Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Zvýšíme vývoz do Ruska, chceme i Čínu

Česko

Největší tuzemský zpracovatel mléka, jihočeská Madeta, bude pokračovat v propouštění, ale má i velké plány na expanzi na zahraniční trhy, říká Milan Teplý, generální ředitel a vlastník Madety.

* LN V loňském roce Madeta dosáhla zisku zhruba 45 milionů korun. Jak to zatím vypadá letos?

Zhruba obdobně. Nedaří se nám až tak, protože jsme ještě kvůli stabilitě vůči bankám a plnění jejich ukazatelů museli snížit výdaje. Omezili jsme některé investiční záměry a propustili jsme výrazné množství lidí.

* LN Kolik jich bylo a bude propouštění pokračovat?

Zatím jsme museli propustit 168 lidí. V průběhu prvního pololetí příštího roku plánujeme propustit další stovku. Tyto kroky budeme dělat i proto, že chceme dál koncentrovat výrobu. Některé mlékárny, které bych teď nechtěl specifikovat, protože v nich nechci vyvolat paniku, budeme muset zavřít.

* LN Můžete alespoň říct, kolik závodů ze současných šesti nakonec v rámci Madety zůstane?

Čtyři.

* LN Letos jste museli omezit i investice. Kterých oblastí se to týkalo a bude omezování investic pokračovat i v příštím roce?

My jsme především přestali investovat do vozového parku, protože se nám trochu snížila výroba. Dříve jsme nabízeli logistiku i jako službu, to jsme také omezili, takže investice do obměny vozového parku se zastavily prakticky úplně. To je jeden segment, do kterého jsme přestali investovat. Také jsme chtěli stavět automatizovaný sklad na palety trvanlivého mléka, ale to jsme také museli odložit a přesunout z letoška na příští rok. Pak jsme také zastavili investice do provozů, u kterých čekáme, že je budeme za tři či čtyři roky likvidovat.

* LN To jsou které provozy?

To nemohu říct, způsobil bych tam nervozitu. Ale je pravda, že ty závody, kterých se to týká, o tomto záměru dlouhodobě vědí.

* LN Jaký bude rok 2011?

Teď právě jsme začali pracovat na plánu pro příští rok. Budeme ho připravovat trochu odzadu tak, abychom vyhověli bankám. Naše úvěrová angažovanost se výrazně snižuje, protože se nám podařilo firmu zdárně stabilizovat.

* LN Dokážete tedy již teď odhadnout, jak velkého zisku byste příští rok mohli dosáhnout?

Já bych byl rád, kdyby zisk osciloval kolem 50 milionů. Myslím si, že je to realistické, ale na druhou stranu to je střelba od pasu, protože neznám vstupní podmínky, například ceny energií. My počítáme se zdražením elektřiny o 17 procent, když k tomu připočtu navýšení spodní sazby daně z přidané hodnoty a přidám nárůst v ceně vodného a stočného, tak mi měsíčně narostou náklady o 33 milionů korun. A to nemůžu nikdy vydělat. Když to promítnu do cen výrobků, abych to vyrovnal, tak budu neprodejný.

* LN Navíc stejné nárůsty nákladů čekají i zemědělce, kteří budou tlačit na zvýšení výkupních cen mléka...

Je mi jasné, že totéž se týká i zemědělců, kteří se stejně jako my budou muset vyrovnat s výrazně zvýšenými energetickými vstupy. Tudíž stejně jako my budeme muset tyto náklady promítnout do ceny výrobků, budou oni chtít získat vyšší ceny za dodávky syrového mléka.

* LN Kolik nyní Madeta platí za litr mléka a jakou cenu očekáváte?

Za litr mléka nyní platíme 7,61 korun. V Německu se již vykupuje mléko za osm korun a tady to k té osmičce určitě taky dojde. Problém je však ten, že nedostaneme tento nárůst do cen výrobků. To prostě nejde a nemyslete si, že mě je dobře z toho, že v obchodě stojí kostka másla 39 korun. To je strašný, ale co máte dělat.

* LN V dubnu jste se s mlékařským družstvem Jih nedohodli na ceně za mléko, a přišli jste tak o pětinu dodávek. Jaký je nyní váš vztah s dodavateli mléka?

