Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Zřítit se může stovka domů v celé republice

Česko

  7:00
PRAHA - Hrozí statisícovými pokutami, jednají podle předpisů, dělají kontroly. Přesto se jim investoři a movití majitelé staveb smějí do obličeje. Řeč je o stavebních úřadech. Ani vysoká pokuta za nepovolené stavební úpravy často vlastníky domů neodradí. Podobně jako se snažil majitel zříceného domu v Praze obejít zákony, jedná mnoho dalších. A víkendová tragédie to jen potvrzuje.

V centru Prahy v Soukenické ulici se zřítila část domu. Sutiny zavalily zřejmě několik lidí. foto: ČTK

Tři z dělníků, kteří zahynuli v sutinách zříceného domu v pražské Soukenické ulici, pocházeli z Bulharska. Čtvrtý byl z Ukrajiny. Uvedla to Mladá fronta Dnes (MfD). Mluvčí pražské policie Tomáš Hulan tuto informaci nepotvrdil, identifikace těl podle něj stále nebyla dokončena.

Podle MfD bylo všem čtyřem mužům mezi 30 a 40 lety. Deník napsal, že firma Sting Praha, pro kterou dělníci pracovali, pečovala o své zaměstnance "podivně". Bydleli prý na okraji Prahy ve stísněných podmínkách a pracovali údajně načerno.

Po celé republice se může zřítit až sto domů
Ani vysoká pokuta za nepovolené stavební úpravy často vlastníky domů neodradí. "Pomohla by snad jen legislativní změna, která by posílila autoritu stavebních úřadů. Teď jsme na některé lidi krátcí," uvedl včera pro LN ředitel stavebního odboru Prahy 1 Oldřich Dajbych.

Fenomén, kdy majitel objektu raději riskuje pokutu, jen aby si mohl dělat, co chce, zaznamenaly úřady po celé republice. Potvrdila to například města Plzeň či Olomouc. Hovoří se také o Karlových Varech.

Své o této problematice ví i šéf odboru památkové péče z Plzně Petr Marovič. "Takové případy tu samozřejmě jsou, nemůžeme to nevidět. Typické je to také v Karlových Varech. Tam ze starého baráku zůstane jen skelet, vnitřek je celý vybouraný, vyčištěný. Bez povolení. Velká města jako Praha jsou v tomhle ale asi rizikovější. Naše památková zóna je velká asi jako šest bloků okolo Vinohrad, my to snáz uhlídáme," popisuje Marovič.

Podle něj se ale v Plzni před lety stala podobná tragédie. "V Hálkově ulici se v domě propadly stropy, tehdy tam zemřeli dva zedníci. Už je to ale řádka let," dodal Marovič. Podle něj bylo ve městě dříve 42 objektů v havarijním stavu. Dnes už je situace lepší.


Další podrobnosti a více o tragédii v Soukenické čtěte v úterním vydání deníku