Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zvýšení produkce TPCA očekává až příští rok

Česko

PRAHA Vyšších mezd se letos dočkají pracovníci v kolínské automobilce TPCA. Včera to na tiskové konferenci uvedl Bernard MillionRousseau, výkonný viceprezident automobilky. V minulém roce byla průměrná mzda v podniku 27 000 korun. Ke zvýšení mezd se ale vedení automobilky nechtělo blíže vyjadřovat.

Kolektivní smlouva končí tento měsíc, a protože se do té doby nestihne dohodnout nová, jako prozatímní řešení bude současná smlouva prodloužena do konce dubna.

TPCA v loňském roce vyrobilo 295 712 vozů, což představuje propad ve výrobě o 36 tisíc automobilů oproti roku 2009.

„S výsledky z minulého roku jsem spokojený,“ řekl Satoši Tačihara, prezident automobilky, a dodal, že očekávají stejnou produkci automobilů i během letošního roku.

Důvodem poklesu vyrobených vozů je podle Tačihary šrotovné, které silně podpořilo prodeje v roce 2009 a v minulém roce většinou končilo. Vyšší výrobu TPCA očekává až příští rok. Automobilka za minulý rok utržila 44 miliard a samotný zisk před zdaněním se pohybuje okolo 1,4 miliardy korun. Přitom v roce 2009 automobilka utržila 51,8 miliardy. Propad vedení vysvětluje nižším počtem vyrobených vozů. I přes propady se kolínské automobilce podařilo zvýšit podíl na trhu.

Registrace nových automobilů v celé Evropě klesla o 4,9 procenta. Segment malých vozů, které TPCA vyrábí, v Evropě loni klesl dokonce o 22 procent. Kolínským vozům se tak podařilo zvýšit podíl na evropském trhu z 20 na 21 procent. Nejvíc se vozy vyráběné v Kolíně prodávají ve Francii, Itálii, Velké Británii, Nizozemsku a Německu. V České republice zůstalo jen 0,3 procenta vyrobených automobilů. Nejčastěji z továrny vloni vyjížděly pětidvéřové automobily s manuální převodovkou a klimatizací.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...