Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zvonky se ujaly. Nadace má dost peněz na zvon, který bude připomínat Václava Havla

Benefiční prodej putovních zvonků Václav a přenosných rozhleden Járy Cimrmana... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Benefiční prodej putovních zvonků Václav a přenosných rozhleden Járy Cimrmana... | foto: ČTK

PRAHA Nadace Charty 77 už shromáždila peníze potřebné na odlití zvonu Václav, který se příští rok rozezní v kostele svatého Havla na pražském Starém Městě a má připomínat odkaz bývalého prezidenta Václava Havla.

V nedělní aukci v Žižkovském divadle Járy Cimrmana se prodalo všech 13 dražených zvonků, které prošly rukama lidí, kteří mají s Havlem společné vzpomínky. Výtěžek z nedělní i následujících aukcí jde právě na odlití zvonu.

„Podařilo se vydražit všechny zvonky a udělalo to částku téměř 200 tisíc korun,“ řekla o nedělní dražbě Soňa Keppertová z Nadace Charty 77. Náklady na odlití a umístění zvonu jsou předběžně vyčísleny zhruba na 850 tisíc korun, podle webu sbírky bylo před aukcí vybráno přes 808 tisíc korun.

Benefiční prodej putovních zvonků Václav a přenosných rozhleden Járy Cimrmana...
Benefiční prodej putovních zvonků Václav a přenosných rozhleden Járy Cimrmana...

Zvonků se bude postupně dražit 30, další dva 18. prosince v budově Nové scény Národního divadla. Těmi si tam lidé nyní mohou zazvonit a do veřejné sbírky na zvon Václav přispět. Aukce pak budou pokračovat do 5. března, kdy má být zvon vysvěcen. Zvon pro Havla se odlévá v Rakousku, podle organizátorů nemají české zvonařské firmy zkušenosti s litím zvonu požadované konstrukce.

Dražené zvonky se dostaly například do rukou Dagmar Havlové, Ivana Havla, Medy Mládkové, Marty Kubišové, Zdeňka Svěráka, Jiřího Bartošky nebo Ladislava Špačka. Od nich pak putovaly k dalším lidem, včetně těch, kteří bývalého prezidenta neznali osobně. Některé kusy se dostaly i do Ameriky nebo na Slovensko. Nejdelší cestu podle Keppertové urazil zvonek číslo 27, který začínal u někdejšího šéfa Havlovy kanceláře Iva Mathého. Cestování zvonků je doloženo na webu spolu se vzkazy jednotlivých jejich držitelů.

Na cestu se zvonky vydaly v srpnu, počátkem prosince se začaly vracet do nadace. Na dnešní aukci se podle Keppertové přišel podívat Zdeněk Svěrák. Některé zvonky koupili lidé, kteří se s Havlem někdy setkali. Ve prospěch sbírky se dražily také Přenosné rozhledny Járy Cimrmana.

Zvon Václav bude umístěn v jižní věži kostela svatého Havla, kde chybí od druhé světové války. Původně tu byl zvon stejného jména, byl ale zrekvírován za první světové války a jeho nástupce nepřečkal druhou světovou válku. Václav bude viset v kostele svatého Havla spolu s nejstarším pražským zvonem Marií, který je z roku 1455.

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Karlův most v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Premium

Podivné zrcadlo z Turnova letí ke Slunci. Česká laboratoř se musela ukázat

TOPTEC Turnov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ke Slunci odstartovala sonda se speciálním zrcadlem pro sledování korony. Vyvinuli jej čeští výzkumníci v Turnově....

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

Velký byt 4+kk rodinném domě
Velký byt 4+kk rodinném domě

Opočno - Dobříkovec, okres Rychnov nad Kněžnou
12 000 Kč/měsíc