Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zprávy dne podle editora: Syřan sražený Maďarkou slaví, Českoslovenští vojáci nejsou vojáci a ministr od Zborova

Česko

  20:35
PRAHA - Ty obrázky oblétly celý svět. Podivná žena, maďarská to kameramanka, podrazila uprchlíkovi s dítětem v náručí nohy. Tentokrát celý příběh skončil happy endem. A tím není myšlen vyhazov kameramanky, ale naopak získání skvělé práce pro syrského běžence.

Běženci na protest zapálili pneumatiky. foto: Reuters

Usáma Abdul Mohsen, kterému před pár dny maďarská kameramanka podrazila nohy, se dočkal pomoci ve Španělsku. Fotbalová škola v Getafe mu nabídla práci trenéra.

„Mé syny čeká ve Španělsku hezká budoucnost,“ řekl Mohsen, jenž ve středu v noci dorazil vlakem do Madridu i se svými syny Zaídem a Muhammadem. Na nádraží na ně čekaly desítky novinářů. Před kamerami pak syrský uprchlík za pomoci překladatele pokračoval: „Za nabídku přijet do Španělska a dělat fotbalového trenéra jsem moc rád a děkuju za ni.“

V Maďarsku je situace s uprchlíky opravdu zoufalá. O čemž svědčí i následující rozhovor.

Sledování uprchlické krize jej pohltilo natolik, že se rozhodl vyrazit s humanitární pomocí do jihomaďarského Röszke. Student Jan Skalík v rozhovoru pro server Lidovky.cz popsal nejen poměry, které v tamějším uprchlickém táboře panují, ale i nevybíravé chování policistů či absolutní nečinnost maďarských úřadů.

Lidovky.cz: Jaký nejsilnější „zážitek“ jste si z Röszke přivezl?
Nejvíce mě rozhodně zasáhly události, k nimž došlo minulou neděli v noci, kdy do tábora dorazilo několik tisíc lidí. Tehdy byly podmínky v táboře opravdu velice zlé. Příchozím uprchlíkům navíc pomáhaly pouze humanitární organizace, zatímco maďarská vláda neudělala vůbec nic.

Lidovky.cz: Jak to v táboře po příchodu tisíců běženců vypadalo?

Kapacity absolutně nestačily. Lidé museli spát ve stanech dobrovolníků, ve skladištích, ale i v polích pod širým nebem. Zkrátka úplně všude, kde to jen trochu šlo. Byli mezi nimi navíc i malé děti nebo velmi staří lidé. Stejně intenzivním zážitkem pro mě ale bylo to, s jakým nasazením pro příchozí běžence pracovali všichni dobrovolníci. Tu noc nikdo nespal a všichni se snažili pomáhat. Bylo to neuvěřitelné.

Doutnající zbytky zapálených pneumatik.
Uprchlíci na protest zapálili pneumatiky.

Celý článek najdete ZDE.

Uprchlíci prolomili plot, policie použila slzný plyn: desítky zraněných včetně dětí

Maďaři se nyní soustředí na obranu hranic. A ta je i cílem jedné podivné české skupinky. Aktivně cvičí na obranu hranic a nepřátelé pro ně nejsou ruští vojáci, ale čeští politici. I když se skupina Českoslovenští vojáci tváří jako součást českých obranných složek, ministerstvo obrany se od nich striktně distancuje. A tvrdí, že žádní vojáci v extremistické skupině nefigurují.

Na Facebooku mají tisíce příznivců, odmítají členství Česka v NATO a často šíří ruskou propagandu. Řeč je o uskupení, které se pokřtilo Českoslovenští vojáci v záloze proti válce plánované velením NATO. Název ale mate, spolek nemá nic společného s Armádou České republiky či skutečnými záložáky, kteří jsou definováni zákonem.

Ve skupině Českoslovenští vojáci v záloze v nejsou příslušníci české armády.

Skupina je už nějaký čas pod dohledem armády. „Ministerstvo obrany aktivity skupiny “Českoslovenští vojáci v záloze“ zaznamenalo a striktně se od této skupiny distancuje,“ řekl serveru Lidovky.cz Vladimír Lukovský ztiskového oddělení ministerstva obrany.

To Otakar Husák byl opravdovým vojákem. A také ministrem, který mohl říkat, že mohl republiku vybojovat u Zborova.

Otakar Husák (uprostřed) s dalším pozdějším generálem Václavem Šidlíkem (vpravo).

„Odkládám telefon, a vtom cítím, že letím, padám na cosi teplého, tma, dusím se. Na mně někdo leží, cítím na břiše něco horkého, lepkavého. Mám jedinou myšlenku: tak tohle je tedy smrt! Vtom cítím bolest na hlavě a krku. Namáhavě tam sahám. Syrový přese mně leží, pomalu se zvedá a potácí se ven. Krev mi crčí po zádech a brzy jsem jí měl plné boty,“ cituje z Husákových zápisků Radan Lášek v knize Československá generalita.

Oba důstojníci i další vojáci uvnitř zemljanky utrpěli těžká zranění. Husák měl v hlavě a zádech zasekané malé i větší střepiny. Od té doby měl problémy s pravou rukou a rovnováhou. Syrový přišel o oko. I díky jejich plánu však Čechoslováci slavili u Zborova vítězství. Z nemocnice utekl Husák už po dvou týdnech. Pak začalo být jasné, že by se měli českoslovenští vojáci přesunout jinam. „Za žádných okolností nechci dělat četníka v Rusku!“ říkal tehdy.

A na závěr je tu oblíbená rubrika Český šok. Ten zažívá i Japonec Toshiyuki Yamasaki. Ten se do Česka přestěhoval kvůli práci. Češi jsou podle něj milí lidé, ale českému humoru nerozumí. „České děti se chovají velmi dobře na veřejnosti. Jsou klidné a tiché v městské dopravě, například v tramvaji. Japonské děti jsou velice hlučné a to hlavně, když jsou ve skupině v městské dopravě. Za to se trochu stydím,“ říká.

Lidovky.cz: Co vás na Česku nejvíc překvapilo při vaší první návštěvě?

Překvapily mě sirény, které se rozezní každou středu (vůbec není rozumět, co hlásí). Někdy je to obtížné a zmatečné řídit auto v Praze – kdo má přednost jestli tramvaj či chodec. Potkávám volně pobíhající psy bez vodítka, ale povětšinou jsou vychovaní a klidní. Legislativní proces je někdy velice krátký a nastávají mnohdy náhlé změny. Zdá se mi, že české ženy pracují v kancelářích i během těhotenství. V Japonsku je to jinak a navíc někdy vídávám mladé páry, jak sedí spolu na jedné sedačce v tramvaji – mnohdy je to tak, že dívka sedí na klíně přítele.

A co mu v Česku vadí? Rozhovor si dočtěte TADY:

Tak hezký večer.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!