Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ZPRÁVY LN Z MOCNÁŘSTVÍ

Česko

V kartelu strojíren vyskytly se nově vážné diference mezi závody Škodovými na jedné straně a mezi firmou Breitfeld, Daněk a spol. na straně druhé. Tyto diference jsou tak vážného rázu, že nyní velké továrny prohlašují, že vyvodí důsledky. Strojírenský kartel v poslední době byl opětovně předmětem sporů. Jak se dovídáme, jde nejen o spor Škodových závodů s firmou Breitfeld, Daněk a spol., nýbrž i o diference této továrny s I.

brněnskou strojírnou. Příčinou je zvláštní dohoda turbinová uvnitř kartelu, proti němuž Breitfeld, Daněk a spol. protestují. V poslední schůzi byl tento protest přednešen, načež zástupce brněnské strojírny se proti němu ohradil a pak ze schůze odešel. (LN, 24. 6. 1911)

Z petrolejářského průmyslu se dovídáme, že bilance haličské karpatské společnosti vykazuje zisk 540 000 kor. Z tohoto zisku bude odepsáno 1,7 mil. kor., takže zůstane ztráta 1,16 mil. kor., jež bude hrazena z reservního fondu. Příčinou ztráty jsou prudké boje petrolejářských rafinerií. Naproti tomu byla výroba surového oleje a potrubí příznivá.

(LN, 24. 6. 1911)

Dobytčí nákaza ve Slezsku. Kulhavka a slintavka je dosud v 25 statcích okresu Fryštát, Opava, Frývaldov a Těšín. Mor vepřů ve 3 místech okr. Bruntál a Bilsko. Červenka v 7 místech Bilska, Bruntálska a Těšínska. Zdravotní opatření ve Slezsku, zvlášť na trzích, jsou tak mizerná, že lze čekati s jistotou jen rozšíření nákazy. (LN, 27. 6. 1911)

Prodá se továrna hospodářských strojů přes 20 let existující na Moravě, nádražní stanice v místě, nejlepší existenční podmínky. Prodá se za příčinou ochuravění majitele.

(LN, inzertní rubrika 26. 7. 1911)

Již se navrátila doba, kdy kuřákům nezbývá nic jiného, než sáhnout od drahých doutníků zase k dýmečce, jak to naši předkové za starých zlatých časů dělávali. A proč bychom kupovali drahé doutníky, když si můžeme z dýmečky zrovna tak dobře, ne-li lépe, zakouřiti jako z doutníku: rozdíl je jenom ten, že kuřák neprokouří ani desetinu toho co v doutníkách a peníze za doutníky mu zůstanou v peněžence. Kuřte doma z dýmky dlouhé, při práci z krátké a venku z námořnické jako praktičtí Angličané. Kdo dobře z dýmky kouřiti chce, obrať se s důvěrou na firmu Frant. Kuda v Brně, naproti hotelu Padovce, která každému začátečníku poradí.

(LN, inzertní rubrika, 28. 7. 1911)

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...