16. srpna 2013 8:38, aktualizováno  11:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman nevylučuje účast KSČM v budoucí vládě

Prezident Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman | foto: ČTK

PRAHA Prezident Miloš Zeman nevylučuje účast komunistů ve vládě. Nejdříve by ale KSČM měla po jedno volební období podporovat menšinovou vládu ČSSD, řekl prezident v rozhovoru pro Haló noviny, které jsou stranickým listem KSČM.

"Domnívám se, že KSČM by měla projít jakousi čtyřletou mezifází, v níž by tolerovala menšinovou vládu sociální demokracie," odpověděl prezident na otázku deníku, zda by komunisté mohli být ve vládě. "Ale je to samozřejmě můj osobní názor. Tím se nevměšuji do věcí KSČM či ČSSD. Jak se tyto strany rozhodnou, tak bude," dodal.

ČSSD o možnostech koalice

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc možnost koaliční spolupráce s KSČM vyloučil. "My samozřejmě o koalicích budeme hovořit až po volbách. Jediné, co můžeme už dnes vyloučit, je přímá spolupráce s KSČM. To znamená koaliční vláda za účasti ministrů KSČM či jimi vyslaných odborníků," řekl dnes Tejc novinářům.

Tejc zároveň odmítl i možnost koalice s TOP 09 nebo spolupráce s touto stranou ve formě opoziční smlouvy. "Já osobně budu podporovat to, abychom se jasně před voliči zavázali k tomu, že nic takového po volbách neučiníme," prohlásil Tejc.

Už v kampani před prezidentskou volbou Zeman říkal, že je pro něj představitelné, že by v prezidentské funkci jmenoval vládu, která by se vzhledem k výsledku voleb přímo či nepřímo opírala o KSČM.

Předčasné volby po rozpuštění sněmovny

Poslanecká sněmovna dnes začne jednat o svém rozpuštění, které je cestou k předčasným volbám. Hlasování o přijetí návrhu na rozpuštění ovšem připadne pravděpodobně až na příští úterý. Zeman řekl Haló novinám, že když Sněmovna návrh odhlasuje, vyhlásí předčasné volby na 25. a 26. října. Uvedl, že to deníku řekl jako odměnu za postoj komunistických poslanců při hlasování o úřednické vládě Jiřího Rusnoka.

Zeman o předčasných volbách:

Pro ČSSD stále zůstává v platnosti tzv. bohumínské usnesení, které sociálním demokratům zakazuje spolupráci s komunisty na vládní úrovni. O jeho zrušení se hlasovalo naposledy na březnovém sjezdu v Ostravě, pro bylo jen devět delegátů.

Lidovky.cz, ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.