Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Zprávy dne podle editora: proč zavírat letušky do prostoru pro kufry, nějaký bony? a Vidkun

Česko

  20:01
PRAHA - Nechápeme, čeho se měl klient dopustit, tvrdí advokát Tomáš Vymazal. V aféře olomouckých elitních policistů a hejtmana zastupuje šéfa olomoucké hospodářské kriminálky Radka Petrůje. V rozhovoru se serverem Lidovky.cz důstojníkův obhájce uvedl, že proti stíhání již podal stížnost. Rozhovor i další páteční dění přinášíme v zprávách dne.

Miley Cyrus dorazila k cenám ve svém nejodvážnějším modelu. foto: Reuters

Velcí hráči. Dvojice Kyselý - Langer točí miliony v realitách

Lidovky.cz: Soud vašeho klienta poslal do vazby, z jakých důvodů?
Je tam koluzní (kvůli obavě z ovlivňování svědků) a předstižná (kvůli obavě z pokračování v trestné činnosti) vazba. Aby se nemařily úkony - výslechy svědků a další úkony vyšetřování.

Lidovky.cz: Už proběhly výslechy některých svědků?
Ne, vyslýchali zadržené, dělali domovní prohlídky. To přijde na řadu možná někdy příští týden.

Lidovky.cz: Kolik skutků se týká vašeho klienta? Prozatím je na veřejnosti informace, že jediný...
Není to tak, on tam má tři dílčí věci, ale je to zmatečně popsané a není z toho příliš pochopitelné, čeho se měl dopustit.

Lidovky.cz: Co se týče právní kvalifikace, jedná se pouze o zneužití pravomoci veřejného činitele?
To ano. Ale popis skutku je podle mne zmatečný.

Celý rozhovor naleznete ZDE.

Bývalá náměstkyně olomouckého primátora Hana Kaštilová-Tesařová (ČSSD) a znalec...

O policejní razii pojmenované Vidkun jsme psali i v článku o paní exnáměstkyni. Dva aktéři korupční kauzy - podnikatel Ivan Kyselý a policejní náměstek Karel Kadlec - plánovali, že budou tlačit na olomouckou exnáměstkyni Hanu Kaštilovou Tesařovou. Hrozit jí chtěli zabavováním majetku. „Nevím, co na mě chtěli zkoušet,“ říká politička pro server Lidovky.cz.

Když se vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý scházel s náměstkem tamní policie Karlem Kadlecem, témat měli víc než dost. V kavárně Cafe Delux řešili citlivé informace z různých vyšetřování, akcie města Olomouc i to, koho je „potřeba stíhat“.

A podle policejních odposlechů například oba aktéři aktuální korupční kauzy plánovali, že budou tlačit na olomouckou političku a exnáměstkyni Hanu Kaštilovou Tesařovou (ČSSD).

Podívali jsme se i na policisty. Ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milan Pospíšek rezignoval. Dva obviněné olomoucké policisty zatím vedení nijak nepostihne. Vzhledem k tomu, že jsou ve vazbě, to prý nemá smysl. Po propuštění ale budou zřejmě postaveni mimo službu.

Šéf Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milan Pospíšek.

V aktuální korupční kauze byl obviněn náměstek ředitele olomoucké krajské policie Karel Kadlec a šéf tamní hospodářské kriminálky Radek Petrůj. Mezi další obviněné patří vlivný podnikatel a blízký přítel Ivana Langera Ivan Kyselý a krajský hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD. Za údajné ovlivňování kauz jim hrozí až deset let vězení.

Obvinění policisté z Olomouckého kraje budou postaveni mimo službu po propuštění z vazby. Další opatření by zatím nebyla adekvátní. Novinářům to řekl náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube. „Bylo by to pro nás složité a musíme dodržovat zákony,“ doplnila na dotaz serveru Lidovky.cz mluvčí Jana Macalíková.

Pracovní podmínky těchto policistů jsou tak velmi luxusní. Tedy aspoň ve srovnání s čínskými letuškami. Tamější aerolinky Kunming Airlines se snaží vybruslit z aféry, kterou rozpoutaly snímky letušek stísněných v úložných prostorech nad sedadly. Zatímco nejprve prohlašovaly, že o údajné šikaně zaměstnankyň nevěděly, nyní vše vysvětlují jako hravou tradici, jíž služebně starší posádka vítala nezkušené kolegyně v „harmonickém a rodinném“ prostředí firmy.

Šikana? Kdepak, „přátelská a hravá“ tradice, brání se čínské Kunming Airlines.

Přibližně 50 x 40 x 20 centimetrů. Takové jsou průměrné povolené rozměry příručního zavazadla, které si cestující může uložit na palubě letadla. Snímky zveřejněné na čínské sociální platformě WeChat však dokládají, že do úsporné kapsy nad sedadly se vejdou i poněkud větší objekty. Například ženské tělo.

Fotografie zachycují mladé ženy v uniformě čínských aerolinek Kunming Airlines tísnící se v zavazadlovém prostoru, u kterého nonšalantně pózuje jejich kolega. Autor příspěvku připojil komentář, kde výjev vysvětluje jako pracovní šikanu: čerstvě přijaté zaměstnankyně prý k této praktice nutili poté, co se společností nalétaly svých prvních 30 až 50 hodin.

A pro ty, kdo stále tvrdí, že za komunistů bylo lépe, máme dobrou zprávu. Vrátí se Tuzex a s ním i legendární platidlo. Na ulicích tak zřejmě půjde zaslechnout otázku: Bony, bony, nějaký bony?

Proslulé bony se možná vrátí, zatím ale není jasné v jaké podobě.

Otto Fiamin je zatím tajemný. Třicetiletý podnikatel se svým týmem připravuje prodejní koncept, o němž tvrdí, že bude ojedinělý. Jisté je každopádně to, že si koupil značku Tuzex. A věří, že na ni uslyší i mladší generace, která exkluzivní prodejny západního zboží nezažila. ̈Projekt spustí Fiaminův tým v řádu několika měsíců, možná ještě před Vánocemi. Nyní je Tuzex v „péči“ IT specialistů, kteří zkouší různé aplikace. Místo front na nedostatkové zboží tedy bude nový koncept spíše elektronický.

„Moc sdílný nebudu. Chtěli jsme jen dát vědět, že se kolem znyčky něco děje a chystá,“ omlouval se na začátku rozhovoru Otto Fiamin, který se podle svých slov dosud věnoval designu a má i svoji značku oblečení. Nicméně prozradil mimo jiné to, že počítá s využitím proslulých bonů.

Pokud byste se chtěli v Tuzexu „vyfiknout“ na koncert Miley Cyrusové, nemusíte. V době, kdy se i dívky v časopisu Playboy více oblékají, se americká zpěvačka rozhodla uspořádat koncert, na kterém budou všichni nazí. Jak dvaadvacetiletá Cyrusová, tak hudebníci i publikum.

Zpěvačka Miley Cyrus při vystoupení na předávání cen MTV mnohé překvapila, když svlékla kostým.

Tak pěkný víkend, s šaty i bez nich.