Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

V čele fakulty po Ševčíkovi bude Zubíková, zvolil ji akademický senát

Kandidátkou na nového děkana Národohospodářské fakulty VŠE po Miroslavu Ševčíkovi se stala Adéla Zubíková (29. května 2024) foto: Radek Vebr, MAFRA

Kandidátkou na děkanku Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze je Adéla Zubíková,ve středu ji zvolil akademický senát fakulty. Do funkce ji však ještě musí jmenovat rektor VŠE Petr Dvořák. Zubíková je statutární zástupkyní děkana, fakultu vede od loňského prosince, kdy bývalého děkana fakulty Miroslava Ševčíka odvolal rektor Dvořák.
  21:28aktualizováno  22:59

Zubíková ve středeční tajné volbě získala osm hlasů od osmi přítomných senátorů, devátý senátor byl omluven. Druzí dva kandidáti, tedy Pavel Potužák z fakulty a katedry ekonomie a emeritní děkan fakulty Zdeněk Chytil, nedostali ani jeden hlas. Akademický senát volil kandidáta na děkana už podruhé, v první volbě na začátku května nikoho nezvolil.

O volbu byl ve středu večer velký zájem. Na zasedání dorazilo několik nižších desítek studentů. Ne všichni ale byli do místnosti, kde probíhala prezentace kandidátů a následná volba, vpuštěni. Podle tiskového tajemníka fakulty Daniela Váni bylo potřeba si místo dopředu rezervovat.

Studenti, kteří se o registraci dozvěděli až na místě, tak byli nemile překvapeni. „Šel jsem na veřejné jednání s tím, že je veřejné,“ komentoval na chodbě jeden z vysokoškoláků, který se dovnitř nedostal. „Je škoda, že když studenti mají zájem být přítomni na zasedání akademického senátu, kde se volí děkan, tak to není možné,“ vyjádřil se následně pro iDNES.cz rektor univerzity Dvořák.

Čekání na chodbě

Atmosféra na chodbě byla spíše skeptická. A to nejen proto, že vysokoškoláci zůstali za zavřenými dveřmi. Řada z oslovených studentů, kteří postávali před místností a vyčkávali na výsledky hlasování, už totiž dopředu očekávali, jak volba dopadne.

„Chtěl bych vedení, které půjde novým směrem, bude chtít návazat nové styky třeba v zahraničí a kvalitu výuky posune směrem dopředu. Ale tak, jak to aktuálně vypadá a jak si myslíme, že to dopadne, pokud zvolí paní Zubíkovou, tak to půjde dál špatným směrem,“ myslí si student fakulty Michal.

Podle dalších studentů, se kterými redakce na místě mluvila, kauza bývalého děkana Ševčíka poškodila renomé fakulty. „Když se mě někdo zeptá, kde studuji, tak raději jen řeknu, že studuji ekonomii. Protože když řeknu, že fakultu Národohospodářskou, tak všichni ví,“ přibližuje student Petr. Tomu také vadí, že se všechny katedry fakulty davají kvůli jménu Ševčíka do jednoho pytle, i když on považuje katedru ekonomii, kde studuje, za kvalitní.

Škodí to při hledání práce

Na místě byli studenti bakalářského i magisterského studia, ale i absolventi. Právě ti, kteří mají univerzitu brzy dokončit vnímají, že jim jméno fakulty může uškodit při hledání budoucího zaměstnání. „Budu už končit, ale i tak mi jde o dobré jméno fakulty, aby nebylo tak špatné jako do teď. Když se přesunu ze školy na trh práce, tak když řeknu, že jsem z Národohospodářské fakulty, tak si všichni představí pana Ševčíka a poměry, které tu panují. A myslím, že budou zvažovat, jestli je dobré, mě přijmout,“ obává se studentka magisterského oboru Eliška.

Zubíková, kterou ještě musí do funkce jmenovat rektor, je od roku léta 2022 proděkankou pro studium. Na Národohospodářské fakultě vystudovala obor Hospodářská politika. Je členkou vědecké rady Národohospodářské fakulty, vyplývá z informací zveřejněných na webu fakulty. Podle serveru Seznam zprávy vystupovala Zubíková doposud jako Ševčíkův spojenec.

