Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Péče o životní prostředí má být aktivní

Ad LN 13. 8.: Ekorevolucionář

Ze sloupku pana Zvěřiny vyplývá, že jedním z hlavních úkolů MŽP by měla být „ochrana divočiny před člověkem“, tedy snaha o to, aby na co největším území člověk nezasahoval do samovolných dějů, které tam probíhají. Ministerstva životního prostředí jsou ale instituce, které si zřizuje společnost lidí na to, aby chránily, tvořily a pečovaly o životní prostředí společnosti. Ekologickou stabilitu a kvalitu našeho prostředí nezlepšíme tím, že do krajiny přestaneme zasahovat a necháme ji zpustnout, ale tím, že se o krajinu budeme starat a tvořit ji správně. To nám ukázali už naši předkové, kteří naši krajinu, naše životní prostředí tvořili po tisíce let. Nedovedu posoudit, jestli jsou jednotlivé personální změny, které provádí ministr Drobil, dobré, nebo špatné, ale jestli provede odklon od filozofie „ochrany divočiny a bezzásahovosti“ směrem k aktivní péči o životní prostředí, tak to dobré jednoznačně bude.

Petr Navrátil, lesník, Jablonec n. N.

Reality show RJ

Ad LN 29. 7.: Falešní VV bouráci

Divím se, že to ještě nikoho nenapadlo. To všechno okolo VV, Radka Johna, Bárty, bezpečnostní agentury, obsazování ministerstev ministry i náměstky a dalšími, to všechno je jedna velká reality show Radka Johna. Za pár měsíců nám John předvede v některé televizi, kam všude lze proniknout a co lze ovládnout, když se dá dohromady pár schopných lidí.

Aleš Černý, Sobotka

O pervitinu

Ad LN 14. 8.: Ekonom kupuje auto

Osobní výběr pana redaktora Tomáše Němečka ze světového tisku je zajímavý a zábavný, ale má tam drobnou chybičku: „shaba“ překládá jako „metadon“ - odhadl bych, že v originále bylo „meth.“, to v anglofonním slangu ale neznamená substituční opiát „methadone“, nýbrž stimulancium „methamphetamine“. To není nic jiného než metamfetaminin/metylamfetemin, v Čechách známý jako pervitin a jinde speed nebo crystal atd.

V Asii je to hlavní problémová droga - pro Japonce shabu, pro Thajce a Filipínce yaba, v Číně má snad stovku jmen. Na rozdíl od Česka, Slovenska a Skandinávie se v Asii vesměs neužívá injekcí, ale polyká se v tabletách, šňupe v prášku nebo kouří.

Tolik na upřesněnou. Obecně řečeno, příslušníci organizovaného zločinu (a uniformovaných sborů) z očividných příčin upřednostňují užívání stimulancií, nikoliv opiátů a dalších tlumivých látek, jakkoliv by se výjimky jistě našly.

Metadon se masověji zneužívá jen v Rusku, kde je léčba s jeho využitím zakázána dumou (která v důvodové zprávě mluví o snaze západního světa otrávit ruskou mládež); v podstatně menší míře se ale zneužívá i tam, kde je medicínsky dostupný, podobně jako třeba benzodiazepiny. V ČR jde o extrémně vzácný jev.

MUDr. Tomáš Zábranský, Ph. D., vedoucí pro vědu a výzkum, Centrum adiktologie, Psychiatrická klinika I. LF a VFN, Univerzita Karlova v Praze OPRAVA V článku Ministr Drobil na eurokoberečku? (LN 16. 8., str. 11) bylo chybně uvedeno, že eurokomisařem odpovědným za ochranu životního prostředí je Stavros Dimas. Toho však letos v únoru vystřídal Slovinec Janez Potočnik. Za chybu se omlouváme.

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz. Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy.

Názory na této straně nevyjadřují stanovisko redakce

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...