Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Zmizelý Jie Ťien-Ming už není poradcem prezidenta Zemana. Jde o vyhaslou záležitost, říká Ovčáček

Poradcem prezidenta Miloše Zemana (vpravo) byl Jie Ťien-ming (vlevo na snímku pořízeném 5. září při podpisu dohod v Šanghaji), předseda představenstva čínské skupiny CEFC, která v těchto dnech získala podíl v několika českých firmách a oznámila také koupi několika pražských nemovitostí. foto: ČTK

Původní zpráva
Praha - V úvodu roku předvedl prezident Miloš Zeman nečekaný výpad proti Číně, kam do té doby dojížděl propagovat vzájemné vazby vyzbrojený plyšovým Krtečkem. Ochlazení hradní příchylnosti pokračuje – zakladatel a šéf společnosti CEFC Jie Ťien-Ming, s níž byl nenaplněný příslib čínských investic nejvíc spojený, už není v kádru prezidentových poradců.
  15:07

„Zmíněný nikdy v seznamu poradců prezidenta republiky nebyl uveden. Jde o vyhaslou záležitost, kterou se již nezabýváme,“ sdělil LN na dotaz Jieho angažmá mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Na seznamu oficiálních expertů a rádců skutečně nikdy nebyl, ale ještě loni v dubnu o něm jako o svém poradci prezident hovořil.

Vyhasnutí vazby je symbolické, radit se nebylo jak, když šéf CEFC dlouhodobě nebyl k sehnání. Jie se vypařil, když ho čínské úřady začaly vyšetřovat pro podezření z hospodářské kriminality. Stalo se to ještě předtím, než CEFC miliardové investice v Česku uskutečnila, celou věc si převzala státní čínská firma CITIC. A ani ta očekávání neplnila, pročež právě Zeman v lednu oznámil, že do Číny nepojede na dubnový summit.

„Nemyslím si, že čínská strana splnila to, co slibovala. Mluvím o investicích. A z toho vyplývá, že to, že tam pojede sice významná politická osobnost, ale přece jen ne prezident, je jakýsi signál,“ uvedl Zeman v lednu a místo sebe delegoval vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD).

Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS
Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS

V poslední době se stále více hovoří o významu vlákniny GOS/FOS. Co to vlastně je a proč by neměla chybět ve stravě vašeho potomka? Může například...