Sobota 26. září 2020svátek má Andrea 10 °C déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zubová se stala předsedkyní DSZ, ve vedení je i Soukup

Olga Zubová na předvolebním billboardu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olga Zubová na předvolebním billboardu | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Poslankyně Olga Zubová se stala předsedkyní Demokratické strany zelených a povede tento politický subjekt do podzimních předčasných sněmovních voleb.

Mediální podnikatel Jaromír Soukup, který investuje do kampaně DSZ, se stal místopředsedou strany spolu s Jiřím Štegem. O novém vedení DSZ rozhodlo minulý týden v Praze stranické shromáždění.

Zubová kandidovala před třemi lety do sněmovny za Stranu zelených, letos koncem zimy byla spolu s třemi dalšími členy vyloučena a později hlasovala pro vyslovení nedůvěry vládě. Do evropských voleb šla jako lídr Demokratické strany zelených, strana ale neuspěla, získala jen 0,62 procenta hlasů.

V posledních týdnech se o Zubové hovoří také ve spojitosti s pořádáním protestů studentů proti zahájení jednotných státních maturit. Podle předsedy zelených a bývalého ministra školství Ondřeje Lišky Demokratická strana zelených téma zneužívá v předvolebním boji. DSZ podle tiskové zprávy vede neformální jednání o spolupráci s představiteli některých politických subjektů. "Jsme potěšeni ochotou domluvit se a spolupracovat. Naše společnost je už unavená neustálým negativismem, hádkami a vzájemným napadáním politických rivalů, naopak pozorujeme vzrůstající poptávku po souladu, dohodě a věcnosti. Takový přístup k politice jsme připraveni reprezentovat," uvádí tisková zpráva.

Soukup chce do sněmovny, indvestuje až sto milionů
Soukup v ní mimo jiné říká, že jeho strana se chce poprat také s nezájmem mladých lidí o politiku. "Chceme oslovit mladou generaci a využít jejího potenciálu a energie, bude-li ochotna postavit se spolu s námi za dobrou věc. Chci s mladými v tomto smyslu spolupracovat," uvedl.

V rozhovoru pro Mladou frontu Dnes minulý týden Soukup uvedl, že chce do sněmovny a že je připraven investovat až 100 milionů korun. V roce 2006 Soukup pomáhal s kampaní Straně zelených (SZ). V době vládního angažmá zelených se ale ostře střetl s tehdejším předsedou SZ Martinem Bursíkem.

Podle médií hrál Soukup významnou roli jako vyjednavač během dnů, které předcházely pádu vlády. Soukup deníku kromě jiného řekl i to, že před podzimními volbami do sněmovny bude platit kampaň DSZ. "Protože ta strana nemá jiné prostředky," prohlásil. Předchozí kampaň před volbami do Evropského parlamentu (EP) stála podle něj "pět milionů korun, do konce června možná šest". Soukup by chtěl, aby kampaň DSZ před říjnovými volbami byla dvouměsíční a její razance byla stejná jako před hlasováním o EP.

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...