22. března 2009 13:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zubová 'obohatila' sněmovnu o novou stranu

PRAHA Poslankyně Olga Zubová se stále ještě nerozhodla, zda v úterý podpoří vládu Mirka Topolánka při hlasování o důvěře. Jisté je alespoň to, že se díky ní v parlamentu objeví nová strana. Bývalá členka Strany zelených (SZ) totiž figuruje v předsednictvu Demokratické strany zelených (DSZ), která měla v pátek ustavující shromáždění.

Zubová na tiskové konferenci prohlásila, že si prý uvědomuje odpovědnost vyplývající z toho, že Česko je nyní předsednickou zemí EU, předsednictví podle ní ale nemůže být zástěrkou pro problémy a kauzy, kterým teď vláda čelí.

Novinářům se představili i další členové vedení DSZ - předsedou je Vladislav Koval, donedávna ještě šéf moravskoslezské krajské organizace Strany zelených, místopředsedou Jan Vondrouš, někdejší šéf liberecké krajské organizace SZ. Většinu dosavadních členů DSZ tvoří právě lidé, kteří pro rozpory ve SZ tuto vládní stranu opustili.

Koval dnes DSZ označil za "jaro české politiky", cílem tohoto subjektu je být alternativou Straně zelených, která podle DSZ sklouzla k nedemokratickým praktikám. DSZ dnes představila i lídra kandidátky pro volby do Evropského parlamentu, je jím Daniel Solis.
Jedinou poslankyní v řadách nového politického subjektu je Zubová. Věra Jakubková, další členka sněmovny, která byla ze SZ Martina Bursíka vyloučena, je sice čestnou členkou DSZ, prý ale o vstupu do nové strany neuvažuje.

K nové straně se nehlásí zakladatelé vnitrostranické frakce DSZ
Demokratická výzva. Iniciátorka této frakce Dana Kuchtová vyzvala členy SZ, aby tuto vládní stranu neopouštěli. Bursík již dříve uvedl, že se odlivu členů nebojí.

Frakce vyzvala zelené, ať odejdou z vlády
Demokratická výzva, což je frakce působící ve
vládní Straně zelených, jejíž vedení kritizuje, vyzvala ministry za tuto stranu k rezignaci. V tiskové zprávě se frakce rovněž vyslovila pro jednostranné ukončení koaliční dohody a odchod zelených do opozice. Informovali o tom předsedové frakce Dana Kuchtová a Martin Čáslavka. Oba byli nedávno ze Strany zelených vyloučeni. "Nelze již déle přihlížet účasti Strany zelených na vládě, která k svému přežití využívá metody hraničící s mafiánskými praktikami, jako je zasahování do trestního řízení, jehož předmětem je vyšetřování předsedy jedné z koaličních stran," uvedli Kuchtová a Čáslavka.

ČTK