Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ztráta NWR oslabila jeho akcie

Česko

PRAHA Čtvrtletní ztráta přední tuzemské těžební společnosti NWR měla na svědomí včerejší propad akcií této firmy na pražské burze.

Akcie New Would Resources, majitele severomoravské černouhelné firmy OKD, skončily obchodování o 4,73 procenta slabší na ceně 241,50 koruny.

Těžební firma, za níž stojí finančník Zdeněk Bakala, podle zatím neauditovaných výsledků vykázala v prvním čtvrtletí letošního roku čistou ztrátu 14,5 milionu eur (zhruba 369 milionů Kč).

Tržby firmě stouply v meziročním srovnání o 37 procent na 328,6 milionu eur (asi 8,4 miliardy Kč).

Obchodníci tak velkou ztrátu nečekali, a už hodinu před polednem oslabili akcie NWR o 7,5 procenta na 235 korun.

Propad následně zmírnilo ujišťování zástupců společnosti, že se v druhém čtvrtletí vrátí do zisku.

Podle výkonného člena představenstva a finančního ředitele NWR Marka Jelínka měly negativní dopad na hospodaření firmy kromě jiného změny stavu zásob a také časté pohyby kurzu české koruny. „Čistá ztráta činila zhruba 14 milionů eur, z toho 13 milionů jde na vrub fluktuaci české koruny,“ poznamenal Jelínek.

V příštím čtvrtletí by se ale firma podle Jelínka měla vrátit k zisku zejména díky vyšším vyjednaným cenám uhlí a koksu. NWR také letos spoléhá na oživení hospodářství ve střední a východní Evropě, které přinese zvýšenou poptávku po uhlí a koksu.

Těžba uhlí dosáhla v prvním čtvrtletí 2,747 milionu tun, což znamená meziroční snížení o 12 procent, produkce koksu se naopak meziročně zvýšila o osm procent na 251 tisíc tun. Meziroční snížení těžby uhlí firma vysvětluje vysokým objemem produkce v prvním čtvrtletí roku 2009.

Prodej koksu se zvýšil o výrazných 171 procent díky lepším podmínkám na trhu. Zásoby koksu se meziročně mírně snížily o 29 procent na 175 tisíc tun, ve srovnání s nárůstem zásob v prvním čtvrtletí 2009, kdy dosahovaly 246 tisíc tun.

O výplatě dividend začne společnost jednat po uzavření druhého čtvrtletí, uvedl Jelínek. „Pro výplatu dividend musíme splnit dvě podmínky – návrat k zisku a zachování pozitivního výhledu na rok 2010,“ řekl.

Lepší hospodaření firmy v příštích měsících nicméně odhadují i někteří analytici. „Výsledky za první čtvrtletí by investory již příliš zajímat neměly, protože od druhého kvartálu by se NWR mělo opět dostat do zisku díky vyšším vyjednaným cenám koksovatelného uhlí,“ podotkl analytik Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.

NWR podle něho potvrdilo veškerá očekávání ohledně těžby, prodejů i cen pro zbytek letošního roku, což by mělo negativní reakci trhu eliminovat.

Akcie těžební společnosti New World Resources mají za sebou první dva roky obchodování.

Jejich cena od vstupu na pražskou burzu 6. května 2008 klesla zhruba o 42 procent. „Akcie NWR ukázaly českým investorům, co si představit pod pojmem vysoce cyklicky citlivý titul,“ řekl počátkem května Hatlapatka.

Podle analytiků jsou akcie firmy v současnosti poměrně atraktivní investiční příležitostí, vhodné jsou ale pro investory s vyšším sklonem k riziku.

„Titul je vhodný pro investory, kteří věří v růst cen komodit a růst ekonomik Číny a Asie, to jsou totiž hlavní trhy, které určují ceny koksovatelného uhlí,“ uvedl nedávno analytik Petr Novák ze společnosti Atlantik FT.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...