Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zničila mě jediná délka hřiště

Česko

Na dlouhé čtyři měsíce vyřadil únavový syndrom ze hry fotbalového záložníka Františka Rajtorala (24).

Stalo se to v roce 2008, za dobu nečinnosti přibral sedm kilogramů. Do sestavy Baníku Ostrava se pak vrátil, od léta obléká dres Plzně.

* LN Vzpomenete si, jak se choroba projevovala?

Najednou jsem se cítil unavený, sešlý, nic mě nebavilo. Nejprve se jednalo jen o fyzickou únavu, ale pak to přešlo i do psychické roviny, všechno se kumulovalo.

* LN Dobrá, ale co definitivně rozhodlo, že jste se svěřil do péče lékařů?

To na sobě zkrátka poznáte, ta únava je opravdu nezvyklá. Unavíte se po každém výkonu, ale zpravidla to spraví spánek. Jenže najednou se ocitnete v situaci, kdy tělo jakoby neregeneruje, únava vás neopouští. A pořád dokola. Doktoři chvíli nevěděli, co mi je, přišli na to až po sérii vyšetření a testů. Verdikt byl, že všechno spraví čas. A nějaké infuze.

* LN Takže jste nevěděl, jak dlouho budete mimo hru?

Někomu to trvá měsíc, jinému dva nebo tři. Nebyla to žádná sláva – u výronu nebo zlomeniny víte, jak dlouho budete marodit, takže máte určitý cíl, ale tady nevíte nic.

* LN Jak ale rozpoznat únavový syndrom od běžné únavy? Říká se přece – těžko na cvičišti, lehko na bojišti, takže se člověk snaží vyšťavit...

Vždycky jsem měl výdrž, ale na tréninku jsem jedinkrát přeběhl hřiště na délku a to mě zničilo jako předtím dvouhodinová příprava v plném tempu. Tak jsem se tím začal zaobírat.

* LN Tehdy trénoval Baník Karel Večeřa. Věřil vám hned? Nepodezíral vás z něčeho nekalého?

Snad jen zkraje a nebyl sám. Když jsem říkal, že jsem unavený, hned jsem z různých stran slyšel – ale jdi, to já jsem unavený celý život! Takže to bylo trochu těžší, ale měl jsem čisté svědomí. A hlavně – vůbec to nešlo! Ublížil bych sám sobě, kdybych chtěl něco kamuflovat. Důležité pak bylo, že trenér a lidé z Baníku mi pomáhali.

* LN Kolik zápasů jste vynechal?

První dvě kola jsem odehrál. Potom jsem párkrát naskočil na pár minut až v závěru podzimu, ale celkem jsem se z toho dostával pět měsíců. Jenže důležité bylo vrátit se, další dva měsíce mi trvalo, než jsem se dostal do formy. Ta přišla až na jaře. A taky jsem shazoval sedm kilo, které jsem nečinností nabral. A to jsem si předtím myslel, že nikdy nemůžu přibrat.

* LN Nemůže se choroba vrátit?

Ta možnost prý existuje, ale doufám, že už jsem si to vybral. Taky už vím, že únavový syndrom v sobě má každý, ale nemoc propukne jen u někoho. A poučil jsem se. Nedovolil bych si flákat trénink, ale méně je někdy více.

***

Dokázal se vrátit do sestavy

Kdo je František Rajtoral * Talentovaný záložník s tahem na branku prošel reprezentačními výběry do 18, 19 a 21 let. V lize o sobě dal poprvé vědět v Příbrami, kde se jako odchovanec v zimě 2005 prosadil do ligového kádru. V tom roce přestoupil do Ostravy, kde se vypracoval v oporu, od loňského léta obléká dres Plzně. * Nechtěně proslul i onemocněním únavovým syndromem. „Nejhorší je, že po dvou měsících zjistíte, že se to nezlepšilo, takže vás čekají další dva měsíce nečinnosti,“ říká.

Autor: