Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zraněná kongresmanka z Arizony už dokáže vstát

Česko

Gabrielle Giffordsová, která byla začátkem ledna postřelena do hlavy, má nejhorší za sebou, čeká ji však náročná rehabilitace.

TUCSON Americká kongresmanka Gabrielle Giffordsová, kterou 8. ledna na mítinku v Arizoně vážně zranil atentátník, se poprvé od útoku postavila a již brzy se má přemístit do Houstonu, kde nastoupí cestu náročné fyzické a psychické rehabilitace.

Mluvčí tucsonské nemocnice Janet Starková uvedla, že se Giffordsové, která utrpěla střelné zranění hlavy, podařilo za pomoci nemocničního personálu vstát. Politička hýbe oběma rukama a nohama, zatím však není jasné, jak dobře vidí a zda bude schopná mluvit.

Rodina kongresmanky věří, že bude možné Giffordsovou již v pátek přemístit do nemocnice TIRR Memorial Hermann v Houstonu, kde žije a pracuje její manžel astronaut Mark Kelly. Přesné datum převozu ale bude záviset na jejím aktuálním zdravotním stavu.

„Kroky na cestě k zotavení, které má žena od útoku učinila, mě naplňují velkou nadějí,“ uvedl v prohlášení Kelly, který potvrdil, že se ji podařilo stabilizovat natolik, aby mohla začít s rehabilitací. Sám Kelly měl v dubnu velet letu raketoplánu NASA, jeho účast na misi je ale nyní nejistá.

Útok Jareda Leeho Loughnera na politické shromáždění Giffordsové v arizonském Tucsonu si vyžádal šest lidských životů a 13 zraněných. Nedávno zveřejněný záznam střelby z bezpečnostní kamery ukazuje, že jeden z usmrcených, soudce John Roll, zemřel při pokusu o záchranu dalšího muže. Svým tělem se zraněného snažil krýt, ale byl sám zasažen kulkou do zad.

Dvaadvacetiletý Loughner byl ve středu obviněn z pokusu o vraždu Giffordsové a dvou jejích spolupracovníků. Pokud bude shledán vinným, hrozí mu až doživotní vězení.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...