Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Zrada a nenávist vyhrály, hořekuje britský bulvár

Česko

Nejprodávanější deník The Sun radikálně střídá témata, styl psaní i politickou podporu. Jedno ale zůstává: už desítky let je účinnou mediální zbraní magnáta Ruperta Murdocha. LONDÝN/PRAHA Pokud pro obyvatele někdejšího Československa je 17. listopad výročím „sametové“ revoluce, tak v Británii by se mohla slavit revoluce „mediální“. V tento ten totiž uplyne přesně 40 let od chvíle, kdy na pulty britských trafik dorazila nová verze deníku The Sun. A jeho včerejší komentování závěrečného podpisu pod Lisabonskou smlouvou ukázalo, v čem tato revoluce spočívala. „Británie zrazena, nenáviděná smlouva o EU se stává zákonem,“ hlásal titulek jeho hlavního článku.

Kdysi skomírající a nyní nejprodávanější britský list přispěl ke zbourání domnělé hranice mezi bulvárními a „seriózními“ médii. The Sun totiž postavil na hlavu představu, že první skupina tiskovin se věnuje především celebritám, zatímco ta druhá se soustředí na politiku. Byť v tomto ohledu nebyl zdaleka jediný, se svými více než třemi miliony prodanými výtisky – dříve to bylo i přes čtyři miliony – dodal bulvárnímu zpracování politických událostí patřičnou váhu.

The Sun se nesnaží zastřít, že objektivní či snad vyvážené zpravodajství je mu zcela cizí. Stačí pár citací ze včerejšího článku o české ratifikaci Lisabonu. „Poslední naděje na zablokování nové evropské ústavy včera zhasla – po labouristické zradě Británie přišel závěrečný úder do zubů,“ začal svůj článek, kde vládnoucí straně vytýká, že nevypsala o Lisabonské smlouvě referendum.

Za „zrádce“ tak kupodivu není označen český prezident Václav Klaus, který byl pro britské euroskeptiky poslední nadějí. U zmínky o Klausovi je pouze v další části článku spíše pochvalně uvedeno, že „vzdoroval podpisu téměř dva roky“.

Podepsán Josif Stalin Tím, že The Sun označil za „zrádce“ labouristy – a konkrétně pak britského premiéra Gordona Browna – mohl překvapit někoho, kdo by tyto noviny několik měsíců nečetl. Zatímco například fotografie dívky „nahoře bez“ na straně tři zůstává konstantou, politická podpora se mění. Naposledy se tak stalo koncem letošního září, kdy The Sun pod titulkem „Labouristé to projeli“ oznamoval změnu kurzu ve prospěch konzervativců.

Noviny takový veletoč neprovedly zdaleka poprvé. V opačném gardu tak učinily v roce 1997, kdy těsně před volebním triumfem labouristů palcovým titulkem oznámily: „The Sun podporuje Blaira“.

V 80. letech přitom deník, který díky obrovskému nákladu dokáže ovlivňovat veřejné mínění v Británii, platil za železnou oporu „železné lady“, konzervativní premiérky Margaret Thatcherové. V roce 1987 například uveřejnil smyšlený úvodník o tehdejším vůdci labouristické opozice s názvem „Proč podporuji Kinnocka“, pod kterým byl podepsán Josif Stalin...

Propojení politických témat s bulvárními přístupy není pouze doménou deníku The Sun ani výhradou britských médií, podobně se chová například i německý Bild. České bulváry zatím tento kříženec pouze čas od času testují.

Když ovšem Rupert Murdoch v roce 1969 skomírající The Sun kupoval, sliboval trochu něco jiného. Prohlašoval, že chce vydávat „poctivé noviny s jasným názorem“.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!