Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Policie stíhá advokáta a bývalého důstojníka StB za zpronevěru 157 milionů

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Kriminalisté vyšetřují zpronevěru peněz z advokátní úschovy se škodou 157 milionů korun, o případu dnes informoval policejní mluvčí Jan Daněk. Kauzou se detektivové zabývají déle než rok, stíhají advokáta Jaroslava Filipa a někdejšího vysoce postaveného příslušníka StB Josefa Nevečeřala. Podle policie lidé peníze svěřili do úschovy Filipa na nákupy nemovitostí, které zařizoval Nevečeřal.
  9:57

Budovy však na prodej nebyly a desítky milionů z úschovy zmizely, napsal server iROZHLAS.cz.

„Jeden muž je stíhaný pro podvod, kdy měl nabízet k prodeji nemovitosti, k nimž neměl žádný právní titul a druhý je stíhaný pro zpronevěru, jelikož získané peníze z tohoto prodeje následně zpronevěřil,“ potvrdil Radiožurnálu Daněk.

Podle prvních zjištění policie dosahovala škoda 50 milionů korun, suma však stále roste. „Aktuálně evidujeme škodu ve výši 157 milionů korun, ale nelze vyloučit, že se může ještě zvýšit,“ uvedl policejní mluvčí.

Faktická škoda je 66 milionů korun, což jsou peníze klientů, které zmizely z advokátní úschovy. Zbylá část škody je podle Daňka „ve formě pokusu“.

„Mělo jít o peníze, které dvojice vybrala od části klientů a vyplácela je jiným klientům, kteří své peníze k Filipovi vložili dříve. Celý systém připomíná takzvaný model letadla,“ dodal Daněk.

Z pátrání vyplynulo, že Nevečeřal z pozice realitního agenta zprostředkovával prodej nejrůznějších nemovitostí. Mezi nimi byla například bývalá kasárna v Hradci Králové nebo policejní budova v Chrudimi.

Kupující měli k završení obchodu složit peníze na účet do advokátní úschovy k Filipovi. Později se však ukázalo, že minimálně část nemovitostí na prodej nebyla a desítky milionů složených k Filipovi zmizely, napsal server.

Filip Radiožurnálu napsal, že se vzhledem k trestnímu řízení k věci nemůže vyjadřovat. „Na Nevečeřala jsem podal trestní oznámení a dále ho vyzval k vrácení finančních prostředků,“ uvedl.

Podle serveru to potvrzují i veřejné záznamy v insolvenčním rejstříku - Filip i Nevečeřal jsou v insolvenci. Nevečeřal tvrdí, že ho Filip nepravdivě označuje za pachatele trestné činnosti, a to pouze ve snaze ochránit sám sebe, vyplývá z jeho vyjádření v insolvenčním rejstříku.

Kolik peněz se nakonec Filipovým klientům vrátí, zatím není jasné. Policie v případu zajistila dva byty, chalupu, několik pozemků a asi 2,5 milionu korun, uvedl mluvčí Daněk.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!