Situace vůči zemědělcům bohužel pro nás není příliš výhodná, ale zdá se, že se zklidnila. Mléko, které od Madety odešlo například do zahraničí, jsme sehnali jinde. Mléka nyní máme dost, ale nepříjemné je, že ho musíme vozit z Moravy, a tak nám vznikají vícenáklady na přepravu.

* LN To jsou ty náhradní dodávky z Vysočiny? Za jakých podmínek je máte nasmlouvané?

Ano, z Třebíče. Na množství dodávek máme roční smlouvu a cena se stanovuje každý měsíc.

* LN Sháníte další mléko? Naši zemědělci prodávají do zahraničí, můžete tam vy zase nakupovat?

Sháním. Zkoušeli jsme všechno možné, ale nejde to, ani od rakouských, ani od německých zemědělců. Oni nám i řeknou, že by nám dodávali, že naše cena by pro ně byla výhodná, ale nemohou to udělat, protože by pak doma nevydrželi. V Rakousku samozřejmě hraje roli i otázka Temelína. Je proto naprostý nesmysl předpokládat, že tam uspějete, pokud nenabídnete cenu, která je pro vás nevýhodná. Oni si ten trh chrání.

* LN Zhruba čtvrtinu své produkce vyvážíte. Plánujete export ještě více posílit?

Ano, to je pro budoucí léta ta pravá orientace pro Madetu. Chceme se zaměřit na vývoz do Maďarska, Ruska, Slovinska a Chorvatska. Již teď jsme však významní exportéři, zhruba 25 procent naší produkce dodáváme do zemí Evropské unie a hlavně na arabské trhy – Libanon, Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie a Jordánsko. Do tohoto regionu dodáváme zejména bílé sýry, a to již 40 let. Do arabských zemí, které jsou mimo EU našimi největšími a nejdlouhodobějšími obchodními partnery, dodáváme zhruba dva tisíce tun bílých sýrů ročně. Navíc vyvážíme i sušené mléko do Argentiny a Japonska. Do Ruska nyní prodáváme zejména máslo a některé druhy sýrů a chceme tento obchod posílit.

* LN Jakým způsobem?

Teď jsme tam vyvezli zhruba 350 tun másla a zřídili jsme institut pro vývoz do Ruska. Máme tam jednoho člověka, který je tam prakticky trvale. Posílit obchodování s Ruskem chceme zejména zřízením zastoupení a operativy, tak abychom byli promptně schopni reagovat na požadavky trhu a aby tam naše zboží dojelo. Zatím nám totiž ve větším rozvoji brání naše nezkušenost v logistice. Budeme se tam chtít s někým spojit.

* LN S nějakou logistickou firmou, nebo konkurenční mlékárnou v Rusku?

Ne, ne. My tam máme člověka, který tam pracoval dříve v jiném potravinářském sortimentu a ten se nám tam dnes snaží otevřít dveře na trh se sýry. Zatím jsme to zkoušeli především s máslem a sýry představovaly malou část vývozu, kterou bychom ale chtěli rozšířit. K tomu je ale potřeba tam mít odběratele z oblasti vlivu státní správy.

* LN Můžete to ještě víc specifikovat?

Jsou skupiny malých obchodních řetězců nebo obchodních domů, které jsou ve vlastnictví státu a nebo jsou jím řízeny. U nich je platba nejjistější.

* LN Kdy by to mohlo klapnout?

Já očekávám nějaké výsledky koncem roku.

* LN Zajímá vás kromě Ruska do budoucna třeba i Čína?

Tam jsem byl. S Gandalovičem (pozn. red.: Petr Gandalovič byl ministrem zemědělství od ledna 2007 do května 2009). Tehdy tam vyjelo několik potravinářských podnikatelů udělat obchodní nabídku. Z nás všech se v Číně uplatnil jen Budvar. V mlékárenském oboru tam jsou zatím etablované jen dvě nebo tři francouzské firmy. Potenciálně je to opravdu obrovský trh a ani by tam nebyla tak složitá logistika. My jsme tam již totiž zkoušeli vyvážet a já si myslím, že se tam uplatníme se sušenými výrobky. Takže proto ta syrovátka (pozn.red.: Madeta letos spustila novou výrobnu syrovátky v Plané nad Lužnicí za 90 milionů korun).

* LN Potom je možná škoda, že jste v dubnu zavřeli sušárnu ve Strakonicích, ne?

