Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zprávy dne podle editora: proč statisíce lákaly Kyselého, záhada mrtvé reportérky i Han Solo po 30 letech

Vladimír Putin

  19:49
PRAHA - Týden po spuštění akce Vidkun stále tato policejní razie dominuje zpravodajství. Na povrch vyplouvají další detaily kolem dění v Olomouci.

Han Solo (Harrison Ford) a Žvejk (v anglickém originále Chewbacca) po třiceti letech. Znovu se objeví v sedmém díle ságy Star Wars s podtitulem Síla se probouzí. foto: Disney

V souvislosti z penězi, které řešili dva muži v centru vyšetřování, vlivný olomoucký podnikatel a přítel Ivana Langera Ivan Kyselý a krajský policejní náměstek Karel Kadlec, padlo jméno bývalého primátora Olomouce Martina Majora z ODS. Jeho jméno se totiž objevilo v odposleších v rozhovoru mezi obviněným policistou Karlem Kadlecem a podnikatelem Ivanem Kyselým. „Jsem z toho šokován a nevím, jakou roli v tom případu hraji,“ tvrdil Major v rozhovoru pro server Lidovky.cz. Peníze měl prý od rodiny a nikdy pro nikoho nic nezařizoval.

Už ráno hejtmanovi Jiřímu Rozbořilovi vzkázal žalobce Pavel Komár, že zveřejnění obvinění mu nepovolí. Hejtmanova role v kauze, v níž čelí obvinění z podplácení, tak i nadále zůstává dosti nejasná.

Obvinění v korupční kauze na Olomoucku (zleva): podnikatel Ivan Kyselý, náměstek ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karel Kadlec a olomoucký hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD.

Reportérka Hana Mazancová mezitím zjišťovala, s jakými výsluhami mohou počítat „odešlí“ policisté. Vazební stíhání policejních důstojníků z olomouckého ředitelství je pro ně horším trestem, než kdyby byli postaveni mimo službu. V takovém případě by totiž pobírali polovinu platu. Nyní ale Karel Kadlec a Radek Petrůj, postavy aktuální korupční kauzy, nedostávají vůbec nic. VÍCE ZDE.

Rozbořil a Petrůj také podali stížnost proti obvinění v olomoucké kauze.

Radmila Kleslová.

V domácí politice se opět dostala do centra dění Radmila Kleslová. Starostka Prahy 10 a bývalá místopředsedkyně hnutí ANO pracovala pro několik státních nebo polostátních firem a za své služby inkasovala až statisíce korun měsíčně. Mezi klienty byly kromě ČEZ také společnosti ČEPRO, České dráhy, Správa železniční dopravní cesty nebo pražský dopravní podnik.

Kleslová rovněž zastává funkce v některých pražských městských firmách. Je členkou představenstva společnosti Pražská teplárenská a předsedkyní dozorčí rady Pražské energetiky. Díky těmto angažmá přijde až na miliony korun ročně, uvedly již dříve Lidové noviny.

Výběr zpráv ze světa

Putin, Porošenko a ‚cenzoři‘. Jeden stisk rukou otřásá ukrajinskou politikou
Když si ruský prezident Vladimir Putin podal ruku s prezidentem Ukrajiny Petrem Porošenkem, pobaveně se usmíval. Ukrajinská hlava státu naopak z fyzického kontaktu s mužem, kterého většina Ukrajinců pokládá za agresora a nepřítele, tak velkou radost neměla. Jako by Porošenko tušil, že se zvěčnění tohoto momentu neobejde bez skandálu.

Jacqueline Suttonová.

‚Jacky někdo zabil.‘ Známou britskou novinářku našli oběšenou na záchodech tureckého letiště
Známá britská novinářka a humanitární pracovnice byla o víkendu nalezena oběšená na toaletách Atatürkova letiště v Istanbulu. Turecká média nazývají podezřelé úmrtí sebevraždou, avšak šokovaní přátelé zesnulé Jacqueline Suttonové jejich vysvětlení zpochybňují a požadují, aby její smrt nezávisle vyšetřily mezinárodní úřady.

Islámský stát není pro Erdogana hrozbou. Jde mu o Kurdy, říká expertka z Turecka
Po atentátech na turecké vojáky se názor veřejnosti na mírová jednání s kurdskými povstalci změnil. Mnoho těch, kteří dříve podporovali mírový proces, změnilo názor, říká v rozhovoru pro LN francouzská politoložka tureckého původu Rukiye Tinasová. Do Prahy přijela na konferenci Orientálního ústavu AV ČR.

Výběr zpráv z byznysu

Potraviny jak ze 70. let? Gothaj kontrolou prošel, horalka a termix retro být nemůžou
Mléko v pytlíku, arizonky vypadající jako v roce 1966 nebo jádrové mýdlo jelen. V regálech prodejen Lidl se v pondělí objevil závan socialismu. Pod retro fazónou však málokdy narazíte na původní recepturu. Lidem by to nechutnalo, podotýkají výrobci.

Retro výrobek společnosti Vitana

Retro žvýkačky Pedro

Retro produkty

Retro zubní pasta Odol.

Magnát Pawlowski vystavil Česku ‚účtenku‘. Žádá vyplacení 2,6 miliardy

Cesta k naftě v Německu: Česku hrozí, že zaplatí opravu kolejí za 8 milionů

A co jsme přinesli v „zábavném“ čtení?

Kdysi házel po hráčích hokejky. ‚Šílený‘ Mike teď chce trénovat sbornou
Pro některé hokejové fanoušky může znít ta zpráva jako bláznovství, další výstřelek trenéra prosazujícího tvrdé metody. Slavný kouč Mike Keenan, jemuž se přezdívá „Železný Mike“, už není hlavním trenérem Metallurgu Magnitogorsk. Chce přijmout ruské občanství a možná se stane Znarokovým asistentem na Světovém poháru.

Jaký bude sedmý díl Star Wars? Podívejte se na nový trailer

Nalít si ve Španělsku colu do vína? Můžete tím někomu přivodit smrt, říká Češka
Ivana Chřibková se do Španělska přestěhovala, protože zde chtěla pracovat na knize. „Od Španělů jsem se ale naučila několik věcí. Jsou velmi hrdí na svou rodinu a té také jí věnují většinu času. Velmi často se potkávají a povídají si. Nepotřebují k tomu být každých deset minut na Facebooku, ani dodělat něco důležitého do práce na pondělní poradu. A jejich ženy jsou krásné. Je jedno jestli jim je dvacet, čtyřicet nebo šedesát,“ říká.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!