Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda se chystá přivřít ruku při vyplácení humanitární dávky uprchlíkům

Česko

  16:19
Při vyplácení humanitární dávky uprchlíkům bude Česká republika zřejmě méně štědrá než dosud. „Pokud je uprchlík ubytován v zařízení, kde je mu poskytována strava a hygienické potřeby, tak se humanitární příspěvek nevyplácí,“ popsala Iva Merhautová, náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky. Vláda na tuto změnu ve středu kývla.

Počítá s tím „lex Ukrajina 2“. Změnu zákona, o které mluvila Merhautová už při jednání sociálního výboru Sněmovny, bude ještě schvalovat parlament.

Kdo z uprchlíků žádá o dočasnou ochranu, bude muset doložit, že má zajištěné ubytování, počítat se ale bude i bydlení zprostředkované krajským asistenčním centrem. „Zdravotní pojištění bude nově uprchlíkům stát platit 180 dnů,“ řekl po jednání vlády ministr vnitra Vít Rakušan.

Prodlouží se lhůta na vyřízení žádosti o dočasnou ochranu na 60 dní, a naopak zkrátí doba, dokdy musí uprchlík nahlásit změnu pobytu z 15 dnů na 3 dny.

Stát zvažuje odstupňovat výši humanitárního příspěvku pro uprchlíky

Uprchlíkům z Ukrajiny před válkou, kterou rozpoutalo Rusko, momentálně stát vyplácí humanitární dávku 5 tisíc korun na osobu na měsíc. Podle „lex Ukrajina“, který parlament přijal po ruské agresi a začátku uprchlické krize, má být humanitární příspěvek vyplácen zatím do konce června. Podmínkou je, že uprchlík získal na jeden rok vízum o strpění či později vízum o dočasné ochraně.

„Zvažujeme odstupňovat humanitární příspěvek,“ řekla náměstkyně Merhautová k tomu, jak by mělo vypadat vyplácení humanitárního příspěvku v dalších měsících.

Solidární příspěvek za bezplatné ubytování běženců by lidé měli nově dostávat i tehdy, když si uprchlíci budou hradit energie.

Na humanitární příspěvek uprchlíkům dal stát zatím 2,6 miliardy korun

Na humanitární dávku bylo zatím vyplaceno 2,626 miliardy korun, řekla Merhautová při jednání sociálního výboru Sněmovny, které se na to ptal stínový ministr práce a sociálních věcí za ANO Aleš Juchelka. Solidárním domácnostem, které mají nárok na příspěvek, pokud ubytovaly uprchlíky - tři tisíce korun na osobu, maximálně 12 tisíc korun za měsíc, bylo dosud vyplaceno zhruba 109 milionů korun.

Poslanci se při jednání zajímali o to, kolik je vlastně nyní v Česku uprchlíků z Ukrajiny. Jasnou odpověď ale nedostali. Podle údajů, které zveřejnilo na Twitteru ministerstvo vnitra, získalo dosud dočasnou ochranu v Česku 346 770 lidí.

„Zatím to jsou odhady, ale my se bavíme i po nějaké konzultaci s lokálem, že v současné době reálně tady v České republice máme přes 200 000 lidí z Ukrajiny,“ řekl v neděli v České televizi v Otázkách Václava Moravce ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan.

Poslance sociálního výboru zajímalo, které číslo je přesnější a jak je možný takový rozptyl mezi čísly, která zveřejňuje vnitro a o kterém mluvil Rakušan.

„Mnoho Ukrajinců už se mohlo vrátit nebo pokračovat dál. Nevíme to přesně, kde se nacházejí. Jsou to všechno odhady,“ řekl při jednání výboru náměstek ministra vnitra Lukáš Kolářík.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat