Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Dotace stojí. Církev žaluje kraje

Česko

ČESKÉ BUDĚJOVICE V kauze údajných machinací s eurodotacemi na jihozápadě Čech padají první žaloby. Na svědomí je mají zástupci římsko-katolické církve. „V pondělí podáme žalobu na Radu regionu soudržnosti Jihozápad. Požadujeme, aby ji soud donutil uvolnit dotace úspěšným žadatelům,“ potvrdil LN generální vikář Biskupství českobudějovického Adolf Pintíř.

Totiž: farnosti ve Veselí nad Lužnicí a Žihobcích už loni v listopadu uspěly s žádostí o dotaci na rekonstrukci kostelů. Celková hodnota oprav se šplhala takřka na čtyřicet milionů korun. Církev si proto sjednala půjčku u banky a uzavřela už smlouvy se stavebními firmami.

Jenže na sklonku loňského roku začala policie prošetřovat možné machinace při přerozdělování dotací. Ředitele zodpovědného za tok peněz Jiřího Trnku vzala do vazby, jeho podřízeného Martina Půlpytla stíhají na svobodě. „Oba muži jsou obviněni ze zneužívání pravomocí veřejného činitele, pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a poškozování zájmů Evropských společenství,“ sdělil v březnu mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

Od té doby strážci zákona k případu mlčí. Ministerstvo financí navíc na základě vyšetřování doporučilo, aby se přehodnotila až třetina projektů, mezi něž se měly rozdělit takřka čtyři miliardy. Vyplácení peněz je tak v tuto chvíli pozastaveno. Právníci radí: Braňte se Jako první se však proti současnému stavu postavily právě církve. Obě farnosti jsou podle Pintíře mimo podezření, že by se podílely na nekalém přidělování peněz. „Ať se zruší dotace na projekty, u kterých se prokáže nelegální jednání. To není náš případ,“ brání se Pintíř.

Farnosti podle něj nic nelegálního nespáchaly, přesto mají být postiženy vyšetřováním. Církvi prý vznikají odkládáním slíbené dotace statisícové finanční škody, které budou vymáhat od rady regionu jihozápad. „Na radu právníků ale musíme nejprve využít všech právních prostředků, které nám zákon k vymožení slíbených dotací umožňuje,“ zdůvodnil podání žaloby vikář. Politici ve vedení Jihočeského a Plzeňského kraje však viní ministerstvo financí. „Nikdo z ministerstva nám stále konkrétně neřekl, v čem byla chyba a jakou jinou metodiku tedy máme při přehodnocení projektů zvolit,“ řekl LN náměstek hejtmana Jihočeského kraje za ODS Martin Kuba.

Proto si rada soudržnosti nechala zpracovat právní posudek, který by měl zhodnotit, jaký dopad mohou mít různá řešení celé spletité kauzy právě z hlediska možných žalob. Rozhodnutí by mělo padnout nejpozději na začátku příštího týdne. „Horký brambor“, který si mezi sebou přehazují regionální politici, policisté a ministerští úředníci, začíná pálit kromě církve i desítky obcí, které marně čekají na dotaci třeba kvůli opravě silnice. „Za daných okolností považujeme za nejlepší variantu přehodnocení celé 5. a 6. výzvy,“ řekl LN mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Teprve jako náhradní řešení přichází podle něj v úvahu možnost, že by regionální rada přehodnotila pouze projekty, jejichž výběr byl na základě prověrky netransparentní. Jestliže politici v Plzeňském a Jihočeském kraji nerozumí dopisu, který v tomto duchu poslal ministr Eduard Janota vedením krajů, mohou prý požádat o bližší vysvětlení. „Doposud to ale žádný neučinil. Ani nepožádal o schůzku,“ tvrdí Jakob.

„Ať zruší dotace na projekty, u kterých se prokáže nelegální jednání. To není náš případ.“

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...