Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Prezidentka Čaputová je v Česku. Setkala se s Pavlem, uctila boj proti totalitě

Česko

  11:51aktualizováno  19:59
Slovenská prezidentka ve čtvrtek přijela do Prahy. Během pracovní návštěvy se setkala s prezidentem Petrem Pavlem a míří také za slovenskými krajany. Na programu měla uctění památky sametové revoluce na Národní třídě a večer se účastnila besedy se studenty Karlovy univerzity.

Slovenská prezidentka na Pražský hrad dopoledne dorazila se svým partnerem Jurajem Rizmanem, Pavel ji přivítal s manželkou Evou. Po oficiálním ceremoniálu, při kterém zazněly státní hymny obou států a oba politici spolu absolvovali přehlídku čestné stráže, se slovenská prezidentka zapsala do pamětní knihy.

Slovenská prezidentka dorazila na Národní třídu krátce před pátou hodinou, přihlížející lidé ji přivítali potleskem. K památníku položila květinu, čestnou stráž tradičně dělali zástupci sokolů. Půl hodiny před hlášeným příchodem Čaputové čekaly na Národní třídě zhruba dvě desítky lidí. Zapalovali svíčky a fotili se u Památníku 17. listopadu.

„Je to naším společným dílem. Před 34 lety tu stáli lidé proti totalitě. Stáli sjednocení a odmítali násilí, moc děkuji všem aktérům listopadu 1989,“ uvedla prezidentka a svou návštěvu označila za symbolickou. Podle Čaputové byla Sametová revoluce společným dílem Česka a Slovenska, položila základy demokracie a dosud z ní Češi i Slováci čerpají.

Slovenská prezidentka zavzpomínala, že v době sametové revoluce jí bylo 16 let a účastnila se demonstrací na bratislavském náměstí SNP. „Vnímala jsem velmi jasně, protože se u nás doma o tom mluvilo, že se děje velká změna,“ řekla.

„Jako prezidentka jsem v Praze naposledy a přeji svému nástupci, aby pro něj 17. listopad nebyl jen historickou událostí, ale důležitý pilíř hodnot. Je to náš závazek vůči budoucnosti,“ dodala.

Čaputová také okomentovala výsledky slovenských voleb, ve kterých zvítězila strana SMER premiéra Roberta Fica. Zopakovala, že šlo o výsledek svobodných demokratických voleb.

Dopoledne měla Čaputová soukromé jednání se svým český protějškem Petrem Pavlem a poté pracovní oběd. V Česku má Čaputová program na celý den, mediální výstup po jednání s Pavlem není v plánu.

„Jsem opravdu rád, že si paní prezidentka našla čas k pracovní návštěvě ČR v předvečer státního svátku, zároveň také před nadcházejícím jednáním V4 na prezidentské úrovni a také krátce po volbách na Slovensku,“ řekl novinářům před soukromým setkáním obou hlav států Pavel. Mají podle něj řadu témat, o kterých chtějí mluvit. Vyzdvihl také blízké vztahy mezi oběma zeměmi, na které chce navazovat na všech úrovních a pragmaticky hledat společný zájem. Summit zemí Visegrádské skupiny (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) se uskuteční na Pražském hradě příští středu.

Mnoho témat k diskusi mají obě hlavy státu také podle Čaputové, mimo jiné právě připravované jednání V4. Je ráda, že se s Pavlem mohou setkat při příležitosti její pravidelné návštěvy Prahy den před společným svátkem demokracie. „Naše vztahy jsou mimořádně blízké a věřím, že takové zůstanou dále,“ uvedla.

Odpoledne se Čaputová ve Slovenském institutu potkala s krajany a večer debatovala se studenty Univerzity Karlovy. Studenty zajímal její pohled na nenávistnou rétoriku nebo dialog napříč názorovým spektrem.

Nenávistná rétorika na Slovensku podle Čaputové v posledním roce před parlamentními volbami gradovala, neskončila přitom v politickém prostoru, ale promítá se do celé společnosti. Demokracii podle ní oslabuje také fragmentace demokratického tábora. „Máme objednávku po dokonalosti v politickém prostoru, ale já stále vysílám signál, že to nikdy nebude naplněné,“ řekla a dodala, že politici jsou lidé, kteří dělají chyby, a nelze tak čekat ideál. „Jsem vděčná každému slušnému, hodnotovému a nedokonalému politikovi,“ doplnila.

Čaputová Česko ve stejný termín navštívila i v předchozích dvou letech, setkala se s tehdejším prezidentem Milošem Zemanem a v předvečer 17. listopadu uctila památku výročí revoluce z roku 1989 na Národní třídě.

Pavel, který je v čele státu od letošního března, se s Čaputovou sešel už několikrát. Slovenská prezidentka mu osobně přijela poblahopřát v lednu po jeho vítězství v prezidentských volbách. Vyjádřila radost nad tím, že v Evropě přibude hlava státu, která ctí demokratické hodnoty.

Pavel pak jen několik dní po své březnové inauguraci odjel na Slovensko při své první zahraniční cestě ve funkci prezidenta. S Čaputovou poté například také na jaře společně cestovali na Ukrajinu, kde navštívili místa zasažená ruskou invazí.

Autoři: , ,