Ale ne. Já jsem tu sušárnu dokonce stavěl, spouštěli jsme ji do provozu v roce 1975. Tehdy byla úžasná. Dneska energeticky absolutně nevyhovuje, není totiž konkurenceschopná. Její odběr páry se rovnal odběru půlky města, takhle se to dělat nedá, když to promítnete do cen, tak jste mimo konkurenci. Dnes musíme používat taková zařízení, jako jsme teď spustili v Plané. To má totiž o 30 procent nižší spotřebu než kterákoli jiná odparka v Evropě. Na tom se pak dá vydělávat. Máme také novou výkonnou sušárnu v Jindřichově Hradci, kterou naplno zprovozníme do konce roku. Tyto dvě technologie budou vyrábět především na vývoz.

* LN Kdy myslíte, že byste mohli začít vyvážet do Číny?

To v tuto chvíli nevím, nyní to není naší prioritou. Využíváme k tomu Potravinářskou komoru. Rádi bychom se totiž spojili s nějakým českým výrobcem, který tam také chce proniknout.

* LN Jak dobře podle vás funguje zákon o významné tržní síle? Měl by se podle vás zrušit?

Ne. Já jsem jeho příznivcem zpočátku nebyl, ale dnes jsem jednoznačným zastáncem toho, aby se ten zákon nerušil. Některé řetězce, ty problémovější, si budou stěžovat, ale ony si zvyknou. Nechtějte ale po mně vědět, které to jsou, já musím spolupracovat se všemi. Přestože zákon většinu řetězců moc nepostihuje, jedna věc je na něm dobrá a to je splatnost. A jen kvůli ní je potřeba, aby se ten zákon nerušil. Pokud se výrobní závody samy nebudou před vším sklánět a samy nebudou ten zákon obcházet, k čemuž dochází, pak si řetězce zvyknou, že mají platit do 30 dnů a ne za 90 dnů. To samo o sobě by byl velký úspěch.

* LN Posílit pozici domácích výrobců ve vyjednávání se řetězci by mohly i tuzemské značky kvality jako je Klasa nebo Regionální potravina. Co si o tom myslíte?

To je určitě pravda. Já jsem zpočátku nebyl příznivcem značky Regionální potravina, ale vyhráli, přesvědčili mě. Musím říct, že se to chytlo a dokonce bych byl ochoten na rozvoj této značky přispívat. Nečekal jsem, že tato značka bude mít takový dopad. U Klasy je otázka, zda bude tato značka pokračovat, když má teď potíže s logem, ale dalo se na ni již docela dost peněz, takže by bylo hloupé z tohoto projektu teď vystoupit.

* LN EU chce jako náhradu kvótového systému zavést povinné smlouvy mezi dodavateli mléka a jejich odběrateli. Je to řešení?

Zemědělci mají oprávněné obavy z toho, co bude po roce 2013, kdy padnou kvóty. My pak totiž budeme mít problémy taky. Mně současná situace nevyhovuje, já zemědělce potřebuji a budu dělat vše pro to, abych jim taky pomohl. Ale myslím si, že se to bude řešit úplně jinak, než jaké zde panují představy.

* LN Jak myslíte, že to dopadne?

Já si myslím, že se ztrátou kvót obrovsky naroste výroba ve Francii a v Německu.

***

MLÉKAŘ Z JIŽNÍCH ČECH

Milan Teplý (61) * Vystudoval Fakultu potravinářské technologie na VŠCHT v Praze. * Po škole nastoupil do mlékárenské společnosti LAKTOS Praha, pak pracoval u Státní inspekce jakosti. * V Madetě (dříve Jihočeských mlékárnách) pracuje od roku 1976. Od června 1990 zastává pozici generálního ředitele. Nyní vlastní 100 procent akcií firmy. * Je ženatý, má dvě dospělé děti. Volný čas tráví rád na chalupě ve společnosti svého zlatého retrívra.

Dříve jsme nabízeli logistiku i jako službu a to jsme také omezili, takže investice do obměny vozového parku se zastavily prakticky úplně

Pokud se výrobní závody samy nebudou před vším sklánět a samy nebudou zákon o významné tržní síle obcházet, k čemuž dochází, pak si řetězce zvyknou, že mají platit do 30 dnů, a ne za 90 dnů. To samo o sobě by byl velký úspěch.

Autor: