Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Poslanci schválili, že se platy vrcholných politiků, soudců a státních zástupců nezvýší. Ale jen letos

Vláda projednávala nová protiepidemická opatření a také rozhodovala, zda bude kvůli covidu povinné testování zaměstnanců. (29. prosince 2021) foto: Jakub Stadler, MAFRA

Poslanci schválili, že platy vrcholných politiků, soudců a státních zástupců zůstanou letos na stejné úrovni jako loni. Podpořili to vládní i opoziční poslanci. Opozice neprosadila, aby se platy politiků nezvyšovaly po celé volební období. „Je to jen na 11 měsíců, je to ostuda,“ řekl Okamura.
  19:11

Prohlásil, že to je plivnutí do tváře lidem, kteří nebudou schopni platit prudce rostoucí ceny energií. Navíc rozhodovat o poslanci přijatém návrhu bude ještě Senát, který odmítl podobný návrh, když ho předložila bývalá vláda Andreje Babiše.

Fakticky nejde o zmrazení platů, ale o jejich snížení. Od ledna totiž stouply ústavním činitelům, soudcům a státním zástupcům platy zhruba o šest procent. Vláda Petra Fialy ale navrhla, aby zůstaly od února stejně vysoké jako loni.

Plat politiků od letošního ledna se od ledna vypočítává z částky 89 155 korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje, aby takzvaná platová základna u ústavních činitelů zůstala stejná jako loni a předloni a měla by u politiků činit 84 060 korun. U státních zástupců by byla 90 748 korun místo 96 287 korun a u soudců 100 872 korun namísto 106 986 korun.

„Ano, může to vyvolat aktivitu ze strany justice,“ řekl před poslanci ministr pro legislativu za Piráty Michal Šalomoun. Vláda se ale podle něj i tak rozhodla, že to chce takto udělat.

Za toto vystoupení mu poděkovali politici opozičních hnutí ANO a SPD. „Děkuji a těším se na spolupráci,“ řekl Šalomounovi Okamura. Jeho hnutí Svoboda a přímá demokracie navrhuje, aby se s platy politiků nehýbalo po celé volební období. „Jen na jedenáct měsíců to nestačí,“ řekl poslanec SPD Jan Hrnčíř.

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová řekla, že návrh ANO je ještě ambicioznější. S platy politiků by se podle návrhu ANO nemělo nijak hýbat až do konce roku 2026. Ani to ale neprošlo.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat