John nakonec termín schůzky, na které Michálkovi poradil, aby se obrátil na novináře Janka Kroupu, datoval na konec září. „Ano, spletl jsem se při výpovědi do policejního protokolu. Beru to jako své pochybení,“ vysvětloval včera LN Michálek, proč i do policejního protokolu hovořil o jiném termínu. „Policii jsem ale říkal, že ohledně termínů odkazuji na knihu návštěv ve sněmovně. Upozornil jsem, že přesný termín schůzky označený nikde nemám. Napřed byla schůzka s Johnem, poté mail premiérovi,“ dodal Michálek.

Nahrávky bývalého poradce odcházejícího ministra Pavla Drobila Martina Knetiga si začal pořizovat v říjnu. John tvrdí, že s ním od doby, kdy Michálkovi poradil, že nahrávací „technikou tohoto typu disponují někteří novináři, například pan Janek Kroupa“ vůbec nemluvil. Stejně tak jako podle svých slov o věci nemluvil ani s Kroupou. „S mým bývalým kolegou Jankem Kroupou jsem však o této kauze nikdy nemluvil a ve společnosti pana Michálka jsem se s ním nikdy nesešel,“ prohlásil John. To samé tvrdil pro iDnes v sobotu i Kroupa. Michálek se mu prý ozval až v prosinci. Tou dobou už nahrávky měl.

John pak prý věc přestal sledovat. Fakt ale je, že o věci s Drobilem podle informací LN v předstihu hovořil i Johnův stranický kolega Vít Bárta. „Poté, co orgány činné v trestním řízení zahájily úkony v této kauze, jsem již v minulých dnech všechny tyto informace sdělil policii,“ říká John. To bylo teprve minulý týden.

***

ZNIČTE TO, NEBO TO ZNIČÍ VÁS

Kauzu ministra Pavla Drobila a jeho spolupracovníků z fondu životního prostředí odstartovaly tajně pořízené nahrávky, které naznačují korupční jednání a snahu nasměrovat pletichami získané peníze do stranické pokladny ODS. Případ postupně začal ohrožovat vládní koalici. Roli v něm musí vysvětlovat například i premiér Petr Nečas a ministr vnitra Radek John. Na začátku v něm figurovali Libor Michálek, ředitel fondu životního prostředí, který na možnou korupci upozornil, Martin Knetig, hlavní poradce ministra Drobila, a Dušan Fibingr, první náměstek šéfa fondu.

Přepisy částí Michálkem pořízených záznamů ze setkání s Knetigem a později ze schůzky s Drobilem (uveřejnila je MF DNES)

Knetig hovoří s Michálkem „Pro toho Pavla, aby měl někdy šanci být prostě premiérem, tak on bez toho, že pro tu stranu mimo jiné i vydělá peníze... aby jinými slovy ta strana mohla být dál. A teď si samozřejmě říkám: Ano, není to správný... opravdu je to loupež za bílýho dne.“ „Jak jsme se domluvili s Pavlem, tak se potom stane, že tam nic nezůstane, kradou všichni... Kdežto když si to vezmeš, nastavíš systémový pravidla, nastavíš klíčový lidi, tak ty víš, že ty peníze, který se tady hýčkaj, tak neskončily někde jinde, prostě jdou na tu věc.“ S Michálkem hovoří Drobil „Ve vašem případě to byla politická nominace, kterou udělal sice Martin Knetig, ale já jsem ji absolutně pokryl svojí osobou. Stejně tak je na úřadě ještě jeden člověk, který má absolutní politické krytí, a to je Dušan Fibingr. Ten má ale politické krytí jiných významných lidí z ODS...“

„Na začátek říkám, že absolutně nezpochybňuji vaši kompetenci... pracovní, ale to je polopolitická funkce, ať se vám to líbí, nebo ne, jste v dění těch politických vlivů, je to jeden z mála fondů v dané situaci, který má peníze.“ S ministrem hovoří Michálek (Drobilovi vysvětluje, že Knetig a Fibingr chtějí manipulovat zakázky, a tedy odmítá s nimi spolupracovat) „Poradenství, o kterém se jedná, bylo 80 milionů korun. A v okamžiku, kdy vám už z jiných poradenských nebo advokátních kanceláří jde informace, že na prvním místě bude... (konkrétní firma). Pro mě jsou tohle věci prostě jakoby za hranou toho, na co je člověk zvyklý…“ Mluví Drobil, to už mu Michálek řekl, že si rozhovor s Knetigem nahrával „Pokud něco takového existuje, tak jim to musíte dát. A ujistit je…, že jestli něco je, jestli tady něco bylo, tak že je to teď tady na tom stole, ta výpověď bude zničena…“ „Pokud máte něco, co dokazuje něco, co má nějakou trestněprávní odpovědnost, tak buď s tím zajděte na policii, anebo to zničte. V opačném případě to zničí vás. To říkám úplně otevřeně.“

Autor:

Prodej bytu 3+1 72 m2
Prodej bytu 3+1 72 m2

Hoření, Ústí nad Labem - Ústí nad Labem-centrum
2 760 000 Kč