6. ledna 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obžaloba: Znalec chtěl pomoct Janouškovi, posudek zkreslil, ignoroval důkazy

Rekonstrukce Janouškovy dopravní nehody. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rekonstrukce Janouškovy dopravní nehody. | foto: Lidové noviny

PRAHA Znalec obhajoby z kauzy dopravní nehody politického podnikatele Romana Janouška napsal posudek tak, aby pomohl právě pražskému lobbistovi. Ignoroval řadu důkazů, opomíjel výpovědi svědků a neoprávněně vznášel lékařské závěry. Vyplývá to alespoň z obžaloby znalce, kterou má server Lidovky.cz k dispozici. Muži hrozí až tři roky vězení.

„Naprosto nepřijatelným způsobem rezignoval na řádný výkon znalecké činnosti, která musí respektovat objektivní realitu, a výsledky svého znaleckého zkoumání výrazně a jednostranně zkreslil ve prospěch obviněného, a to i za cenu vědomého opomenutí zcela zásadních důkazů,“ stojí v obžalobě, již server Lidovky.cz získal. Státní zástupce tak znalce Jiřího Dolečka obžaloval z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku.

Obhájce Romana Janouška Vít Široký.

Znalce Dolečka pro obhajobu oslovil Janouškův advokát Vít Široký.

K havárii došlo v březnu 2012 ve Vyskočilově ulici v Praze 4. Silně opilý Janoušek nejprve zezadu narazil do auta jednapadesátileté ženy, od nehody následně ujel. Na další křižovatce ho však řidička doběhla, stoupla si před jeho auto a chtěla si srážku vyříkat. Jenže když na semaforech padla zelená, Janoušek se rozjel a ženu srazil. Řidička nabouraného auta skončila s otřesem mozku, zlomenými žebry a dalšími zraněními v nemocnici, kde se měsíc léčila.

Znalce Dolečka na jaře 2013 oslovil právní zástupce Janouška Vít Široký, aby pro obhajobu vypracoval posudek, jenž popíše okolnosti srážky. Měl tak oponovat závěrům znalce policie, podle něhož nesl Janoušek za srážku plnou odpovědnost. Doleček vzal případ jako poslední zakázku své kariéry, v té době už mu bylo 80 let. Od advokáta Širokého dostal zadání, že posudek má pro Janouška vyznít příznivě, tvrdí státní zástupce. Podle něj si svůj úkol vyložil stylem, který s odbornou prací neměl nic společného.

Podle žalobce je posudek hrubě zkreslený a neobhajitelný

„Vznikl tak posudek, jenž je objektivně hrubě zkreslený a odborně neobhajitelný a který rozhodně není odbornou a fundovanou polemikou s jiným expertním názorem,“ zhodnotil Dolečkův výkon žalobce. Podle Janouškova znalce nestála žena před vozem, ale směrem k jeho boku. Podnikatel ji tak prý nemohl vidět, přičemž žena se při rozjezdu zachytla o zpětné zrcátko. Jinými slovy lobbista za nehodu nemohl.

Závěry Dolečka ale postavil na hlavu revizní posudek zpracovaný týmem z Vysokého učení technického v Brně, během líčení s Janouškem si ho vyžádal přímo soud. „Autoři revizního znaleckého posudku postupně zpochybňují či zcela vyvracejí celkem deset zásadních závěrů znaleckého posudku Ing. Dolečka,“ píše se v obžalobě. Klíčové pasáže revizního posudku mluví o tom, že žena stála k autu čelem před pravým světlem, Janouškovi ve výhledu na ni nic nebránilo a rozhodně ji nezachytil zrcátkem.

„V této pozici by stála tak blízko vozu, že by jí současně přední kolo přejelo prsty u nohou, což se nestalo,“ upozorňuje obžaloba. Doleček pak podle státního zástupce při svém posudku vycházel mimo jiné z výpovědí pětice svědků, kteří svědčili pro Janouška. Opačné postřehy druhé pětice svědků přitom ignoroval. Navíc podle znalce čtyři z nich byli jen chodci, jenže ve skutečnosti tři seděli v okolo jedoucích vozech.

Při vyšetřování znalec nevypovídal, revizní posudek je podle něj účelový

Když Doleček zpracovával svůj posudek, nepodíval se prý ani na záznam incidentu na průmyslových kamerách umístěných na přilehlé budově banky. „Sice trestnou činnost zachytily jen v omezeném rozsahu a kvalitě, přesto však v posudku policejního orgánu i v revizním posudku tyto záběry figurují jako důležitý důkaz,“ všímá si státní zástupce. Doleček si navíc nebyl obhlédnout místo činu.

