Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Ztrestali jsme agresora“

Česko

Kreml oznámil, že zastavil boje v Gruzii. Bombardují nás dál, říká Tbilisi

GORI/TBILISI Ruská bomba, která včera ráno dopadla na Stalinovo náměstí v gruzínském městě Gori a zabila pět lidí, mezi nimi i nizozemského kameramana, byla zatím posledním větším krveprolitím války v Gruzii.

Několik hodin poté totiž ruský prezident Dmitrij Medveděv oznámil ukončení válečných operací ruských sil.

„Bezpečnost našich mírových sil a civilistů byla obnovena. Agresor byl potrestán a utrpěl citelné ztráty. Jeho vojenské síly jsou dezorganizované,“ pronesl ruský prezident. Zároveň představil šestibodový plán na ukončení krize, který zřejmě bude pro Gruzínce hořkou pilulkou. Ruské síly zatím stále zůstávají na svých pozicích nejenom v Jižní Osetii, ale i na gruzínském území. Během dne dokonce podle některých informací boje na několika místech pokračovaly.

Gruzínská vláda informovala o tom, že ruský vojenský letoun odpoledne bombardoval dvě gruzínské vesnice a ruské dělostřelectvo údajně ostřelovalo gruzínské město Gori. Ráno také zahájila druhá separatistická republika Abcházie ofenzivu na strategickou Kodorskou soutěsku. Ve večerních hodinách pak gruzínské síly tuto strategicky významnou oblast opustily. Jinak se zdá, že se válka přesouvá na politické a diplomatické kolbiště. Zatímco Rusové, kteří se mohou považovat za vítěze aktuální krize, se snaží diktovat podmínky, gruzínský prezident Michail Saakašvili mobilizuje národní sebevědomí Gruzínců a zároveň se snaží posílit svou otřesenou pozici.

Včera tak byla před budovu parlamentu na Rustaveliho třídě svolána masová demonstrace. Zúčastnilo se jí podle odhadů 70 až 100 tisíc lidí. Lidé s gruzínskými vlaječkami a transparenty se scházeli již od dvou hodin. „Putin je fašista,“ křičela jedna postarší Gruzínka a v ruce třímala ikonu. Další se k ní přidávali.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

Jeden muž měl na sobě tričko s nápisem „Chuj vajně“, další měli v rukách plakáty s fotografiemi, nad kterými bylo napsáno „Finsko 1939“, „Gruzie 1991“ a „Gruzie 2008“...

Dav vyslechl i proslov prezidenta Saakašviliho, který obvinil Rusko z „hrubého násilí“ na Gruzíncích a řekl, že jeho země vystoupí ze Společenství nezávislých států, které sdružuje bývalé postsovětské republiky.

„Rusko jenom čekalo na tu správnou chvíli. A když přišla, tak jí plně využilo,“ říká ve své kanceláři v centru Tbilisi nedaleko parlamentu předseda opoziční Republikánské strany Gruzie David Usupašvili. Na demonstraci prý nešel proto, že současná vláda svými chybami v minulosti i v posledních dnech je za krizi do jisté míry spoluodpovědná. „Saakašvili začal používat armádu jako nástroj pro řešení problémů, všechny přesvědčil, že máme síly schopné bránit naše území, ale armáda nesmí být klíčovým faktorem,“ tvrdí Usupašvili a zapaluje si cigaretu.

V pondělí se poprvé začaly po Tbilisi šířit informace, že Saakašvili odstoupí - jak požadovala Moskva. Neučinil tak a Usupašvili, byť je velkým prezidentovým kritikem, říká, že je to dobře, protože by to znamenalo naprosté ruské vítězství. Důležitou roli v řešení konfliktu by podle něj mohly sehrát mírové jednotky z Evropy.

Není pochyb, že by evropští vojáci byli v Gruzii přivítáni. Vlajky EU jsou zde k vidění často, několik se jich objevilo i na demonstraci a když vystupuje gruzínský prezident v televizi, má za sebou gruzínskou vlajku a znak i vlajku EU. S nadsázkou se dá říci, že v Tbilisi je vlajka unie vidět častěji než třeba v Česku, které je členem společenství. Gruzínci by chtěli vstoupit do NATO i do Evropské unie, přičemž nejednoznačný postoj obou organizací uvolňuje ruce Rusku. Není proto pochyb o tom, že Gruzínci se do jisté míry nyní cítí aliancí i unií zrazeni a vydáni na pospas Rusku. „Nepomůže nám ani Evropská unie ani NATO,“ řekl v pondělí v jednom z projevů prezident Saakašvili.

„Pocit určité zrady bude mít zřejmě většina populace. Já jej nesdílím. Vyčítám diplomatům a pozorovatelům ze Západu něco jiného,“ říká Usupašvili. „Zavírali oči před problémy této země, před nedostatky demokracie. Teď uvidíme, jestli má EU a NATO dostatečnou sílu, aby Rusko přesvědčily o tom, že si nemůže dělat co chce. Pokud ne, vliv Ruska stoupne.“

O válce na Kavkazu čtěte na stranách 2, 3, 4 a 8

***

Medveděv nařídil ukončit válku

„Rozhodl jsem o ukončení operace zaměřené na přinucení gruzínské strany k míru. Cíle bylo dosaženo. Bezpečnost našich mírových sil a civilistů byla obnovena. Agresor byl potrestán a utrpěl značné ztráty. Jeho vojenské síly byly dezorganizovány.“

Šestibodový mírový plán

1. Dohoda o neužití síly

2. Zastavení všech vojenských akcí

3. Volný přístup pro humanitární pomoc

4. Gruzínské vojenské jednotky se vrátí na své stálé základny

5. Ruské vojenské jednotky se vrátí na pozice, jež zaujímaly před vypuknutím současného konfliktu

6. Začnou rozhovory o statusu Jižní Osetie a Abcházie a o zajištění jejich bezpečnosti

O autorovi| František Šulc, zvláštní zpravodaj LN v Gruzii

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!