„Jaké jsou současné problémy fakulty je zcela zjevné. Jejich příčiny ale vidím zásadně jinde nežli zvolená kandidátka na funkci děkanky. Proto jsem v této chvíli bohužel poněkud skeptický, zdali se nové paní děkance podaří současné problémy fakulty úspěšně vyřešit,“ řekl po volbě rektor školy Dvořák.

O Ševčíkově odvolání rozhodl rektor loni v prosinci, a to kvůli jeho nevhodnému chování na veřejnosti, včetně účasti na protivládní demonstraci loni v březnu na Václavském náměstí. Ševčík proti rozhodnutí podal žalobu. Akademický senát fakulty vyčkával s vyhlášením volby nového děkana, dokud soud nerozhodne o návrhu na odložení účinnosti odvolání. Městský soud v Praze žalobě odkladný účinek v únoru nepřiznal, o žalobě bude teprve rozhodovat.

Rektor Ševčíkovi vytýkal nevhodné vystupování na veřejnosti. Dopad děkanových veřejných vyjádření byl podle něj zásadním důvodem pro odvolání, protože poškozovala dobré jméno fakulty. Zdůraznil, že rozhodnutí není podmíněno Ševčíkovými politickými názory. Podle Ševčíka jde o politické rozhodnutí, které poškozuje univerzitu daleko více.

Senát ve středu volil děkana napodruhé. V první volbě na začátku května měl původně vybírat ze dvou kandidátů, bývalý člen bankovní rady České národní banky Pavel Řežábek svou kandidaturu na děkana stáhl. Druhého kandidáta Chytila senát začátkem května nezvolil.

Na post děkana Národohospodářské fakulty VŠE kandidovali zprava Adéla Zubíková, Pavel Potužák a Zdeněk Chytil. (29. května 2024)

Děkana volil senát ve středu ještě ve starém složení. Nový senát, který fakulta volila začátkem května, se funkce ujme v červnu. Podle výsledků voleb zůstává stejných pět z devíti členů senátu.

Otevřené dopisy

Akademický senát vzal na začátku jednání na vědomí otevřený dopis a rekci na otevřený dopis, které byly senátorům adresované v minulém týdnu. Oběma se věnoval několik desítek minut. Otevřený dopis, kteří zaslali nově zvolení studentští senátoři stávajícímu senátu, vyjadřoval podporu Potužákovi. Reakce na tento dopis, který byla anonymní, mimo jiné porovnávala publikační činnost Potužáka a Zubíkové. K otevřeným dopisům se vyjádřili i kandidáti. Pak došlo na jejich prezentace.

Zubíková ve své prezentaci senátorům uvedla, že se jako děkanka chce snažit mimo jiné o konsensus napříč katedrami na fakultě. Zároveň by chtěla posílit mezifakultní spolupráci a posílit roli Národohospodářské fakulty. Chtěla by také posílit PR fakulty, jednou z cest je podle ní posílení spolupráce se středními školami.

Chytil ve své prezentaci senátorům před volbou řekl, že je na fakultě podivná atmosféra. „Jsou tady dvě skupiny, jedna takzvaně loajální, druzí neloajální. Loajální zpívají s ex-děkanem a neloajální, ti kteří mají na to svůj názor jako já, kteří se vyjádřili a nesouhlasili s některými excesy,“ řekl ve své prezentaci senátorům před volbou.

Podle Potužáka se fakulta nenachází na dobré cestě, řekl před volbou v prezentaci senátorům. Někteří absolventi fakulty se podle něj za fakultu stydí. V posledních letech podle něj klesá počet studentů fakulty. Zároveň uvedl, že z ní odchází kvalitní vědci. Hlavním viníkem je podle něj Ševčík. Národohospodářskou fakultu podle něj mnoho ekonomů, studentů, vědců, středoškoláků, učitelů i část veřejnosti považuje za fakultu „dezolátů, ruských kolaborantů a covidistických konspirátorů“, což je „mimořádně urážlivé“, uvedl ve své prezentaci.

Autoři: , ,

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...