Žalobce poukazuje i na další dílčí selhání znalce obhajoby, které podtrhují jeho údajně neprofesionální práci. Doleček například přišel s vlastním výkladem vzniku a rozsahu zranění ženy, na což přitom nemá kvalifikaci. A pokud by prý srážka s ženou proběhla podle policie, tedy prakticky přímým střetem, tak by na poškozeném nárazníku musely zůstat „otěrové stopy“, jelikož auto byla dle Dolečka špinavé. Jenže nebylo, jak upozornil státní zástupce. „Z fotografií pořízených Policií ČR krátce po činu je na první pohled patrné, že exteriér automobilu je čistý, jeho metalický lak se leskne.“

Lobbista Roman Janoušek ještě před vyslechnutím rozsudku.
Rekonstrukce Janouškovy nehody - figurína představuje sraženou ženu.

Kriminalisté začali znalce kvůli posudku stíhat loni na jaře, podnět dostali od soudce Tomáše Kubovce, který měl kauzu Janouška na starosti v první instanci. Doleček během vyšetřování odmítl vypovídat, policii odkázal jen na své písemné vyjádření. V něm napadl hlavního autora revizního posudku docenta Aleše Vémolu. „Bez zábran manipuluje důkazy, nemá žádný problém zneužívat svoje postavení a odbornost,“ napsal Doleček s tím, že závěry znalců z Brna jsou účelově vymyšlené.

Svérázný postup Dolečka ilustruje i to, že ve svém písemném vyjádření pro polici přišel s novou okolností srážky, o níž se v posudku nezmínil. Zraněná žena se prý rukama měla chytit blatníku. Žalobce se také pozastavil nad rozsahem jeho práce. Čítala 12 stránek, zatímco závěry obžaloby měly 94 stránek a revizní přes 200. „Přestože obecně není možné bez dalšího vyslovit přímou úměru mezi délkou posudku a jeho kvalitou, v konkrétním případě tato vztažnost platí,“ míní státní zástupce.

Doleček obvinění odmítá, podle svých slov jediný popsal nehodu přesně

„Trest“ Romana Janouška

Roman Janoušek nastoupil do vězení v Brně 18. listopadu 2014, jenže ze svého čtyřapůlletého trestu si zatím moc neodseděl. Politický podnikatel si hned počátkem roku 2015 vymohl dvouměsíční propustku, aby mohl absolvovat operaci.
Loni v listopadu pak soud lobbistovi kvůli zdravotním potížím trest přerušil na rok, Janoušek může zůstat na svobodě do 25. listopadu letošního roku.
Podnikatel pak loni v červnu požádal Městský soud v Praze o obnovu řízení, ale soud mu nevyhověl. Janoušek si proti tomu podal stížnost.

Stíhaný znalec obvinění odmítá, kriminalisté prý v jeho kauze postupovali účelově. „Vyšetřování proti mě bylo vedeno stoprocentně bezdůvodně,“ sdělil serveru Lidovky.cz. Za svou prací si dodnes stojí. „Já jsem jediný, vzhledem k mým zkušenostem, protože už jsem 40 let znalcem a vypracoval jsem přes tisíc posudků, kdo nehodu vyřešil tak, jak proběhla,“ dodal. Vedle něj pro Janouška zhotovila posudek firma Dekra Automobil.

Rovněž Advokát Janouška Vít Široký má stíhání Dolečka za absurdní, jeho práci považuje za standardní. „Je to znalostní posudek opřený o jeho dlouhodobou praxi znalce, rozhodně bych o něm nemluvil jako o hrubě zkresleném. Odpovídá zadání,“ sdělil serveru Lidovky.cz Široký. Připouští však, že Dolečkovy závěry mohou být limitované jeho věkem. Bývalému znalci bude letos 84 let, v oboru skončil téměř před třemi lety. Ze seznamu znalců se nechal vyškrtnout ještě během soudu s Janouškem.

Dolečkovu kauzu projedná Obvodní soud pro Prahu 2, jenž obžalobu přijal na konci loňského roku. Jednání chce začít během jara. „Stíhání soudních znalců není příliš mnoho. Sám jsem se s takovým případem setkal poprvé,“ sdělil serveru Lidovky.cz žalobce Ondřej Šťastný, který případ k soudu poslal. Jako důkazy navrhne posudek obžaloby z Janouškova případu, revizní posudek či rozsudek Vrchního soudu v Praze, jenž lobbistu v září 2014 za těžké ublížení na zdraví poslal na čtyři a půl roku do vězení.

Znalec spisovatelem

Znalec Jiří Doleček (* 1933) patří svým původem mezi volyňské Čechy. Napsal knížku Popraviště aneb zpověď volyňského Čecha, v níž popisuje osudy Čechů narozených na Volyni, dnešní část Ukrajiny. Zachycuje například kruté chování Němců, Rusů a skupin banderovců za války i krátce po ní k místnímu obyvatelstvu. Sám Doleček se ve 14 letech odstěhoval do Československa.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.