Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Znamená Merkur Heil Hitler?

Česko

Plakát propagující turné Daniela Landy vadí řadě lidí.

Pozadí tvoří protektorátní vlajka a plakát prý skrývá i šifru nacistického pozdravu. PRAHA Nové koncertní turné nejprodávanějšího českého zpěváka Daniela Landy provázejí podivné náhody. A není to poprvé.

Dominantou plakátu je sám holohlavý idol se skinheadskou minulostí na pozadí protektorátní vlajky. Na límci má runami vyšito slovo Mercurius, které podle výkladu některých ultralevičáckých webů v sobě může skrývat nacistickou symboliku. Mercurius je totiž latinské jméno planety Merkur, která kolem Slunce obíhá necelých 88 dní. Tímto číslem přitom ultrapravičáci běžně šifrují nacistický pozdrav Heil Hitler. Písmeno „H“ je totiž osmé v abecedě.

Nikdo z oslovených odborníků se s podobnou symbolikou ještě nikdy nesetkal. S velkou pravděpodobností proto může jít jen o náhodu, ale také nemusí. Extremisté totiž šifry rádi obměňují. Staré neonacistické šifry, jako jsou třeba čísla 88 a 18 (šifra pro Adolfa Hitlera), totiž už každý policista dobře zná a jsou tak nebezpečné. „Vždy jde o to, aby šifra byla nepostižitelná. Často proto používají nově vytvářenou symboliku,“ vysvětluje odborník na extremismus Zdeněk Zbořil. Případná symbolika Merkuru a protektorátní vlajky by ale pro Zbořila byla v extremistickém prostředí zcela nová. „Z asi 500 případů, které jsem dělal, jsem se jen dvakrát či třikrát setkal s tím, že by se někdo přímo odkazoval k protektorátu. A to ještě šlo o odkaz k organizaci Vlajka, ne ke vlajce ve smyslu praporu,“ vysvětluje.

Stejný názor na používání protektorátní vlajky má i politolog Miroslav Mareš. „Doposud není pravicovými extremisty (pokud je mi známo) využívána protektorátní vlajka,“ napsal Mareš do své příručky pro policisty.

Kdyby takový plakát použil kdokoliv jiný, třeba Helena Vondráčková nebo Karel Gott, nikdo by nahnědlé souvislosti nehledal. U Landy, který na začátku 90. let zpíval jako frontman skinheadské skupiny Orlík zjevně rasistický text „Kdo nám to sem z palmy spad? Černý voči, černý tělo, to není můj kamarád“, je to ale nasnadě.

Od své skinheadské minulosti se Landa nikdy přesvědčivě neodstřihl a většinou své chování omlouval prostě tím, že byl příliš mladý. Už před lety z pódia prohlásil, že je sice „provokatér, ale není fašistou, nacistou a rasistou“, řada lidí mu to ale nevěří. Jeho holá hlava, přímočaré názory a exaltovaná obrana češství totiž skutečně provokují.

LN se včera Landu sehnat nepodařilo. Na konci ledna, ještě před tím, než se na webu objevila kritika jeho plakátu, se ale k turné vyjadřoval na tiskové konferenci. „Je to reakce na volání novinářů a blogerů, kteří chtějí kontroverzi. Můj styl je provokovat,“ řekl tehdy o plakátu.

Landa plakátem možná nic špatného nemyslel. Protektorátní vlajku třeba vůbec nezná a bílý, červený a modrý pruh, tedy české státní barvy, pod sebe složil náhodou. Stejné to může být i s Merkurem. Možná má rád nejmenší planetu, možná uctívá římského boha obchodníků a zlodějů nebo si v dětství prostě rád hrál s oblíbenou kovovou stavebnicí.

Od své skinheadské minulosti se Landa nikdy přesvědčivě neodstřihl

OBRÁZEK

Landovy náhodné souvislosti

Protektorátní vlajka Na konci dubna rozjede Daniel Landa nové koncertní turné. Pozadí plakátu, který koncerty propaguje, tvoří vlajka používaná za protektorátu Čechy a Morava. V policejním manuálu o extremismu její význam řeší v kapitole Neonacistická symbolika.

Nápis na límci

Na límci má bývalý skinhead Landa runovými znaky napsaný latinský nápis Mercurius, což může znamenat planetu Merkur, která kolem slunce obíhá zhruba 88 dní. Dvě osmičky přitom tradičně využívají neonacisté jako šifru pro pozdrav Heil Hitler. Písmeno H je totiž osmé v abecedě.

Součet 88

Pokud se nekladou fantazii meze, lze číslo 88 najít na plakátě ještě jednou. Stačí jen sečíst čísla vybraná z dat třech Landových dubnových koncertů...

Zazpíval si i v chrámu na Vyšehradě

Landa je také automobilový závodník

Občas také hraje v divadle

Založil spolek Ordo Lumen Templi

Autor:

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Mohlo by vás zajímat