Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zpochybňujte změnu klimatu, ale podloženě

Česko

ÚHEL POHLEDU

Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC), jehož práce byla loni oceněna Nobelovou cenou míru, oslaví zítra dvacáté narozeniny. Slavnostního zasedání v Ženevě se zúčastní i generální tajemník OSN Pan Ki-mun. S celosvětovým zájmem o otázky změny klimatu však ostře kontrastují názory českého prezidenta Václava Klause, které jsou v zahraničí dobře známy, leč jsou dost často přijímány s údivem. Protože jsem posledních deset let členem Výboru IPCC a zároveň mám k Česku silná osobní pouta, chtěl bych objasnit některá nedorozumění, která jeho názory přinášejí.

Rád bych nejprve osvětlil základní princip práce IPCC. Panel nemá žádnou rozhodovací pravomoc a jeho jediným posláním je zpracovávat hodnotící zprávy, jež mají sloužit jako vědecký podklad pro Rámcovou úmluvu OSN o klimatických změnách. Klíčovými výsledky práce panelu jsou tedy souhrnné zprávy publikované vždy s odstupem několika let.

Pokračování na straně 10

Zpochybňujte změnu klimatu...

Dokončení ze strany 1

Tyto zprávy ovšem politikům záměrně nepředepisují žádné kroky, které by měli učinit.

Zprávy Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) píší kvalifikovaní vědci z celého světa, kteří jsou veřejně jmenováni vládami a vědeckými organizacemi. Tito lidé nezištně věnují své práci čas, odborné zkušenosti i znalosti. Je nesprávné a urážející nazývat je „zpolitizovanými vědci“. Pracoval jsem s nimi a mohu zaručit, že jejich vědecká nezávislost je bezúhonná.

Analýzy IPCC jsou založeny na materiálech, jež byly podrobeny důkladnému rozboru a přezkoumání vědeckou veřejností, a to v odborné literatuře, časopisech a na konferencích. Připravené podklady podléhají dvěma důkladným a veřejně kontrolovatelným oponenturám. Na závěr panel předloží návrh shrnutí, které sumarizuje pouze nejdůležitější poznatky obsažené v podkladových zprávách.

Obsah tohoto krátkého dokumentu je diskutován vědci a zástupci vlád na zasedáních, jejichž účelem je zajistit, aby shrnutí bylo srozumitelné, vyvážené, použitelné pro politiky a aby veškerá obsažená tvrzení byla podložena informacemi z podkladových kapitol. Bez souhlasu vědců se na jeho obsahu nesmí nic měnit a závěrečný dokument je po svém schválení vlastnictvím jak vědců, tak i všech zastoupených vlád. Nestrkejme hlavu do písku Návrh Václava Klause založit jakýsi „paralelní vědecký panel“ je zcela absurdní. Účelem takové instituce by bylo pouze sjednocení odpůrců změny klimatu, zmatení veřejnosti a vytvoření dojmu, že vědecké podklady o měnícím se světovém klimatu jsou čirou mystifikací. Rozhodnutí o tom, co je vědecky platné, je založeno na opakovaných pozorováních a dokázaných hypotézách a přísluší pouze kritickému hodnocení samotnými vědci. Existuje totiž jen jedna mezinárodní vědecká literatura a na jejím hodnocení se musí podílet co nejvíce kvalitních a objektivních vědců. Právě takové postupy IPCC sleduje a nikomu nebrání mít opačný, ale vědecky podložený názor.

Tvrzení prezidenta Klause, že „globální oteplování je falešný mýtus“, vyvolává ve světě úsměvy. Vědecké poznatky o vlivu skleníkového efektu jsou známé více než sto let. Přítomnost určitých plynů v atmosféře umožňuje lidské civilizaci na této planetě existovat, neboť zvyšuje teplotu Země téměř o 33 °C. Čím více těchto skleníkových plynů však do atmosféry přidáme, tím teplejší Země bude - fyzikální zákony prostě platí, byť se to třeba někomu příliš nelíbí.

Globální oteplování je z velké části zapříčiněno spalováním fosilních paliv, jejichž odpad vylučujeme do atmosféry. Jde zejména o oxid uhličitý, jehož koncentrace v atmosféře jsou nyní vyšší, než byly kdy během posledního milionu let. Sice ještě nemůžeme zcela spolehlivě předvídat, jak se klima změní a kde a jaké to bude mít dopady, ale již s jistotou víme, že se klima měnit bude.

Jak poslední hodnotící zpráva IPCC dokázala, „změna klimatu je nyní již nepochybná“. Zvýšení průměrné teploty Země o 0,7 °C se může někomu zdát malé, ale teploty pólů jsou nyní vyšší, než byly během posledních 125 tisíc let. Můžeme také s velkou jistotou tvrdit, že zesilující oteplování klimatického systému, kterého jsme v posledních dekádách svědky, stejně jako nárůst extrémních projevů počasí, s činností člověka přímo souvisí.

Žijeme v převratné době, kdy se radikálně mění světový názor každého obyvatele této planety. Ještě však jsou mezi námi tací, kteří, jako Václav Klaus, raději po pštrosím způsobu strčí hlavu do písku a nechtějí vidět ani vědět, co se kolem děje. My, kteří si díky vědě uvědomujeme, co nám, lidstvu a planetě, hrozí, musíme začít jednat, abychom alespoň těm největším hrozbám důsledků měnícího se globálního klimatu mohli zabránit.

Názory v této rubrice nemusejí vyjadřovat stanovisko redakce

***

Ještě jsou mezi námi tací, kteří - jako Václav Klaus - raději po pštrosím způsobu strčí hlavu do písku a nechtějí vidět ani vědět, co se děje

O autorovi| JOHN M. R. STONE, kanadský klimatolog, místopředseda pracovní skupiny II Mezivládního panelu pro změnu klimatu, profesor na Carleton University v Ottawě

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!