Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
21. února 2016 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zubařka odmítla ošetřit romskou rodinu. Teď se musí omluvit a zaplatit 30 tisíc

Diskriminace. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Diskriminace. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Po pěti letech se romská rodina dočkala písemné omluvy od brněnské zubařky, která ji odmítla ošetřit kvůli barvě pleti. Ačkoli lékařka opakovaně odmítala, že by se dopustila diskriminace, nakonec se před soudem raději přiznala. Poškozeným musí lékařka zaplatit 30 tisíc korun jako odškodné za újmu na důstojnosti.

Jde o případ z roku 2011, v němž se lékařka přiznala k diskriminaci romských pacientů. Kauza začala už před pěti lety, kdy se nejmenovaný muž romského původu (jméno právníci, kteří případ řešili, z důvody ochrany soukromí nezmiňují - pozn. red.) po telefonu objednal na vyšetření v zubní ordinaci. K lékařce se měl dostavit společně se svou dcerou, protože oba trpěli akutní bolestí zubů.

Telefonická domluva proběhla bez problémů. Jakmile se ale dostavili do ordinace, zubařka je odmítla registrovat. Popřela navíc, že by se na ošetření předem domluvili.

Muž se proto ihned obrátil na organizaci IQ Roma servis, která v Česku už dvacet let pomáhá Romům s integrací a zasazuje se o jejich důstojné uplatnění. „Uviděla v čekárně cikány a automaticky na nás vyjela: ‚Co vy tady děláte?‘ Já jsem se fakt normálně zastyděl, protože takto by se podle mého názoru neměla chovat,“ líčí nepříjemnou situaci muž.

Své chování nejprve zubařka zdůvodnila tím, že měla naplněnou kapacitu. Později svou verzi ale upravovala. Tvrdila například, že ošetřuje jen děti či že brzy odchází do důchodu. Její slova však měla zásadní trhliny - jednak odmítla ošetřit nezletilou dívku a na svých internetových stránkách také garantovala, že stále přijímá nové pacienty.

„Tak jí říkám: ‚Jste doktorka, nebo nejste doktorka?‘ Řekla, že je doktorka, ale že nebere dospělé, že bere jen děcka. A já říkám: ‚Prosím vás, kde jsou ty děcka? Tady vidím jenom samé dospělé lidi...‘ A v čekárně fakt nebylo ani jedno děcko!“ vzpomíná muž na incident v ordinaci.

Ano, ne... Zubařka v testu propadla

Po společné domluvě s právníkem Marcel Glasou z IQ Roma Servis připravili kvůli neetickému chování zubařky situační testing (metoda, která má zjistit, případně prokázat diskriminační jednání - pozn. red.), aby zjistili, zda jde v její ordinaci o běžný jev.

K zubařce se tak pokoušeli objednat i další lidé. Jednou z nich byla i manželka diskriminovaného Roma. Tu lékařka bez problému vyslechla přes telefon, jakmile se ale osobně dostavila, nastal stejný scénář jako u jejího manžela a dcery. Registraci zubařka zamítla. Zaměstnance IQ Roma Servis, který není romského původu, však do registru pacientů zapsala bez problému.

Podle organizace se tak lékařka dopustila neetického jednání opakovaně, čímž porušila řád České stomatologické komory. Ten hlásá: „Ze všech sil budu ochraňovat tradici a vážnost lékařského povolání. Při jeho výkonu nebudu dělat rozdíly mezi občany z důvodů národnostních, rasových, náboženského vyznání, politického přesvědčení a sociálního postavení.“

Přiznání před soudem

Případ se nakonec po dlouhých úředních tahanicích dostal až k soudu. Zubařka před ním opakovaně popírala, že by se dopustila diskriminačního jednání. Nakonec se ale pod hrozbou rozsáhlého dokazování sama přiznala. Romské rodině kromě toho zaslala písemnou omluvu. „Jednání bylo protiprávní a nesprávné, protože i Romové jsou lidé a mají právo být pacienty stejně tak jako ostatní,“ napsala lékařka, která bude muset rodině zaplatit 30 tisíc korun jako odškodnění.

„Boží mlýny melou pomalu, ale jistě – proti diskriminaci se oplatí bojovat. Je však potřebné být vytrvalý, nevzdávat se a hlavně nemlčet.“ vyjádřil se ke kauze právník IQ Roma servisu Marcel Glasa.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!