Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spor o Radu ČT míří ke kompromisu. Změna má začít platit až po volbě ředitele

Česko

  17:13
Přetahovaná o volbu členů Rady České televize mezi vládou a opozicí míří ke kompromisu. Zákon měnící pravidla výběru radních by mohl platit nejdříve od července, tedy až po červnové volbě nového generálního ředitele ČT. Nabídku opozici iDNES.cz potvrdili zástupci pětikoalice i poslanec ANO Aleš Juchelka, který už o ní s koalicí jednal.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Česká televize

„Ano a pravděpodobně to tak dopadne. Předběžná dohoda je, ale ještě to musí potvrdit naše předsednictvo a poslanecký klub,“ řekl iDNES.cz předseda volebního výboru Juchelka.

Mezi jinými opozičními politiky i on upozorňoval na to, že se vládní koalice snaží změnu způsobu obsazování Rady ČT prosadit tak, aby si „ohlídala“, kdo bude nový ředitel veřejnoprávní televize.

Volba ředitele v červnu, zákon až od července?

„Bavili jsme se o datu účinnosti 1. července, což by byl kompromis mezi tím, co si představují oni, že to je po harmonogramu, který si stanovila Rada ČT ke zvolení nového generálního ředitele,“ uvedl pro iDNES.cz místopředseda STAN a člen volebního výboru Jan Lacina.

„Volba by měla proběhnout 7. června podle harmonogramu a kdyby zákon začal platit 1.7., tak to bere vítr z plachet argumentům, že je to celé účelově nastavené,“ řekl Lacina.

To, že je koalice ochotna přistoupit na kompromis a že je dohoda velmi blízko, iDNES.cz potvrdili i tři další politici koalice, každý z jiné vládní strany.

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová se vyjádřila o zdrženlivěji. „Pro nás by bylo přijatelné posunout termín účinnosti k prvnímu lednu příštího roku, tedy až po konci mandátu současného generálního ředitele. Že je v tuto chvíli vypsán termín volby, ještě neznamená, že musí v ten den proběhnout,“ uvedla Schillerová.

Zatímco ministr kultury Martin Baxa z ODS navrhl účinnost vládního návrhu patnáctý den po jeho vyhlášení, poslanec ANO Ondřej Babka chce, aby zákon platil od 1. ledna 2024. Kompromisem tedy může být červenec. Účinnost mohou poslanci změnit i v rámci třetího čtení zákona, které by mohlo být na dubnové schůzi Sněmovny.

Třetinu Rady ČT i Rady Českého rozhlasu by nově podle vládního návrhu měl volit Senát, přičemž televizní rada by měla mít nově 18 členů místo 15. „Ocení to až vzdálená budoucnost, až se parlament přebarví, že to opatření má pomoci do dlouhého budoucna,“ dodal Lacina.

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.