Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Zmizelý Jie Ťien-Ming už není poradcem prezidenta Zemana. Jde o vyhaslou záležitost, říká Ovčáček

Poradcem prezidenta Miloše Zemana (vpravo) byl Jie Ťien-ming (vlevo na snímku pořízeném 5. září při podpisu dohod v Šanghaji), předseda představenstva čínské skupiny CEFC, která v těchto dnech získala podíl v několika českých firmách a oznámila také koupi několika pražských nemovitostí. foto: ČTK

Původní zpráva
Praha - V úvodu roku předvedl prezident Miloš Zeman nečekaný výpad proti Číně, kam do té doby dojížděl propagovat vzájemné vazby vyzbrojený plyšovým Krtečkem. Ochlazení hradní příchylnosti pokračuje – zakladatel a šéf společnosti CEFC Jie Ťien-Ming, s níž byl nenaplněný příslib čínských investic nejvíc spojený, už není v kádru prezidentových poradců.
  15:07

„Zmíněný nikdy v seznamu poradců prezidenta republiky nebyl uveden. Jde o vyhaslou záležitost, kterou se již nezabýváme,“ sdělil LN na dotaz Jieho angažmá mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Na seznamu oficiálních expertů a rádců skutečně nikdy nebyl, ale ještě loni v dubnu o něm jako o svém poradci prezident hovořil.

Vyhasnutí vazby je symbolické, radit se nebylo jak, když šéf CEFC dlouhodobě nebyl k sehnání. Jie se vypařil, když ho čínské úřady začaly vyšetřovat pro podezření z hospodářské kriminality. Stalo se to ještě předtím, než CEFC miliardové investice v Česku uskutečnila, celou věc si převzala státní čínská firma CITIC. A ani ta očekávání neplnila, pročež právě Zeman v lednu oznámil, že do Číny nepojede na dubnový summit.

„Nemyslím si, že čínská strana splnila to, co slibovala. Mluvím o investicích. A z toho vyplývá, že to, že tam pojede sice významná politická osobnost, ale přece jen ne prezident, je jakýsi signál,“ uvedl Zeman v lednu a místo sebe delegoval vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD).

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...