Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Změna účtu: nejdéle trvá vydání karty

Česko

Přejít s účtem od jedné banky k druhé znamená hlavně čas a papírování. Většinu „zrušovacích“ poplatků si již banky neúčtují, administrativa však zůstává. Některé banky umožňují zájemcům, aby si účet otestovali.

Diskutovaný poplatek za zrušení účtu je dnes již minulostí, tedy s výjimkou Poštovní spořitelny, která si za úkon stále účtuje 200 Kč. I nadále však platí, že pokud se rozhodnete přejít od jedné banky k druhé, připravte se na časově náročnou administrativu. Ačkoliv se banky snaží vyjít novým klientům vstříc rychlostí založení účtu nebo vyhotovením platební karty, rušení a znovuzakládání trvalých příkazů, svolení k inkasu i informování zaměstnavatele o novém čísle účtu je pouze na vás. Přinášíme odpovědi na otázky, které by vás v souvislosti se změnou banky mohly zajímat.

1. Jak mám při změně účtu postupovat?

Nejlepší je si nejprve založit účet nový a postupně na něj převést všechny trvalé příkazy i pravidelné platby typu inkasa a SIPO. Teprve poté stávající účet zrušte.

2. Jak dlouho bude trvat, než budu moci nový účet plně používat?

Založení účtu a zprovoznění přímého bankovnictví je otázkou okamžiku, stačí podepsat všechny smlouvy a předložit potřebné doklady. Nejdéle se tak čeká na platební kartu, jejíž vydání trvá od pěti do deseti dnů dle banky a typu karty. Nejrychlejší je vyzvednout si ji přímo na pobočce.

3. Kolik mě zrušení účtu bude stát?

Nejnákladnější položkou bývá rušení trvalých plateb, v některých bankách se platí i za rušení produktů. Například Česká spořitelna si za zrušení trvalých příkazů a souhlasů s inkasem na přepážce účtuje 30 korun, jejich zrušení přes kanály přímého bankovnictví je však bez poplatku. Elektronické ukončení služeb vyjde levněji ve většině společností. 4. Zařídí za mě papírování nová banka?

Banky klientům vycházejí vstříc například tak, že založení účtu umožňují přes internet nebo lákají na časově omezené akce, které nabízejí možnost účet využívat několik měsíců zdarma. Komerční banka například dovoluje první tři měsíce od založení účtu nastavení trvalých plateb a inkas zdarma. Tuto službu však bezplatně umožňují i ostatní banky v rámci některých balíčků.

GE Money Bank zase nabízí poradenství v souvislostí se změnou banky, které spočívá v navržení časového harmonogramu přechodu a pomoci s administrativou. Na webu banka popisuje klientům doporučený postup a vyjmenovává dokumenty, které si mají na schůzku s poradcem donést, aby jim mohl změnu usnadnit. Samozřejmě samotné převody plateb a oznamování nového čísla účtu je vždy na zájemci, banka to za něj udělat nemůže.

5. V čem spočívá otestování účtu s možností vrácení peněz?

Pokud není klient s novým balíčkem spokojen, může si do šesti měsíců od jeho založení nechat vrátit od banky poplatek za vedení účtu. Tuto službu nabízí Komerční banka a GE Money Bank a vrácení poplatku je možné jen jednou. ČSOB zase nabízí novým zájemcům vedení účtu na první tři měsíce zdarma. 6. Mohu účet zrušit i v případě, že mám u své stávající banky úvěr?

Některé úvěrové produkty si lze ponechat i bez běžného účtu, u jiných to možné není a podmínkou zrušení účtu je plné splacení dlužné částky. Také záleží na podmínkách konkrétní banky. „Například u kreditních karet je přípustné mít kartu bez běžného účtu, u ní je ovšem účtována vyšší úroková sazba,“ uvádí Denisa Salátková z Poštovní spořitelny.

Lepší podmínky díky vedení běžného účtu jsou často poskytovány i u hypoték. S hypotečním úvěrem je úplné zrušení běžného účtu většinou nemožné. Účtů ale samozřejmě můžete mít víc u různých bank.

***

Jak dlouho trvá... Zřízení účtu: proběhne ihned, během několika minut po podepsání smlouvy. Přímé bankovnictví: záleží na jeho zabezpečení, někdy je možné jej spustit okamžitě spolu se založením účtu, jinde musíte čekat na kartu nebo klíče se vstupními kódy (přibližně 5 dní). Platební karta: její vydání trvá 5 až 10 dnů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!