Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Znalecký posudek k demonstraci pravicových extremistů v Brně

Česko

  20:05
Praha -

Znalecký posudek č. 67-08/2007
Znalec
: JUDr. Miroslav Mareš. č. M-664/2000, zapsaný u Krajského soudu v
Brně

Objednavatel: Městský úřad Brno Střed, zastoupený tajemníkem Radovanem
Novotným

Ve znaleckém posudku mi bylo určeno zodpovědět následující otázku.

1. Zda nápisy Národní odpor a související symbolika a propagace internetové adresy www.odpor.org mohou souviset s nějakou organizací, která popírá nebo omezuje osobní, politická nebo jiná práva občanů pro jejich národnost, pohlaví, rasu, původ, politické nebo jiné smýšlení, náboženské vyznání a sociální postavení nebo k rozněcování nenávisti a nesnášenlivosti z těchto důvodů anebo která se dopouští nebo hodlá dopouštět násilí anebo navazuje na dědictví hitlerovského nacismu takovým způsobem, který je možné pokládat za hrubě neslušný.

Při posuzování jsem vycházel především z následujících podkladů: - Ministerstvo vnitra České republiky (2006): Informace o problematice extremismu na území České republiky v roce 2005. http://www.mvcr.cz/dokument/2006/extrem05.pdf.

- Mareš, M.: Pravicový extremismus a radikalismus v ČR. Barrister & Principal, Brno 2003.

- Mareš, M.: Symboly používané extremisty na území ČR v současnosti. Praha: MVČR. - Mit Hakenkreuz und Totenkopf. Wie sich Rechtsextremisten zu erkennen geben. Landesamt für Verfassungsschutz Sachsen. Dresden 2000.

- stránky http://www.odpor.org (stav k 1.5. 2007)
- Poznatky a materiály získané při výzkumu politického násilí a extremismu.

Posudek: Symbolika i odkazy na stránky Národní odpor a s vysokou pravděpodobností i nápisy Národní odpor odkazují k organizaci, která je na základě informací Ministerstva vnitra České republiky zařaditelná mezi neonacistické organizace. Nacismus bylo původně hnutí ve dvacátých letech dvacátého století především v Německu (případně na území jiných států s německou populací), které po uchopení moci v roce 1933 v Německu vytvořilo totalitní a agresivní režim, který masivně potlačoval lidská práva (a hodlal vyhladit celé národy, především Židy a Romy) a od roku 1939 vedl agresivní válku. Na obsazených územích (často za pomoci místních kolaborantů) realizoval okupační teror.

Po porážce nacistického Německa (kapitulovalo v květnu 1945) se alespoň na některé jeho ideje snaží navázat neonacismus, který v současnosti většinou opustil výhradní vazbu na Německo a snaží se o využití nacistických rasistických, antisemitských a mocenských cílů, názorů a strategií v rámci celé "bílé rasy".

Neonacismus zpravidla obecně hlásá v celosvětovém rámci koncepci rasistického boje a nadřazenost bílých árijských národů vycházející z tradic nacionálního socialismu dvacátých, třicátých a čtyřicátých let dvacátého století (existují i různé národní variace vzhledem k historickým tradicím, ať se již týkají tradičních národních nepřátel, anebo např. tradic kolaborace za druhé světové války).

Ostře nenávistně se staví proti Romům, Židům a přistěhovalcům, a to hlavně osobám ne bílé barvy pleti (s určitými občasnými výjimkami, mj. Japonců, někdy i jiných národů). Je však nenávistný i vůči osobám z vlastního "národnostně-rasového okruhu", které realizují antinacistickou činnost (zvláště pak proti ultralevicovým antifašistům), popř. se angažují ve prospěch jeho nepřátel (např. osoby angažující se v oblasti obhajoby menšinových práv). Často vystupuje i proti homosexuálům a dalším skupinám lidí, z jeho pohledu škodících "rase a národu".

Národní odpor se ve svých vyjádřeních někdy snaží působit spíše umírněným dojmem a nevyjadřovat neonacistickou podstatu. V jiných vyjádřeních, vnějších výstupech a reálné činnosti se však jedná o jasná přihlášení se k neonacismu a k násilným metodám prosazování politických zájmů.

Na internetových stránkách http://www.odpor.org bylo v článku "1. máje 2007: Společně proti kapitalismu!" pozitivně hodnocena "nová tvář prvního máje", kterou přinesla nacionálně socialistická revoluce v roce 1933 v Německu. Toto vyzdvihování může být chápáno i jako hrubě neslušné k obětem nacismu, což platí i pro propagaci neonacismu obecně.

Brno a Střelice u Brna, 1. května 2007
JUDr. Miroslav Mareš