Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Rakušan navrhuje změnu lustračního zákona. Do vlády by už nepustila Babiše

Ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan ve Sněmovně s bývalým premiérem, šéfem ANO Andrejem Babišem foto:  Petr Topič, MAFRA

Ministr vnitra a šéf hnutí STAN Vít Rakušan navrhuje změnu lustračního zákona, podle níž by členové vlády potřebovali čisté lustrační osvědčení. „Přišlo mi šílené, že se u nás mohl stát ministrem bývalý příslušník nebo spolupracovník StB stejně snadno jako se rozdělovaly dotace na lahodný tousťák. Napravujeme to,“ napsal na Twitteru Rakušan v narážce na šéfa ANO Andreje Babiše.
  11:39

Bývalý premiér Babiš se čistým lustračním osvědčením prokázat nemůže, a tak když Rakušanův návrh projde, nemohl by se již vrátit do vlády.

Bratislavský krajský soud v červnu zamítl Babišovu žalobu, že je neoprávněně veden v archivních svazcích československé tajné policie StB jako agent. Soud verdikt v souladu s dřívějším rozhodnutím Ústavního soudu zdůvodnil tím, že žalovanou stranou nemá být slovenský Ústav paměti národa Babiš uvedl, že se bude dál bránit. Vědomou spolupráci s tajnou policí bývalého režimu popírá.

Rakušan je hlava mafie, reagoval Babiš

„Já neznám žádného bývalého ani stávajícího ministra, který byl příslušník nebo spolupracovník StB, zato znám plno tradičních politiků, kteří naši zemi rozkradli a rozprodali majetek státu, tudíž občanů, za hubičku, a taky znám politiky organizovaného zločinu STAN, kteří kradli a ještě brali kokain. Rakušan je hlava této mafie, která vznikla proto, aby kradla veřejné peníze,“ reagoval šéf ANO Andrej Babiš na návrh ministra vnitra Víta Rakušana, podle nějž by ministři i náměstci členů vlády měli mít povinnost prokázat se před jmenováním do funkce čistým lustračním osvědčením.

Je podle vás potřeba, aby ministři a jejich náměstci měli negativní lustrační osvědčení?

celkem hlasů: 8594

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pátek 29. července 2022. Anketa je uzavřena.

Ano5555
Ne2923
Nevím, nemám na to názor116

Návrh rozeslalo podle ministra Rakušana vnitro úřadům k připomínkám. Znamená to, že by se vláda a pak i parlament mohly návrhem zabývat na podzim. Tedy v době, kdy bude probíhat i kampaň před prezidentskou volbou.

Téma, s nímž Rakušan přichází, může mít vliv i na Babišovy šance v prezidentské volbě. Šéf ANO, který objíždí s obytným vozem Českou republiku, zatím oficiálně nepotvrdil, že se prezidentské volby zúčastní. Své rozhodnutí chce oznámit až začátkem listopadu, těsně před termínem podávání kandidátek před volbou na Hrad.

V roce 2017 Babiš s ANO vyhrál volby do Poslanecké sněmovny ve chvíli, kdy nebyl záležitost s jeho lustračním osvědčením dořešena a čistým lustračním osvědčením tudíž nedisponoval. Významná část voličů ho volila i tak. O čtyři roky později ho už těsně porazila koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a dohodla se na vládě Petra Fialy s Piráty a Rakušanovým hnutím STAN.

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...