Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Známky se Zemanem? Lidé chtějí na poště radši Fifinku

Česko

  7:00
PRAHA - Přestože u nás mají známky s portrétem prezidenta už téměř stoletou tradici, nelze říct, že by se v současnosti těšily oblibě. Zaměstnanci pošty připouští, že zákazníků, kteří známku s Milošem Zemanem nechtějí, je celá řada. Raději vybírají nepolitické motivy.

Známky s portrétem Miloše Zemana vyšly poprvé v nákladu 10 milionů kusů. foto: MAFRA - Materna Dan

"Je to tak, někteří prostě známky s prezidentem nechtějí," řekla serveru Lidovky.cz pracovnice pošty na Praze 5 a rozevřela velké desky se známkovými archy. "Chtějí radši třeba tyto chaloupky a hodně se kupuje taky Čtyřlístek nebo nově je teď v prodeji Krtek," ukazuje sešitek s deseti nalepovacími známkami Fifinky a Krtka v raketě.

Za nezájmem ale nemusí stát jen zášť vůči prezidentovi. "Známky s obličejem nevypadají tak hezky jako třeba ty s kytkou," hledá vysvětlení muž za poštovní přepážkou na Praze 2. I on potvrzuje, že historky z pošty, ve kterých lidé odmítají známky se Zemanem, stojí na pravdivém základě.

Historky z pošty na sociálních sítích

Navštívil jsem po dlouhé době poštu...
(T: Tom,  P: Pošta,  J: Jarka)
 T: Dobrý den, prosím známku na dopis
 Paní mi podává známku...
 T: Jinou než se Zemanem nemáte?
 P: Máme, s chaloupkou.
 T: Tak mi ji prosím dejte.
Paní volá na kolegyni...
 P: Jarko! Máš chaloupky?
 J: Mám, ale poslední arch. Toho Zemana nikdo nechce a chaloupky už dochází.

 Dopředu oznámené zdražení známek (a vědomí, že i padělání známek je trestným činem, což mě odrazuje od toho obstarávat si je jiným způsobem) mě přimělo vydat se na poštu a předzásobit se.
 "Dobrý den, vzal bych si prosím deset Áčkových známek."
 "Dobrý den, já už mám jenom ty s panem prezidentem, takže jestli chcete nějaký hezký, tak na přepážce 29 a 30."

"Názory a potřeby lidí se různí i u obecnějších témat, než jsou prezidenti. Všeobecně lze říci, že veřejnost preferuje spíše neutrálnější a lehčí tématiku, než jsou portréty, ať již jakékoli," uvedla k tomu mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Na poště v Novém Veselí na Vysočině, kde má Zeman chalupu a kde měl při prezidentských volbách silnou podporu, však lidé známky nepřebírají. "Nemám s tím zkušenost, že by tu někdo známku s prezidentem odmítl," reagovala na dotaz serveru Lidovky.cz pracovnice tamní pošty.

Známky s prezidentem Zemanem vytiskla pošta v nákladu 10 milionů kusů. "V současné době už v centrálním skladu máme pouze pár desítek kusů, kolik je jich ale na poštách dosud neprodaných, nelze přesně zjistit," uvedla mluvčí pošty. S dotiskem známek se ale počítá nejdříve na konci září.

Klaus za 6,40 Kč, Zeman za "A"

Když 30. července 2003 vyšla první známka s bývalým prezidentem Václavem Klausem (tehdy v ceně 6,40 Kč), putovala na pošty také v nákladu 10 milionů kusů. Prodala se do konce roku. Celkem se pak v průběhu deseti let v různých hodnotách vydalo celkem 93,54 milionů kusů známek s Klausem. 

K TÉMATU:

Nelze však zjistit, zda se známky s Klausem prodávaly lépe než ty současné se Zemanem. Už jen proto, že se prodej známek v průběhu let snižuje. Minimálně v jednom má však zemanovská známka prvenství. Jedná se o první prezidentskou známku, která vyšla v podobě písmenové známky. Nemá tedy na sobě uvedenou cenu, nýbrž písmeno A, které značí, že je známka určená zejména na vnitrostátní obyčejné psaní či pohlednici.

Zeman se sám sobě líbil

A ještě v jedné věci je na tom Zeman, aspoň co se známek týče, lépe než Klaus. Současný prezident je totiž s výslednou známkou spokojený. "Jeho první pohled a už jsme věděli, že věci jsou jaksi v pořádku. A měl z toho, myslím, radost," řekl už dříve českému rozhlasu Miloš Ondráček, autor návrhu i rytiny známky. Prezident byl podle něj například rád, že se na obrázku usmívá.

To exprezident Klaus s podobou své známky spokojený nebyl, a tak se musela předělávat. Podle Ondráčka byly na vině špatné fotografické podklady. "I když jsme ho přemlouvali, aby se nechal pořádně vyfotografovat, že se z těchto fotek prostě nedá nic moc vykouzlit, tak on to odmítl pro nedostatek času," zavzpomínal autor známky.

Autor: