Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zpěvačka v polovině cesty

Česko

Album Zory Jandové Fifty fifty, které koncem loňského roku vydalo Indies MG, nabízí třináct starších i zbrusu nových písní.

Zrání je patrně nejvýstižnější výraz pro dojem z čerstvého alba Zory Jandové. Zpěvačky, když jim táhne na „-sátku“, leckdy ztratí hlavu, jsou čím dál „mladší“ a jejich projev osciluje mezi křečí a hysterií. Nic z toho neprokazuje CD, které si k padesátinám nadělila Zora Jandová. Jmenuje se Fifty fifty a kromě výmluvného životního pocitu, že je všechno tak půl na půl, naznačuje i autorský podíl zpěvačky a jejího muže skladatele Zdenka Merty na vybraných písních. Vznikaly během více než tří desítek let. Tolik času spolu pracují (a posléze také žijí) herečka a zpěvačka Zora Jandová a zpěvák, klavírista a skladatel Zdenek Merta. Z manželsko-autorské vůle nyní vzniklo album, jež Zora Jandová připravila v čase svých padesátin. Trochu rekapitulace, trochu současnost. Nejstarší společná písnička Ztracená láska je už třiatřicetiletá, nejmladší, titulní Fifty fifty, není ještě ani rok.

„Všechny jsme hráli na koncertech u nás i v různých zemích světa a kritériem pro výběr na toto CD bylo hlavně to, že nás stále baví hrát je před publikem,“ prozrazují klíč výběru písní Z+Z v bookletu. Nostalgie i sarkasmus Léta výrazu Zory Jandové spíše přidala než ubrala. Zklidněná poloha nabízí interpretační bezprostřednost i věrohodnost. Jak i z tohoto kompletu vyplývá, Jandová je zpěvačka inklinující spíše k šansonu. Hudbu jí Merta (a pochopitelně i ona sama sobě) píše na tělo, rozhodně však klade důraz na obsah písní, na text. Texty jsou to navýsost „ženské“, ne však jen v sentimentálním holčičím smyslu.

Zpívá o tom, o čem ženy přemýšlejí, co cítí, co postrádají a čím naopak překypují. Někdy se neubrání patosu (Jak pláče strom), často její texty vykazují známky nostalgie (Lásko má,/ času máme málo... / Lásko má, / Víc nehledej, / lásko má, / kde slunce ráno stálo - / spěchej tam, kde zapadá...), téměř vždy jsou zadumané. Prozrazují kromě jiného i zkušenost zralé ženy, jež dokáže své pocity kultivovaně a přesvědčivě formulovat - například v působivé písni o osamělosti uprostřed lidí nazvané SOS.

O oživení se postaral jediný „host“ autorské rodiny Pavel Šrut. K hudbě Zdenka Merty napsal skvělý, až děsivě sarkastický text Dědičky. Jandová ho zpívá s razancí a připomíná své další možné polohy.

***

Fifty fifty

Tak už je to tady -

bez desíti fifty.

Život mi určujou

entry a šifty.

Jsem pořád fešná,

veleúspěšná...

Nebo už směšná?

Fifty fifty... Fifty fifty...

Tak už je to tady -

pět křížků - to je fifty

Životem mě vozej

všelijaký lifty.

Nahoru a dolů

ve světabolu

máme to spolu

furt

fifty, fifty... Fifty fifty...

Tak už je to tady -

trochu víc než fifty...

Život je jak orloj,

kde zubatá se ksichtí

a má náruč jak kleště... -

Do háje s tím běžte!

Já si dám ještě

fifty fifty... fifty fifty...

(hudba a text Z. Jandová, úryvek)

Autor:

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...