Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

„Zvalchování“ zad ho neporazilo

Česko

Léta v komunistických lágrech není možné zapomenout. A je potřeba je stále připomínat, tvrdí oceněný pamětník.

OSTRAVA Zvalchovali mi záda i hubu, ale ne tak, abych zapomněl. Tak líčí svůj střet s komunistickou mocí papežský prelát Antonín Huvar. Prožil za minulého režimu v jeho lágrech deset let, na plzeňských Borech podával poslední večeři před popravou generálu Heliodoru Píkovi.

Šestaosmdesátiletý rodák z Albrechtiček na Novojičínsku je vitální muž, dodnes chodí po školách a vykládá tam o svých zkušenostech s komunisty. Včera si za své pravidelné svědectví o dobách totality vysloužil cenu Jaromíra Šavrdy, ostravského spisovatele vězněného za normalizace, který zemřel v roce 1988. „Kdo přežil padesátá léta ve věznici na Borech, nepotřebuje už žádný výklad toho, co je peklo,“ říká oceněný duchovní.

Cenu předala Antonínu Huvarovi Dolores Šavrdová, vdova po vězněném spisovateli. Za svědectví o totalitě ji bude každoročně udělovat občanské sdružení Pant. To také uspořádalo v Ostravě třídenní seminář I mlčení je lež aneb Proč je potřebné mluvit a učit o komunistických zločinech. „Hledáme způsob, jak mladým lidem zprostředkovat dostatek informací,“ tvrdí zakladatel sdružení a dramaturg České televize Josef Albrecht.

O tom, jak vůbec mluvit o dobách komunismu na školách, budou diskutovat pedagogové, pamětníci a politologové i dnes. Už včera u příležitosti semináře začaly fungovat webové stránky www.postkomunismus. cz. „Jsou to vlastně internetové stránky pro ty, kteří nechtějí zpátky do totality,“ prohlásil Albrecht. Přispěvateli se stanou známí publicisté i někdejší političtí vězni.

Třídenní seminář začal v úterý tím, že Antonín Huvar přednášel žákům základních škol v ostravském dole Michal. „Byla jsem mile překvapena. Děti pana Huvara pozorně poslouchaly a odnesly si velký zážitek. To je ta nejlepší metoda práce,“ prohlásila Jana Jeřábková, ředitelka základní školy v ostravské Hrabůvce. Podle předsedy sdružení Pant Petra Pánka není výuka moderních dějin na školách vůbec ideální. „V Ostravě jsou možná tři pedagogové, kteří se tímto tématem aktivně zabývají. Chystáme nyní celé série pracovních seminářů pro pedagogy i besedy pro žáky a studenty,“ plánuje Pánek.

V Ostravě ojedinělou konferenci pomáhal organizovat a také z velké části financoval i Moravskoslezský kraj. Avšak o konání konference se rozhodlo ještě před krajskými volbami. Včera se žádný z nově zvoleného vedení kraje konference nezúčastnil. Omluvili se, že mají jiný program. Dřívější náměstkyně hejtmana pro oblast školství Jaroslava Wenigerová (ODS) připomněla, že noví lidé v čele kraje, jako je Svatomír Recman, Karel Konečný nebo hejtman Jaroslav Palas, vstupovali do KSČ v 70. a 80. letech. „To byla doba, kdy byli vyhazováni z práce ti, kteří nesouhlasili s okupací. Mne jako kojící matku přišli prověřovat až do bytu,“ vzpomínala.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: